Jak prawidłowo wypełnić e-PIT?
http://sxc.hu/
Redakcja

Jak prawidłowo wypełnić e-PIT?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Brak UPO oznacza błędnie wypełnione zeznanie


Podatnicy wypełniający zeznanie przy pomocy programu do rozliczania PIT-ów często wpadają w zakłopotanie, gdy system poinformuje ich o błędzie. Uniemożliwia to wysłanie formularza. Przede wszystkim należy pamiętać, że PIT zostanie dostarczony do Ministerstwa dopiero w momencie otrzymania przez podatnika Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jeżeli błędnie wypełniliśmy formularz, system poinformuje nas o negatywnej weryfikacji wpisanych danych. Oznacza to, że trzeba dokonać korekty zeznania rocznego. System identyfikuje podatnika za pomocą pięciu cech: imienia, nazwiska, daty urodzenia, identyfikatora podatkowego oraz kwoty przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy.


Jakie błędy najczęściej popełniają podatnicy?


Do najczęściej popełnianych przez podatników błędów należą:


- korzystanie z nieaktualnych wersji programu do rozliczania PIT-ów,
- błędne wpisanie danych identyfikacyjnych, np. literówki w imieniu lub nazwisku – Mercin zamiast Marcin, błędnie wpisany nr identyfikacji podatkowej bądź błędnie wpisany format daty urodzenia.


Często podatnicy błędnie wpisują kwotę przychodu z zeznania za poprzedni rok podatkowy. Szczególnie notoryczne jest wpisywanie zaokrąglonej sumy przychodów zamiast dokładnej. Wielokrotnie też podatnicy wpisują łączny przychód małżonków zamiast indywidualnego, jeżeli wspólnie rozliczają się mąż i żona.


System poinformuje nas również o błędzie w przypadku, jeżeli ponownie będziemy chcieli wysłać e-PIT do Ministerstwa, a trafił on już do resortu.


Podsumowując, wypełniając zeznanie roczne za pomocą programu do wypełniania PIT-ów należy bardzo uważnie wpisywać wszystkie dane identyfikacyjne i zwracać uwagę na komunikaty zgłaszane przez system. Jeżeli popełniliśmy pomyłkę w zeznaniu, trzeba ją poprawić i ponownie wysłać e-PIT.W przypadku otrzymania UPO możemy być pewni, że formularz dotarł do Ministerstwa.
 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Tarcza antyinflacyjna 2023 – co się zmieni?