Jak odliczyć internet od podatku 2019 i dlaczego...
FreeImages
Podatnik.Info

Jak odliczyć internet od podatku 2019 i dlaczego powinieneś to zrobić?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Poniższy artykuł podpowie jak odliczyć internet od podatku w sposób prawidłowy – podając właściwą kwotę i dokumentując ją odpowiednimi rodzajami pokwitowania.

 

Jak odliczyć internet od podatku, uzyskując najwyższą ulgę?

Zastanawiając się nad kwestią, jak odliczyć internet od podatku w najwyższej możliwej wysokości, musimy zapoznać się z założeniami ulgi internetowej. Ulga na internet nie można rozdzielona pomiędzy wybrane przez nas lata. O ile ulgi na internet nie musimy rozliczać w tym samym roku, w którym podpiszemy umowę z dostawcą, pierwsze rozliczenie upustu określa, iż z możliwości tej będzie można skorzystać ponownie jedynie w kolejnym roku.  W skali rocznej, maksymalne odliczenie ulgi internetowej wynosi 760 zł, co przekłada się na kwotę wynoszącą 63,33 zł miesięcznie. Suma ta stanowi maksymalną wysokość, jaką podatnik może odliczyć z tytułu kosztów związanych z dostępem do internetu.

 

Jeśli roczny dochód nie przekracza 85 528 zł (jest rozliczany według niższej stawki podatkowej, wynoszącej 18%), całkowite wykorzystanie limitu ulgi na internet przyniesie nam oszczędności rzędu 136, 80 zł. Ulga na połączenie internetowe jest jedną z najpopularniejszych upustów, rozliczanych przez podatników – należy ją umieścić w odpowiednim polu załącznika PIT/O, a uwzględnić ją mogą zarówno pracownicy (PIT-37), jak i przedsiębiorcy (PIT-36).

 

Jak odliczyć internet od podatku – dokumentacja i wyliczenia

Ulga na internet nie dotyczy jedynie stałego łącza, przeznaczonego do domów i mieszkań – umożliwia ona odliczenie kosztów związanych z połączeniem internetowym w smartfonie, a nawet rachunków z kawiarenek internetowych. Ulgę na internet mogą uwzględnić również osoby, które podpisały umowę na internet w wynajętym mieszkaniu – przepisy nie ograniczają możliwości skorzystania z niej jedynie do miejsca zameldowania.

 

Osoba korzystająca z ulgi powinna pamiętać, iż odliczyć można jedynie koszty związane bezpośrednio z połączeniem sieciowym. Jeśli podpisana została umowa typu 2 w 1 (internet i telewizja kablowa), opiewająca na wysokość 100 zł miesięcznie, odliczyć możemy jedynie część związaną z internetem. Dokładny koszt świadczonych usług powinien być wyszczególniony na otrzymywanych co miesiąc fakturach od dostawcy.

 

W celu uniknięcia potencjalnych wątpliwości, związanych z poprawnością przeprowadzanego odliczenia, powinniśmy przechowywać faktury wraz z potwierdzeniem opłaty, będące dowodem na wypadek pytań ze strony urzędu skarbowego. Osoba korzystająca z ulgi powinna również pamiętać o dokumentach, które identyfikują zamawiającego usługę oraz firmę, która ją świadczy, wraz z dokładnym opisem wykupionej usługi i jej ceny.

 

Pamiętajmy – pomimo faktu, iż w mowie potocznej pojęcia „odliczenie od dochodu” i „odliczenie od podatku” są używane zamiennie, istnieje różnica pomiędzy ulgą podatkową a dochodową. Obydwa rodzaje odliczeń przyczyniają się w ostateczności do obniżenia zobowiązania względem fiskusa, jednak odliczenie ulgi od niewłaściwej kwoty spowoduje złożenie niepoprawnej deklaracji. Zwróćmy uwagę na potoczny charakter wyrażenia „jak odliczyć internet od podatku”, gdyż pozwoli nam to na uniknięcie niepotrzebnych nieprzyjemności!

 

Powyższe informacje pomogą nam ustalić jak odliczyć internet od podatku. Jak natomiast dopełnić reszty formalności? Najlepiej skorzystać z  pomocy programu PIT. Aplikacja ta pomoże użytkownikowi w szybkim, bezpiecznym i wygodnym złożeniem obowiązującej nas deklaracji, a na wbudowanym załączniku PIT/O bez trudu uwzględnimy należną nam ulgę na internet.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Ulga na internet 2019 zmiany w PIT – czy ulga przysługuje każdemu?