Jak „prześwietlić” kontrahenta?
Fotolia
Gredan

Jak „prześwietlić” kontrahenta?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Pierwsze wywiadownie gospodarcze powstały już w XIX wieku. Początkowo funkcjonowały pod szyldem biur informacyjnych. A jak działa współczesny wywiad gospodarczy?

Czego dowiesz się z tego artykułu?

  • Po pierwsze, czym jest współczesna wywiadownia gospodarcza;
  • Po drugie, na co zwracać uwagę przy wyborze firmy, która oferuje taką usługę;
  • Po trzecie, jakie informacje znajdziesz w raporcie wywiadowni.

Szybko i dyskretnie

Każdy przedsiębiorca ma świadomość, że w sprawach kontaktów handlowych nie warto zdawać się na ślepy los. Coraz częściej właściciele firm sprawdzają swoich kontrahentów. – „Zaletą wywiadowni gospodarczej jest to, że skorzystać może każdy. Choć oczywiście, najbardziej zainteresowani są przedsiębiorcy. Informacja o tym, jaka jest sytuacja finansowa firmy, czy i jakich ma partnerów biznesowych jest bardzo ważna” – podkreśla Piotr Pisz, Dyrektor Handlowy Gredan Sp. z o.o. Ważne jest też, żeby sprawdzać, czy współpracujące z nami podmioty gospodarcze nie są obciążone długami. – „ Właśnie taką możliwość oferujemy osobom, które zgłaszają się do nas” dodaje Piotr Pisz. Raport przygotowany przez wywiadownię to doskonałe źródło wiedzy, dzięki któremu możemy uniknąć problemów z potencjalnym dłużnikiem.

Wywiadownię też sprawdzaj

Większość firm związanych z branżą windykacyjną ma w swojej ofercie wywiad gospodarczy. Nie oznacza to jednak, że nie musimy sprawdzać oferty firmy i obszaru prowadzonych przez nią spraw. – „Nasz zespół ma spore doświadczenie z zakresu analizy finansowej, prawnej i gospodarczej. Realizujemy projekty wywiadu gospodarczego dotyczące osób i firm na terenie całego kraju” – tłumaczy Zbigniew Firek, Kierownik Działu Wywiadowni Gospodarczej Firmy Gredan Sp. z o. o. Zlecenia kierowane do firm świadczących takie usługi są różne. Począwszy od klasycznego wywiadu windykacyjnego, czyli sprawdzeniu zadłużenia na środowiskowym kończąc.

W zgodzie z literą prawa

Wywiadownie gospodarcze działają zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami prawa. Korzystają z ogólnie dostępnych źródeł informacji takich jak Krajowy Rejestr Sądowy, ewidencje działalności gospodarczej, dane z izb gospodarczych, a nawet teksty prasowe . W dobie technologii cyfrowej dochodzą nowoczesne metody takie jak internet, czy media społecznościowe. Wszystkie te działania podejmowane są w ramach tzw. „białego wywiadu”, czyli takiego, w którym znajdziemy informacje pochodzące z legalnych źródeł. Co więc znajdziemy w przygotowanym wywiadzie gospodarczym? Informacje podstawowe takie jak dane rejestrowe, historię firmy, czy jej powiązania kapitałowe. W raporcie mogą znaleźć się także informacje dotyczące chociażby opinii w środowisku biznesowym, czy wywiązywanie się z terminów płatności. (źródło: Polska Akademia Rozwoju Przedsiębiorczości). Dzięki temu można stwierdzić, czy sprawdzana osoba lub przedsiębiorstwo jest wiarygodnym partnerem biznesowym. Kompleksowa analiza wszystkich danych pozwala na wyciągnięcie określonych wniosków i często ratuje przedsiębiorcę przed nietrafioną inwestycją.

Lepiej zapobiegać niż leczyć. Informacje przekazane w raporcie przez specjalistów mogą ustrzec Cię przed nieuczciwymi kontrahentami i utratą płynności finansowej. Innym skutecznym narzędziem z którego każdy może skorzystać jest pieczęć prewencyjna. Sprawdź jak skuteczna może być w Twojej firmie.

Monika Barzycka
Gredan Sp. z o.o.  

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Już 6 proc. przedsiębiorców płaci zaliczki na PIT co kwartał