Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Jak dowiedzieć się, na co organizacja przekazała Twój...
Fundacja Rosa
fundacja Rosa

Jak dowiedzieć się, na co organizacja przekazała Twój 1%?

Podatnicy składający roczne zeznanie w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych mają prawo przekazania 1% podatku na dowolną organizację pożytku publicznego. Nie wszyscy korzystają z tego przywileju, między innymi dlatego, że nie są pewni, na co OPP przeznaczają otrzymane fundusze. Jak to sprawdzić?

Najprostszym sposobem jest odwiedzenie strony www wybranej organizacji i prześledzenie sprawozdań merytorycznych i finansowych z poszczególnych lat. Dzięki nim możemy zobaczyć krok po kroku, jakie działania OPP podjęła w danym roku i jaki budżet przeznaczyła na ich realizację. Każda organizacja pożytku publicznego ma ustawowy obowiązek sporządzenia i podania do wiadomości ogólnej wyżej wymienionych sprawozdań, dlatego nie musimy obawiać się, że jakiś fakt zostanie przed nami zatajony.

 

Kolejnym sposobem zyskania informacji na temat fundacji i stowarzyszeń jest śledzenie ich stron internetowych. Niektóre organizacje bardzo skrupulatnie i regularnie informują o podejmowanych przez siebie działaniach, pisząc aktualności, zamieszczając galerie ze zdjęciami i krótkie filmiki.

 

Coraz więcej OPP prowadzi profile w mediach społecznościowych, przede wszystkim na Facebook'u. Co ciekawe, pracownicy fundacji i stowarzyszeń nie tylko zakładają oficjalne konta swoich organizacji, ale także poszczególnych projektów. Dla przykładu Fundacja Rosa - oprócz profilu ogólnego - posiada fanpage prowadzonej przez siebie kampanii informacyjno-edukacyjnej Rakoobrona.

 

Możliwości sprawdzenia, na co organizacje pożytku publicznego przeznaczają fundusze od podatników jest wiele. Warto być na bieżąco z działaniami wybranych organizacji, by świadomie obdarowywać je 1%.

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

Loading Comments