Jak rozliczyć najem w PIT-28 za 2017 rok przez internet?
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak rozliczyć najem w PIT-28 za 2017 rok przez internet?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

PIT-28 online w 2018 roku


Deklarację PIT-28 do 31 stycznia 2018 roku składają m. in. podatnicy, którzy w urzędzie skarbowym zadeklarowali rozliczenie dochodów z wynajmu prywatnego mieszkania za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego o stawce 8,5 proc. od kwoty przychodu. Należy pamiętać, że z tej formy opodatkowania nie można skorzystać w przypadku najmu lub podnajmu nieruchomości, która wchodzi w skład majątku związanego z prowadzoną przez podatnika działalnością gospodarczą lub zawartą w ramach jej umową.


Podatnik powinien pamiętać, że w ramach ryczałtu nie może również odliczyć poniesionych wydatków związanych z mediami, wyposażeniem mieszkania czy opłatami na rzecz spółdzielni. Warto więc wcześniej uwzględnić je w cenie wynajmu nieruchomości w umowie z najemcą lokalu.


Jakie zaliczki na ryczałt w PIT-28 za 2017 rok?


Podatnicy rozliczający najem prywatny w formie ryczałtu mają obowiązek odprowadzać do urzędu skarbowego zaliczki na podatek dochodowy miesięcznie lub kwartalnie. Za styczeń w 2017 roku musieli to zrobić do 20 lutego, a za I kwartał ubiegłego roku do 20 kwietnia. Jeżeli jednak lokator nie zapłacił nam w danym miesiącu czynszu, nie musimy płacić na konto fiskusa daniny za ten okres.


Wypełniając PIT-28 należy do niego dołączyć załącznik PIT-28A. Jak obliczyć wysokość podatku? Oto przykład jak to prawidłowo zrobić:

Lokator w 2017 roku miesięcznie za wynajem lokalu wpłacał na nasze konto 2 tys. zł. W takim przypadku wysokość miesięcznej zaliczki na podatek dochodowy wynosi 170 zł (2 tys. zł x 8,5 proc.). Oznacza to, że za cały ubiegły rok na rachunek urzędu skarbowego powinniśmy wpłacić 2040 zł.


Jak wypełnić PIT-28 online za 2017 rok?


Najszybciej i najwygodniej jest wypełnić PIT-28 online za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Dzięki temu nie tracimy czasu w kolejkach w urzędzie skarbowym czy placówce Poczty Polskiej, a także ograniczamy ryzyko popełnienia błędu w obliczeniach.


Najprościej jest wypełnić w 2018 roku PIT-28 za pośrednictwem internetu poprzez system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Wypełniając PIT online za 2017 rok nie musimy tracić czasu na wysyłkę papierowego zeznania w urzędzie skarbowym czy placówce Poczty Polskiej. W prosty sposób można to zrobić przy użyciu całkowicie bezpłatnego programu PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info.


Aplikacja posiada aktualne druki podatkowe Ministerstwa Finansów, w tym PIT-28 i PIT-28A. Aby się rozliczyć z urzędem skarbowym w kilka minut, wystarczy podać pięć następujących danych, na podstawie których fiskus zweryfikuje naszą tożsamość:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.Następnie intuicyjny kreator poprowadzi nas przez kolejne etapy rozliczenia PIT online za 2017 rok. Gdy za pośrednictwem portalu podatkowego otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), możemy mieć pewność, że PIT-28 online dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jakie stawki ryczałtu w PIT-28 za 2017 rok przez internet?