Jak odliczyć od podatku za 2018 należne ulgi w PIT 2019?
Pixabay.com/CC0 Public Domain/http://skroc.pl/00a55
Podatnik.Info

Jak odliczyć od podatku za 2018 należne ulgi w PIT 2019?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jak odliczyć od podatku ulgę prorodzinną?

Z pośród 39% Polaków deklarujących korzystanie z ulg podczas rozliczania PIT, ulga na dziecko należy do najczęściej uzupełnianych – rozliczenie jej zadeklarowało dwóch na trzech Polaków, korzystających z upustów podatkowych.

 

Wykorzystanie ulgi na dziecko nie musi odbywać się wyłącznie przez odliczenie odpowiedniej kwoty od wartości podatku. W przypadku, w którym dochód rodziców jest na tyle niski, iż nie ma możliwości odliczenia całego dochodu, istnieje możliwość otrzymania niewykorzystanej kwoty ulgi na konto bankowe lub w gotówce. Kwotę ulgi należy wpisać w przeznaczone do tego pola deklaracji PIT-37 bądź PIT-36. Ulgę tę można rozliczyć na każde dziecko, które spełnia określone w ustawie wymagania.

 

Aby móc odliczyć kwoty przytoczone poniżej, dochód podatnika, od którego odliczono już składki na ubezpieczenie społeczne, nie mógł przekroczyć 112 000 zł. Jeśli osoba taka nie była w związku małżeńskim cały rok podatkowy, kwota ta wynosi 56 000 zł. W deklaracjach PIT za 2018 rok, kwoty odliczane od podatku rodziców mogą wynosić:

  • Do 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie) na pierwsze dziecko,
  • 1112,04 zł rocznie (92,67 zł miesięcznie) na drugie dziecko,
  • 2004,04 zł rocznie (166,67 zł miesięcznie) na trzecie dziecko,
  • do 2700 zł rocznie (225,00 zł miesięcznie) na czwarte i kolejne dziecko.

   

Ulga na dziecko  można rozliczyć w przypadku sprawowania opieki nad niepełnoletnim dzieckiem w ramach opieki rodzicielskiej, funkcji opiekuna prawnego lub jako rodzina zastępcza. Ograniczenie dotyczące niepełnoletności dziecka nie jest brane pod uwagę, jeśli na dziecko przyznawany jest dodatek pielęgnacyjny bądź renta socjalna. Okres, na który przysługuje ulga, zostaje wydłużony w przypadku pełnoletniego dziecka (przed 25. rokiem życia), które wciąż jest w trakcie edukacji, uczęszczając do placówki uwzględnionej w przepisach nt. systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego.

 

Mimo iż wysokość kwoty odliczenia jest ustalona odgórnie, może być ona uwzględniona w zarobkach obojga rodziców. Wartość ulgi może być dzielona pomiędzy rodziców w dwóch równych częściach, bądź przy dowolnych proporcjach, o ile łączna wartość nie będzie przekraczać odgórnie ustalonej kwoty.

 

Jak odliczyć od podatku ulgę rehabilitacyjną?

Ulgę rehabilitacyjną rozlicza co szósty podatnik korzystający z podatkowych upustów. Ulga ta przysługuje osobom, które zostały zakwalifikowane przez właściwe organy do posiadania jedno z trzech stopni niepełnosprawności – lekkiego, umiarkowanego lub znacznego. Wydatki osoby z niepełnosprawnością (bądź jej opiekuna), związane z rehabilitacją oraz ułatwieniem codziennego funkcjonowania, mogą zostać uwzględnione w rozliczeniu rocznym. Jeśli dochody osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności  nie przekraczają 12 357,60 zł (wysokość rocznej renty socjalnej), ulgę od podatku może rozliczyć opiekun. Wartości powyższej kwoty nie podwyższają sumy otrzymane w ramach alimentów oraz zasiłku pielęgnacyjnego. W ramach ulgi rehabilitacyjnej odliczyć można:

  • adaptację i wyposażenie mieszkań i pojazdów w celu zaspokojenia potrzeb osoby niepełnosprawnej, zakup i serwis sprzętu, urządzeń i narzędzi ułatwiających codzienne funkcjonowanie bądź koniecznych do rehabilitacji,
  • opłatę poniesioną za przebywanie na turnusie rehabilitacyjnym, w uzdrowisku bądź zakładzie opiekuńczo-leczniczym, jak również koszty poniesionych tam zabiegów rehabilitacyjnych,
  • wydatki związane z zatrudnieniem przewodnika przez osobę niewidomą, bądź poniesione na psa przewodnika (do 2 280 zł rocznie), jak również na domową opiekę pielęgniarską i tłumacza języka migowego.

  

Dysponując wiedzą na temat tego, jak odliczyć od podatku najczęściej spotykane ulgi, podatnik może rozliczyć swoją deklarację za pomocą programu PIT. Użytkownik będzie miał możliwość wyliczenia w aplikacji ostatecznej kwoty podatku, pomniejszonej o wykorzystane ulgi. Zdecyduj się na program PIT już dziś i nie przejmuj się deklaracją!

  

Wypełnij PIT online za 2018 już dziś! 

Autor artykułu: Justyna Nowak

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla kogo?