Jak odliczyć w PIT za 2016 rok wydatki na tłumacza...
Pasco County Schools/http://skroc.pl/c609c/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/53f66
Podatnik.info

Jak odliczyć w PIT za 2016 rok wydatki na tłumacza języka migowego?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tłumacz języka migowego a PIT za 2016 rok


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, odliczenie wydatków na opłacenie tłumacza języka migowego w rozliczeniu PIT za 2016 rok w ramach ulgi rehabilitacyjnej przysługuje osobom niepełnosprawnym.


Skorzystać z tej preferencji mogą także podatnicy, którzy je utrzymują i są członkami ich rodziny, jeśli dochód chorego w 2016 roku nie przekroczył ustawowego limitu w kwocie 9120 złotych.


Tych wydatków nie odliczysz w PIT za 2016 rok


W ramach ulgi rehabilitacyjnej, odliczeniu nie podlegają wydatki przeznaczone na opłacenie tłumacza języka migowego, które zostały:

  • sfinansowane (dofinansowane) ze środków zakładowego funduszu rehabilitacji osób niepełnosprawnych, zakładowego funduszu aktywności, Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych lub ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, zakładowego funduszu świadczeń socjalnych,
  • zwrócone w jakiejkolwiek formie,
  • odliczone od przychodu na podstawie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.


Z kolei w przypadku, gdy wydatki były częściowo sfinansowane (dofinansowane) z ww. funduszy (środków), odliczeniu podlega różnica pomiędzy poniesionymi wydatkami a kwotą sfinansowaną (dofinansowaną) z tych funduszy (środków) lub zwróconą w jakiejkolwiek formie.


Limit i dokumentacja wydatków


W ramach ulgi rehabilitacyjnej w rozliczeniu PIT za 2016 rok, limitowi nie podlegają wydatki poniesione na opłacenie tłumacza języka migowego. Oznacza to, że odliczeniu podlega faktycznie wydana przez podatnika kwota na ten cel.


Zgodnie z ustawą, faktyczność wydatków poniesionych na opłacenie tłumacza języka migowego osoby niepełnosprawnej, potwierdza każdy dokument stwierdzający wysokość przeznaczonych na ten cel kosztów.
Rozlicz PIT za 2016 rok w 5 minut!


W prosty sposób wydatki poniesione na opłacenie tłumacza języka migowego dla osoby niepełnosprawnej w ramach ulgi rehabilitacyjnej, można odliczyć za pomocą całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.
 

Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiedna deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:

  • imię,
  • nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga rehabilitacyjna za 2016 rok – jak odliczyć wydatki na zakup wydawnictw i materiałów szkoleniowych?