Jak podwyższyć koszty podatkowe za 2018? Co można...
pixabay.com
Ministerstwo Finansów

Jak podwyższyć koszty podatkowe za 2018? Co można odliczyć w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Co to są koszty podatkowe?

Koszty podatkowe to kategoria wydatków, które ponosisz w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej bądź zatrudnieniem na podstawie umów cywilno-prawnych lub umów o pracę. Im wyższe koszty podatkowe, tym niższy podatek, który musisz zapłacić do urzędu skarbowego podczas rozliczenia. W przypadku zatrudnienia u pracodawcy kwota ta jest uzależniona od ilości miejsc, w których podejmujesz pracę, a także od tego, czy mieszkasz w miejscowości, w której pracujesz.

 

Koszty podatkowe – jakie kwoty dla osób zatrudnionych?

Jeśli rozliczasz koszty podatkowe w przypadku zatrudnienia u pracodawcy, warto pamiętać o limitach, które Cię obowiązują. Najwygodniej przedstawić je za pomocą poniższej tabeli.

 

zatrudniony

kwota miesięczna

kwota roczna

podatnik, który uzyskuje przychody od jednego zakładu pracy

111 zł 25 gr

Maksymalnie 1335 zł

podatnik, który uzyskuje przychody od co najmniej dwóch zakładów pracy

111 zł 25 gr w każdym zakładzie pracy

Maksymalnie 2002 zł 05 gr

podatnik, którego miejsce czasowego lub stałego zamieszkania znajduje się poza miejscowością, w której dojeżdża do pracy (nie otrzymuje dodatku za rozłąkę)

139 zł 06 gr

Maksymalnie 1668 zł 72 gr

podatnik uzyskujący jednocześnie przychody z więcej niż jednego zakładu pracy, a jego miejsce zamieszkania jest położone poza miastem, w którym znajduje się zakład pracy (nie otrzymuje dodatku za rozłąkę)

139 zł 06 gr  w każdym zakładzie pracy

Maksymalnie 2502 zł 56 gr

  

Warto wiedzieć, że przedstawione koszty podatkowe mogą być wyższe. Może Cię to dotyczyć, jeśli dojeżdżasz do pracy środkami transportu kolejowego, autobusowego, promowego lub za pomocą komunikacji miejskiej. W tym celu musisz uwzględnić w deklaracji podatkowej faktycznie poniesione wydatki na przejazdy i udokumentować je za pomocą imiennych biletów okresowych.

 

Sposoby na podwyższenie kosztów podatkowych dla przedsiębiorców

Każda firma dąży do takiej optymalizacji kosztów, która pozwoli na zapłatę jak najniższego podatku dochodowego. Przedsiębiorca może odliczyć szereg kosztów związanych z wykonywaniem działalności gospodarczej, co pozwoli mu na zapłatę niższego podatku. Zapoznaj się z listą popularnych kosztów samozatrudnionych, które możesz odliczyć od podatku:

 

1. Wydatki związane z transportem – prowadząc własną firmę, możesz odliczyć koszty podatkowe związane z usługami transportowymi. Może to dotyczyć zarówno samochodu osobowego, motocykla, jak i transportu publicznego. Obejmuje to m.in. wydatki na:

 • paliwo,
 • zakup opon letnich i zimowych,
 • serwis pojazdów,
 • części zamienne do pojazdów,
 • bilety jednorazowe na pociąg, samolot czy autokar,
 • zakup pojazdu, który możesz poddać amortyzacji.
 

2. Opłaty czynszowe, media i wynajem pomieszczeń – wydatki dotyczące opłacanego czynszu i  mediów możesz rozliczyć w 100%, jeśli dotyczą wynajmowanego przez Ciebie biura czy gabinetu. Możesz też odliczyć wydatki przeznaczone w związku z użytkowaniem mieszkania, o ile prowadzisz w nim swoją działalność. W tym ostatnim przypadku musisz określić, jaki procent powierzchni jest wykorzystywany do celów firmowych i obliczyć odpowiedni odsetek z zapłaconych rachunków.

