Jak rozliczy się świeżo upieczona mama? Zasiłek...
Jan Kowalski
http://sxc.hu/
podatnik.info

Jak rozliczy się świeżo upieczona mama? Zasiłek macierzyński uwzględniamy w PIT

Darmowy program do rozliczania PIT 2023/2024

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

I tu pojawia się urlop macierzyński. W 100% płatny czas, który kobieta może przeznaczyć na opiekę nad maluchem, nie bojąc się o kwestie materialne. Jednak oprócz przywilejów, mamy też obowiązki. Z zasiłku, jaki matka otrzymuje w trakcie urlopu, należy się rozliczyć.  

 

Przejdź do akapitów:


Urlop wynosi 20 tygodni i można się nim podzielić z ojcem dziecka. Warunkiem jest, aby kobieta wykorzystała co najmniej 14 tygodni. Gdy urodzi bliźnięta, czas ten jeszcze się wydłuża. 


Zasiłek przysługuje także osobom, które przyjęły na wychowanie dziecko do siódmego roku życia, w tym także rodziny zastępcze. 


Urlop macierzyński, a właściwie zasiłek wypłacany w czasie tego urlopu, otrzymuje kobieta zatrudniona na podstawie umowy o pracę, na umowę-zlecenie, o dzieło, prowadząca działalność gospodarczą lub zarejestrowana jako bezrobotna. Warunkiem jest, by w dniu porodu była objęta ubezpieczeniem chorobowym. Nawet jeżeli po tym terminie jej umowa o pracę wygaśnie, zasiłek nadal będzie wypłacany przez pełne 20 tygodni. I jak każdy inny dochód należy go uwzględnić w naszym rozliczeniu z fiskusem. 


Pierwsze formalności


Zaliczki na podatek dochodowy od zasiłku macierzyńskiego, najczęściej wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych. Wówczas na początku roku świeżo upieczona mama powinna otrzymać PIT 11A. To tam uwzględnione będą dane o wysokości zaliczek na podatek dochodowy pobranych i przekazanych na konto skarbówki, a także o wysokości otrzymanego samego zasiłku. Ważne, by aż do momentu otrzymania z ZUS decyzji o przyznaniu zasiłku macierzyńskiego, opłacać składki ZUS w pełnej wysokości, nawet za miesiąc narodzin dziecka.


Inny formularz otrzyma ta sama kobieta, gdy zatrudniona jest w firmie zatrudniającej powyżej 20 pracowników. Wtedy to pracodawca opłaca składki i będzie musiał dopełnić formalności, czyli wypełnić PIT 11. Dokumenty powinny trafić do pracownicy do końca lutego.  


Dopiero na podstawie tych dokumentów rozliczamy zasiłek macierzyński. Najczęściej właściwym formularzem będzie PIT 37. Ale nie zawsze. 

 

Inne źródła


PIT 37 wypełni przede wszystkim kobieta, która oprócz zasiłku macierzyńskiego w tym samym roku pracowała na etacie, na podstawie umowy o dzieło lub umowy zlecenia. Także taka, która zarejestrowana była jako bezrobotna. Ten sam formularz wypełni rodzic prowadzący działalność gospodarczą opodatkowaną podatkiem liniowym, ryczałtem ewidencjonowanym lub kartą podatkową, a także ten, dla którego zasiłek stanowi jedyne źródło dochodów w danym roku.


A to oznacza,  że są też tacy rodzice, którzy rozliczać się będzie na formularzu PIT 36. To przede wszystkim ci, którzy poza zasiłkiem prowadzą działalność opodatkowaną na zasadach ogólnych oraz dochody z zagranicy.


Przychody z zasiłku macierzyński należy umieścić w okienku „dochody z innych źródeł”. W PIT 36 to 26, a w PIT 37 – to 25 pozycja. 

 

Dlaczego warto rozliczyć się przez internet?


Najszybszym i najbezpieczniejszym sposobem na rozliczenie jest wybór drogi elektronicznej.  W sieci znajduje się bardzo dużo specjalnych programów, które szybko i sprawnie pomogą Ci w tym zadaniu. Jednym z najchętniej wybieranych jest program do pit od podatnik.info. Bez wychodzenia z domu i bez dodatkowych opłat. Powodzenia!


Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy złożyć PIT za 2020? To ostatnie dni!