Jak optymalizować koszty obsługi informatycznej firmy?
shutterstock
Orange przy współpracy z Podatnik.info

Jak optymalizować koszty obsługi informatycznej firmy?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Przeprowadzone przez Państwową Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości badanie pokazuje, że aż 68 proc. przedstawicieli polskiego sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw widzi w rozwoju infrastruktury informatycznej w firmie szansę na przezwyciężenie rynkowego impasu. To globalny trend, bowiem jak podkreśla raport agencji konsultingowego Deloitte, wydatki na infrastrukturę IT w światowej skali, w firmach MSP, będą rosnąć w najbliższych latach z 3,6-procentową dynamiką. W 2012 roku amerykańskie przedsiębiorstwa z sektora MSP wydały na rozwój technologii informatycznych w firmie ponad 534 mld dolarów, a w perspektywie czterech lat kwota ta ma przekroczyć 668 mld dolarów.

Cięcia kontra zdrowy rozsądek

Polscy przedsiębiorcy stawiają na nowe technologie, ponieważ nowoczesna infrastruktura IT pozwala redukować koszty codziennego funkcjonowania firmy i obsługi jej procesów wewnętrznych. Z drugiej jednak strony rozbudowa, modernizacja i utrzymanie m.in. sieci wewnętrznej, komputerów oraz urządzeń telekomunikacyjnych stanowi poważne obciążenie dla firmowego budżetu, a nawet zagrożenie płynności finansowej. Pamiętać też należy, że optymalizacja wydatków na IT nie może odbywać się kosztem np. bezpieczeństwa informatycznego. Stare oprogramowanie serwerowe lub klienckie zainstalowane na służbowych komputerach może być „dziurawe”, a więc podatne na cyberataki. Podobnie szwankujący sprzęt stanowi ryzyko – awaria np. dysku twardego, na których przechowywane są dane o przetargach jest poważnym problemem.

Gdzie leży problem?

Zamiast dokonywać cięć na oślep, warto przeanalizować, jakie elementy firmowej infrastruktury generują najwyższe koszty. Prawie na pewno na pierwszym miejscu znajdzie się hardware, czyli fizyczna strona infrastruktury IT. Stare podzespoły serwera oraz komputerów to prawie pewny wysoki rachunek za energię elektryczną i niezbędne naprawy. Wolny sprzęt to również powolny przepływ danych, a od prędkości wymiany i analizy informacji zależy dziś rynkowy sukces.

Serwis i pomoc techniczna zewnętrznej firmy informatycznej to kolejne koszty. W zależności od wybranego zakresu pomocy koszty mogą wahać się od 250 do 1100 zł miesięcznie. Z kolei zatrudnienie własnego informatyka jest dla małych firm mało opłacalne. Wydatki to również okresowa archiwizacja kluczowych dla działalności danych (na zewnętrznych dyskach, taśmach lub w chmurze).

Optymalizacja

Redukcja wydatków na IT i utrzymanie płynności finansowej mogą zostać uzyskane na kilka sposobów. Zakup sprzętu na raty lub w leasingu jest jednym z nich. To jednak połowiczne rozwiązanie, ponieważ pozostaje wciąż kwestia konfiguracji komputerów lub tabletów, zakupu niezbędnego oprogramowania – antywirusowego i pakietów biurowych dla wszystkich stanowisk pracy. Na szczęście dla przedsiębiorców, na rynku zaczynają się pojawiać rozwiązania upraszczające wyposażenie firm w nowoczesny i bezpieczny sprzęt wraz z oprogramowaniem i serwisem. Oferty abonamentowe, bo o nich mowa, dają firmom MSP możliwość zdobycia nowoczesnych stanowisk komputerowych, legalnego software’u oraz usług: serwisu, archiwizacji danych i dostępu do narzędzi do pracy grupowej. Jednym z operatorów świadczących takie rozwiązania jest Orange. W ramach pakietu IT dla Firm daje przedsiębiorcom skonfigurowane stanowiska pracy – komputery (laptopy i stacjonarne), drukarki oraz pakiety biurowe i całodobowy service-desk. IT dla Firm daje także możliwość wykupienia abonamentu tylko na obsługę posiadanego już sprzętu.

Wraz z rozwojem sektora IT w Polsce i ze wzrostem popularności rozwiązań informatycznych wspierających działania MSP takich ofert będzie przybywać – to nieuniknione. To dobra wiadomość dla przedsiębiorców, bowiem większa konkurencyjność rynku oznaczać będzie niższe ceny IT dla firm oraz coraz bardziej elastyczne możliwości optymalizacji kosztów związanych z informatyzacją procesów wewnątrz organizacji.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na nowe technologie przekształca się od 2016 r. w ulgę B+R