
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Podatek od zasiedzenia – czy nabycie nieruchomości przez zasiedzenie należy wykazać w PIT?
Brak dochodu a ulga na dziecko 2020 – kiedy można ubiegać się o ulgę?
Leasing jest jednym z wielu dostępnych źródeł finansowania działalności.
Podstawową korzyścią płynącą dla korzystającego (leasingobiorcy) jest możliwość szybkiego pozyskania maszyn, urządzeń, samochodów lub innych środków transportu, a nawet zasobów ludzkich (leasing pracowników), linii produkcyjnej czy nawet całego zakładu.
Umowa leasingu została określona w prawie podatkowym jako umowa nazwana w kodeksie cywilnym, a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.
Leasing generalnie podzielić można na finansowy i operacyjny. Jednym z często spotykanych problemów wśród księgowych jest nawet nie tyle uzyskanie odpowiedzi, jak księgować leasing, ale przede wszystkim kwalifikacja umowy do właściwej kategorii. Niestety, często przesłanki podatkowe i bilansowe uznania lub nie umowy za leasing finansowy są traktowane równoznacznie. Ponadto zauważalnym problemem jest potraktowanie umowy jako leasing operacyjny tylko dlatego, że finansujący tak nazwał tę umowę.
Zajmijmy się w pierwszej kolejności prawem bilansowym, które mówi o przesłankach, jakie spełnić musi umowa, aby była uznana za leasing finansowy.
Po pierwsze umowa musi być zawarta na czas oznaczony. Jeżeli nie jest spełniony ten warunek, nie dokonujemy dalszej analizy, ale uznajemy umowę za leasing operacyjny. Jeśli jednak przesłanka oznaczoności czasowej jest zachowana, wystarczy spełnienie tylko jednego z poniższych kryteriów, aby leasing nie był klasyfikowany jako operacyjny:
Podmioty, które w myśl art. 64 ust. 1 Ustawy o rachunkowości nie podlegają obowiązkowi badania sprawozdań finansowych, mogą dokonywać kwalifikacji umów leasingowych zgodnie z przepisami podatkowymi.
Odmiennie kwestię leasingu traktuje prawo podatkowe. Aby umowa była uznana za leasing finansowy, powinna jednocześnie spełniać trzy przesłanki:
Międzynarodowy Standard Rachunkowości nr 17 Leasing mówi z kolei, że generalnie z leasingiem finansowym mamy do czynienia wtedy, gdy na leasingobiorcę przechodzą zasadnicze pożytki i zasadnicze ryzyko z tytułu posiadania przedmiotu leasingu. Wygląda podobnie do uregulowań polskiej Ustawy, ale w praktyce powoduje, że to co wg polskiej Ustawy leasingiem finansowym nie jest, bo nie spełnia „twardego” kryterium, leasingiem finansowym wg MSR może już być.
Leasing finansowy: z chwilą rozpoczęcia leasingu należy przeksięgować przedmiot umowy w wartości godziwej na konta:
Wn: środki trwałe / wartości niematerialne i prawne
Ma: rozrachunki (zobowiązania) z tytułu leasingu
Płatności leasingowe dzielą się na dwie części: kapitałową, zmniejszającą zobowiązanie, oraz odsetkową, stanowiącą koszty finansowe. Opłata wstępna (jeśli dotyczy) również jest traktowana jako zobowiązanie (rozrachunki) finansowe.
Leasing operacyjny: przyjęcie przedmiotu wykazywane jest w księgach korzystającego w ewidencji pozabilansowej (np. na koncie Środki trwałe przyjęte w leasing operacyjny), natomiast płatności (zarówno raty, jak i opłata wstępna) stanowią koszty działalności operacyjnej.
Jeżeli opłata wstępna w leasingu operacyjnym jest istotna, można ją rozliczać przez konto rozliczeń międzyokresowych.
W przypadku leasingu finansowego informację na temat leasingowanych przedmiotów powinny zostać zamieszczone w bilansie w pozycji Wartości niematerialne lub prawne lub Rzeczowe aktywa trwałe. Natomiast zdyskontowana wartość bieżąca zobowiązań leasingowych wykazywana jest w źródłach finansowania majątku w pozycji zobowiązań finansowych – odpowiednio krótko- i długoterminowych.
W rachunku wyników natomiast powinna znaleźć się informacja na temat kosztów amortyzacji (jeśli wariant porównawczy, jeśli kalkulacyjny – koszty rodzajowe powinny zostać zaprezentowane w notach dodatkowych). Część odsetkowa rat ujmowana jest jako koszt finansowy w pozycji odsetki.
Do tego dochodzą jeszcze wymagania odnośnie ujawnień związanych z leasingiem, jak choćby wartość minimalnych rat leasingu operacyjnego, saldo zobowiązań leasingu finansowego przypadające do spłaty w kolejnych latach obrotowych (przedziałach czasu).
Sławomir Ekman
Dyrektor 24iValue