
W jaki sposób oraz kiedy podatnik może odliczyć VAT od paliwa. Wyjaśniamy krok po kroku.
Zgodnie z ustawą, podatnik może dokonać odliczenia od paliwa dla samochodów ciężarowych:
przypadków, gdy przedmiotem działalności podatnika jest:
- odsprzedaż tych samochodów (pojazdów) lub
- oddanie w odpłatne używanie tych samochodów (pojazdów) na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu lub innych umów o podobnym charakterze i te samochody (pojazdy) są przez podatnika przeznaczone wyłącznie do wykorzystywania na te cele przez okres nie krótszy niż sześć miesięcy.
Według najnowszych wytycznych Ministerstwa Finansów obniżenie kwoty lub zwrot różnicy podatku należnego nie ma zastosowania w przypadku zakupu paliw silnikowych, oleju napędowego oraz gazu, używanych do:
- napędu samochodów osobowych
- oraz napędu niektórych samochodów osobowych o masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, w tym samochodów z „kratką” (wyjątkiem jest tutaj fakt nabycia takiego pojazdu z przysługującym prawem do pełnego odliczenia podatku. Dotyczy to również tych, które zostały zakupione na podstawie umów najmu, dzierżawy bądź leasingu. Przepis ten obowiązuje w przypadku takich umów, które zostały zawarte przed dniem 1 stycznia, w stosunku do których na dzień 31 stycznia istniała możliwość pełnego odliczenia podatku).
Również wyjątkiem przy odliczaniu paliwa są pojazdy wymienione w punkcie 2, (gdy przy ich nabyciu podatnikowi przysługiwało prawo do odliczenia podatku), jeżeli ich użytkowanie odbywa się na podstawie umów najmu, dzierżawy bądź leasingu. Nawet w takim przypadku, gdy umowa taka została zawarta przed dniem 1 stycznia, jeśli na dzień 31 grudnia podatnikowi przysługiwało pełne prawo do takiego odliczenia.
Zatem z przepisu tego wynika, iż w okresie najbliższych dwóch lat podatnicy nie mają prawa do odliczenia wydatków na paliwo do samochodów osobowych, a także innych pojazdów nie przekraczających swoją wagą 3,5 t, jednak z uwzględnieniem powyższych wyjątków.