 

3. Wydatki związane z promocją i reklamą – to koszty poniesione w związku z prowadzeniem działań mających na celu zachęcenie potencjalnych klientów do zakupu określonych usług lub towarów. Do tych wydatków możesz zaliczyć kwoty, które zostały przeznaczone na:

 • reklamy w internecie (Google Ads, Facebook Ads),
 • plakaty na bilboardach,
 • ulotki,
 • ogłoszenia i spoty w mediach,
 • pozycjonowanie stron w wyszukiwarkach internetowych,
 • stronę WWW (hosting, domena, wsparcie techniczne),
 • logotyp i wizytówki.
 

4. Wydatki na wyposażenie biura i sprzęt – możesz do tego zaliczyć zarówno kwoty przeznaczone na komputery, telefony komórkowe, materiały biurowe, drukarki, fotele biurowe, jak i mniej oczywiste przedmioty, takie jak aparat, telewizor czy nawigacja GPS. Wymaga to tylko wiarygodnego uzasadnienia – np. nawigacja GPS może podlegać odliczeniu, jest Ci potrzebna do sprawnego dojazdu do klientów. Warto dodać, że często uzasadnienia nie wymaga marka i cena kupowanego sprzętu. To oznacza, że jeśli masz ochotę na wydanie 5000 zł na najnowszy telefon – nie będzie z tym problemu.

 

Inne nietypowe koszty firmowe

Przedstawione powyżej koszty podatkowe, zna niemal każdy przedsiębiorca. Jednak nie każdy zdaje sobie z możliwości rozliczenia innych nietypowych wydatków, dzięki którym kwota podatku będzie jeszcze niższa! Mogą to być m.in. wydatki na:

 • jedzenie i alkohol (jako poczęstunek dla klientów lub pracowników zatrudnionych na podstawie umowy o pracę),
 • okulary dla pracowników (jeśli pracownicy większą część pracy spędzają przed komputerem),
 • utrzymanie psa lub kota (wydatek ten może wydawać się absurdalny, jednak jeśli posiadasz psa lub kota, który zabezpiecza źródła przychodów np. poprzez pilnowanie terenu firmowego, to masz prawo do odliczenia kosztów wizyt u weterynarza, akcesoriów czy karmy dla zwierząt)
 • opłaty związane z prowizją przy płatności online (prowizje dotpay, paypal etc.),
 • ubezpieczenie biura czy samochodu firmowego.
 

Jak rozliczyć i udokumentować koszty podatkowe?

By rozliczyć wydatki związane z kosztami uzyskania przychodu, musisz mieć odpowiedni dokument, który potwierdzi, że masz do nich prawo. Mogą to być:

 • rachunki,
 • dowody zapłaty za przejazd autostradą,
 • faktury,
 • dowody poniesienia opłat pocztowych,
 • umowy i rachunki do umów,
 • bilety na trasy powyżej 50 km, na których widnieje NIP sprzedawcy.

W niektórych przypadkach (dot. m.in. diet w podróżach służbowych i różnic kursowych), koszt jest udokumentowany na podstawie sporządzonego dowodu wewnętrznego.

Pamiętaj o tym, że rozliczenia powyższych kosztów możesz dokonać osobiście, listownie, jak i poprzez program do wypełniania PIT-ów, który wysyła zeznania do systemu e-Deklaracje. Program PIT Pro pokieruje Cię poprzez poszczególne etapy wypełniania dokumentu i dokona stosownych obliczeń. Nie musisz już więcej wychodzić z domu lub firmy, aby rozliczyć się z urzędem skarbowym!

Po wysłaniu zeznania otrzymasz Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które będzie poświadczeniem, że złożyłeś dokument w wyznaczonym terminie. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzisz czas, który musiałbyś poświęcić na oczekiwanie w kolejce i dojazd do urzędu skarbowego.

  

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Podatek PIT za 2019 rok − nowe zasady