Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy?
http://sxc.hu/
e-harmonogram.pl

Jak obniżyć koszty prowadzenia firmy?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Coraz częściej można znaleźć w Internecie oferty firm doradczych i pośredników, którzy oferują optymalizację składek przez zatrudnienie poza granicami kraju, np. w Anglii czy na Słowacji. Jest to jednak niezwykle ryzykowne ze względu na fikcyjne zatrudnienie. O ile takie rozwiązanie powoduje zwolnienie z opłacania składek ZUS, może być powodem ogromnych kosztów, gdy ktoś udowodni nam te pozorne działania. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, działalność, która jest pozorna i nierzeczywista jest nielegalna. Legalne zatrudnienie to bowiem wykonywanie określonej pracy na rzecz i pod kierownictwem pracodawcy, w określonym miejscu i czasie, a jej skutkiem jest odpowiednie wynagrodzenie. Takie, nie ukrywajmy, obejście prawa, może spowodować późniejsze koszty w postaci przymusu zapłacenia wszystkich zaległych składek wraz z odsetkami.

Preferencyjne składki ZUS

Czy słyszałeś o możliwości płacenia preferencyjnej składki ZUS? Przedsiębiorcy, którzy dopiero rozpoczęli swoją działalność mogą bowiem przez 24 miesiące płacić składki ZUS, które różnią się o ponad 600 zł od tych tradycyjnych. W ten sposób, w ciągu pierwszych 2 lat możesz zaoszczędzić na składkach na ubezpieczenie społeczne prawie 15 000 złotych. Kwota oszczędności może jeszcze się zwiększyć, jeśli zarejestrujesz swoją firmę nie pierwszego dnia miesiąca, ale drugiego lub trzeciego. To daje nam 25 miesięcy płacenia preferencyjnych stawek ZUS, przy uwzględnieniu jednak podwyżki składek w drugim roku działalności przedsiębiorstwa, która wynika z rokrocznej zmiany podstawy wymiaru składek.
Po upływie pełnych miesięcy, przechodząc na tradycyjne składki na ubezpieczenie społeczne, należy zmienić tzw. kod tytułu ubezpieczenia. Preferencyjne składki dotyczą wyłącznie składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalnej, rentowej, wypadkowej oraz chorobowej). Nie płacisz wówczas również składki na Fundusz Pracy. Jedynie stawka składki zdrowotnej pozostaje w takim samym wymiarze jak przy tradycyjnym ZUS.

Preferencyjne składki ZUS mają jednak swoje wymogi − przysługują tylko tym początkującym przedsiębiorcom, którzy nie prowadzili działalności gospodarczej w ciągu ostatnich 5 lat. Nie możesz również świadczyć w swojej firmie żadnych usług na rzecz byłego pracodawcy, w przypadku gdy byłeś zatrudniony w tym samym lub poprzednim roku, w którym otworzyłeś własne przedsiębiorstwo lub wykonujesz ten sam rodzaj pracy jak na etacie z umową o pracę.

Zbieg tytułów ubezpieczeń

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą lub w formie spółki cywilnej lub jawnej, możesz obniżyć płacone składki, ponieważ istnieje indywidualny sposób nakładania obowiązków ubezpieczeniowych oraz tzw. zbieg tytułów ubezpieczeń. Zbieg tytułów ubezpieczeń następuje wówczas, gdy jedna osoba zatrudniona jest w różnych formach u dwóch lub więcej podmiotów albo prowadzi własną działalność. Należy ustalić więc z jakiego tytułu składki ZUS będą dobrowolne, a z jakiego obowiązkowe.

Wybór podatku liniowego

Możesz również wraz ze swoim księgowym, omówić kwestie związane z zasadami opodatkowania. Warto pomyśleć bowiem nad zamianą podatku płaconego na zasadach ogólnych na podatek liniowy. Wprawdzie nie możesz wówczas rozliczać się ze współmałżonkiem, ale płacisz podatek w wysokości 19%, a do tego nie ma progów podatkowych.

Wliczanie w koszta

Kolejną możliwością ograniczenia kosztów w firmie jest rozliczanie kosztów uzyskania przychodu, co powoduje obniżenie podatku dochodowego. Koszt uzyskania przychodu to wszystkie wydatki związane z działalnością gospodarczą, które służą pozyskaniu przychodu lub zabezpieczeniu jego źródła, np. wydatki na czynsz i media, sprzęt elektroniczny, wyposażenie biura, IT czy reklamę. Każdy wydatek musi być więc odpowiednio udowodniony w razie kontroli, np. Urzędu Skarbowego. Istnieją również wydatki, które według listy z ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, odgórnie nie zaliczają się do kosztów uzyskania przychodu. A co ma z tym wspólnego podatek dochodowy? Otóż oblicza się go jako procent od dochodu, a im wyższe koszty związane z firmą, potwierdzone fakturami, umowami czy rachunkami, tym niższy podatek.

Jak widać, istnieje kilka sposobów na obniżenie kosztów prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Wykorzystywane mądrze oraz po konsultacji z księgowym, prowadzą do znacznych oszczędności, które jako przedsiębiorca możesz przeznaczyć na polepszenie jakości usług lub unowocześnienie swojej firmy.

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wysokość składki zdrowotnej w 2015 r. rośnie o ponad 3 proc.