Jak prawidłowo wypełnić e-PIT?
http://sxc.hu/
Redakcja

Jak prawidłowo wypełnić e-PIT?

Brak UPO oznacza błędnie wypełnione zeznanie


Podatnicy wypełniający zeznanie przy pomocy programu do rozliczania PIT-ów często wpadają w zakłopotanie, gdy system poinformuje ich o błędzie. Uniemożliwia to wysłanie formularza. Przede wszystkim należy pamiętać, że PIT zostanie dostarczony do Ministerstwa dopiero w momencie otrzymania przez podatnika Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jeżeli błędnie wypełniliśmy formularz, system poinformuje nas o negatywnej weryfikacji wpisanych danych. Oznacza to, że trzeba dokonać korekty zeznania rocznego. System identyfikuje podatnika za pomocą pięciu cech: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy.


Jakie błędy najczęściej popełniają podatnicy?


Do najczęściej popełnianych przez podatników błędów należą:


- korzystanie z nieaktualnych wersji programu do rozliczania PIT-ów,
- błędne wpisanie danych identyfikacyjnych, np. literówki w imieniu lub nazwisku – Mercin zamiast Marcin, błędnie wpisany nr identyfikacji podatkowej bądź błędnie wpisany format daty urodzenia.


Często podatnicy błędnie wpisują kwotę przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Szczególnie notoryczne jest wpisywanie zaokrąglonej sumy przychodów zamiast dokładnej. Wielokrotnie też podatnicy wpisują łączny przychód małżonków zamiast indywidualnego, jeżeli wspólnie rozliczają się mąż i żona.


System poinformuje nas również o błędzie w przypadku, jeżeli ponownie będziemy chcieli wysłać e-PIT do Ministerstwa, a trafił on już do resortu.


Podsumowując, wypełniając zeznanie roczne za pomocą programu do wypełniania PIT-ów należy bardzo uważnie wpisywać wszystkie dane identyfikacyjne i zwracać uwagę na komunikaty zgłaszane przez system. Jeżeli popełniliśmy pomyłkę w zeznaniu, trzeba ją poprawić i ponownie wysłać e-PIT.W przypadku otrzymania UPO możemy być pewni, że formularz dotarł do Ministerstwa.
 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także