Jak rozliczyć działalność gospodarczą w PIT-28 za 2017...
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak rozliczyć działalność gospodarczą w PIT-28 za 2017 rok przez internet?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W tym celu przedsiębiorca rozliczający się w formie ryczałtu powinien wykonać następujące czynności:

  • sporządzić spis z natury na ostatni dzień grudnia 2017 roku,
  • wycenić towary i materiały objęte spisem,
  • wpisać do ewidencji wartości tego spisu,
  • rozliczyć przychód za 2017 rok.


PIT-28A czy PIT-28B w PIT-28 online w 2018 roku?


Załącznik PIT-28A przeznaczony jest dla podatników, którzy za 2017 rok rozliczają przychody pochodzące z najmu (podnajmu) lub samodzielnie prowadzonej działalności gospodarczej. W druku należy wyszczególnić poszczególne stawki ryczałtu w zależności jakiego rodzaju świadczymy w jej ramach usługi.


Załącznik PIT-28B wypełniają osoby, które posiadają udziały w spółkach cywilnych lub jawnych rozliczających się z fiskusem w formie ryczałtu. Należy pamiętać, że przychody z tego źródła sumuje się z innymi opodatkowanymi ryczałtem (najem lub samodzielna działalność) i wykazuje się w deklaracji PIT-28.


Małżonkowie PIT-28 online rozliczają razem czy osobno?


Czasami zdarza się, że małżonkowie wspólnie prowadzą firmę rozliczającą się w formie ryczałtu. Jednak w takim przypadku nie mogą wspólnie rozliczyć się z fiskusem, tak jak ma to miejsce w ramach skali podatkowej w PIT-36 bądź PIT-37 (stawki 18 i 32 proc.).


Oznacza to, że zarówno mąż, jak i żona muszą złożyć w urzędzie skarbowym odrębne deklaracje PIT-28 za 2017 rok. Ponadto jeżeli nie uzyskują innych przychodów opodatkowanych według skali podatkowej, nie mogą również skorzystać z ulgi prorodzinnej (na dziecko).


Jak wypełnić PIT-28 online w 2018 roku?


Najwygodniejszym sposobem rozliczenia się z urzędem skarbowym jest system e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, z którym jest skonfigurowany całkowicie darmowy program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Zawiera aktualne druki podatkowe, w tym zeznanie roczne PIT-28 oraz załączniki PIT-28A i PIT-28B.


Wystarczy więc wygodnie usiąść przed ekranem swojego komputera, tabletu bądź smartfonu, a następnie podać pięć następujących danych. Na ich podstawie Ministerstwo Finansów zidentyfikuje naszą tożsamość:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.W kolejnym kroku intuicyjny kreator pozwoli nam w kilka minut przebrnąć przez poszczególne etapy rozliczenia rocznego. Następnie kiedy za pośrednictwem portalu podatkowego otrzymamy Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), możemy być pewni, że PIT-28 online wraz z załącznikami dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak rozliczyć najem w PIT-28 za 2017 rok przez internet?