Gorące tematy
Czy przez 500+ kobiety świadomie rezygnują z pracy?
Wyniki sondażu: sondaż 176 głosów
50%

Tak

88 głosów
15%

Nie

27 głosów
1%

Nie mam zdania

1 głosów
34%

To wina pracodawców, bo za mało im płacili

60 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także

Formularze PIT

Jak odliczyć ulgę na internet w PIT w 2018 roku?
Pixabay.com
Podatnik.info

Jak odliczyć ulgę na internet w PIT w 2018 roku?

Niektórzy podatnicy nadal mogą skorzystać z ulgi na internet w rozliczeniu PIT za 2017 rok, chociaż w ostatnich latach została ona bardzo ograniczona. Wydatki za użytkowanie sieci mają prawo odliczyć nieliczne osoby rozliczające się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) lub ryczałtu ewidencjonowanego w załączniku PIT/O.

Podatnicy rozliczający się na zasadach ogólnych wykazują ulgę na internet w deklaracjach PIT-36 (działalność gospodarcza) lub PIT-37 (umowa o pracę, umowy cywilnoprawne), a ryczałtowcy w PIT-28.

Kto może odliczyć ulgę na internet w PIT za 2017 rok?

Do grona podatników, którzy w deklaracji podatkowej za ubiegły rok mogą skorzystać z ulgi na internet zaliczamy:

  • osoby, które nigdy wcześniej nie korzystały z tego rodzaju preferencji,
  • osoby, które po raz pierwszy z preferencji skorzystały przy rozliczaniu PIT za 2016 rok.


Limit odliczenia na jedną osobę,
o który można pomniejszyć roczny dochód wynosi 760 zł w rozliczeniu PIT za 2017 rok.


Natomiast gdy między małżonkami zachodzi wspólnota majątkowa, a dotychczas tylko jedno z nich korzystało z preferencji, to drugiemu z nich przysługuje prawo do odliczenia ulgi na internet przez dwa lata z rzędu. Jednak w takim przypadku na fakturze muszą znajdować się dane osoby, która w deklaracji PIT pomniejsza uzyskany dochód o wydatki poniesione na użytkowanie sieci.


Jak odliczyć ulgę na internet online w 2018 roku?


W prosty sposób wydatki na internet można odliczyć za pośrednictwem systemu e-Deklaracje Ministerstwa Finansów, z którym w pełni skonfigurowany jest całkowicie bezpłatny program PIT Pro 2017/2018 od portalu podatkowego Podatnik.info. Aby w kilka minut wypełnić zeznanie za 2017 rok, wystarczy podać 5 następujących danych:

  • imię,
  • nazwisko
  • datę urodzenia,
  • nr PESEL lub NIP,
  • kwotę przychodu z PIT za 2016 rok.


Na ich podstawie urząd skarbowy identyfikuje tożsamość podatnika. Następnie wystarczy przy pomocy intuicyjnego kreatora zaznaczyć odpowiednie pola i przejść przez kolejne etapy rozliczenia rocznego. W zależności od wskazanego przez użytkownika źródła dochodu, system wygeneruje deklarację PIT-28, PIT-36 lub PIT-37, do której dołączony zostanie PIT/O, w którym należy wykazać prawo do ulgi na internet. Kiedy otrzymamy za pośrednictwem portalu podatkowego Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), możemy być pewni, że nasz PIT dotarł do urzędu skarbowego.

Loading Comments