Jak „prześwietlić” kontrahenta?
Fotolia
Gredan

Jak „prześwietlić” kontrahenta?

Pierwsze wywiadownie gospodarcze powstały już w XIX wieku. Początkowo funkcjonowały pod szyldem biur informacyjnych. A jak działa współczesny wywiad gospodarczy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Po pierwsze, czym jest współczesna wywiadownia gospodarcza;
  • Po drugie, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy, która oferuje taką usługę;
  • Po trzecie, jakie informacje znajdziesz w raporcie wywiadowni.

Szybko i dyskretnie

Każdy przedsiębiorca ma świadomość, że w sprawach kontaktów handlowych nie warto zdawać się na ślepy los. Coraz częściej właściciele firm sprawdzają swoich kontrahentów. – „Zaletą wywiadowni gospodarczej jest to, że skorzystać może każdy. Choć oczywiście, najbardziej zainteresowani są przedsiębiorcy. Informacja o tym, jaka jest sytuacja finansowa firmy, czy i jakich ma partnerów biznesowych jest bardzo ważna” – podkreśla Piotr Pisz, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o. Ważne jest też, żeby sprawdzać, czy współpracujące z nami podmioty gospodarcze nie są obciążone długami. – „ Właśnie taką możliwość oferujemy osobom, które zgłaszają się do nas” dodaje Piotr Pisz. Raport przygotowany przez wywiadownię to doskonałe źródło wiedzy, dzięki któremu możemy uniknąć problemów z potencjalnym dłużnikiem.

Wywiadownię też sprawdzaj

Większość firm związanych z branżą windykacyjną ma w swojej ofercie wywiad gospodarczy. Nie oznacza to jednak, że nie musimy sprawdzać oferty firmy i obszaru prowadzonych przez nią spraw. – „Nasz zespół ma spore doświadczenie z zakresu analizy finansowej, prawnej i gospodarczej. Realizujemy projekty wywiadu gospodarczego dotyczące osób i firm na terenie całego kraju” – tłumaczy Zbigniew Firek, Kierownik Działu Wywiadowni Gospodarczej Firmy Gredan Sp. z o. o. Zlecenia kierowane do firm świadczących takie usługi są różne. Począwszy od klasycznego wywiadu windykacyjnego, czyli sprawdzeniu zadłużenia na środowiskowym kończąc.

W zgodzie z literą prawa

Wywiadownie gospodarcze działają zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Korzystają z ogólnie dostępnych źródeł informacji takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, ewidencje działalności gospodarczej, dane z izb gospodarczych, a nawet teksty prasowe . W dobie technologii cyfrowej dochodzą nowoczesne metody takie jak internet, czy media społecznościowe. Wszystkie te działania podejmowane są w ramach tzw. „białego wywiadu”, czyli takiego, w którym znajdziemy informacje pochodzące z legalnych źródeł. Co więc znajdziemy w przygotowanym wywiadzie gospodarczym? Informacje podstawowe takie jak dane rejestrowe, historię firmy, czy jej powiązania kapitałowe. W raporcie mogą znaleźć się także informacje dotyczące chociażby opinii w środowisku biznesowym, czy wywiązywanie się z terminów płatności. (źródło: Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości). Dzięki temu można stwierdzić, czy sprawdzana osoba lub przedsiębiorstwo jest wiarygodnym partnerem biznesowym. Kompleksowa analiza wszystkich danych pozwala na wyciągnięcie określonych wniosków i często ratuje przedsiębiorcę przed nietrafioną inwestycją.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Informacje przekazane w raporcie przez specjalistów mogą ustrzec Cię przed nieuczciwymi kontrahentami i utratą płynności finansowej. Innym skutecznym narzędziem z którego każdy może skorzystać jest pieczęć prewencyjna. Sprawdź jak skuteczna może być w Twojej firmie.

Monika Barzycka
Gredan Sp. z o.o.  

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także