Jak dokonać darowizny, by fiskus nie upomniał się o...
http://sxc.hu/
Kancelaria Prawna Skarbiec

Jak dokonać darowizny, by fiskus nie upomniał się o podatek?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Trzy grupy - trzy limity

Regułą jest opodatkowanie darowizn. Co do zasady, z fiskusem rozlicza się osoba, która została obdarowana, chyba, że przepisy zwalniają ją z tego obowiązku. Z takiego przywileju mogą skorzystać m.in. obdarowani przez najbliższych krewnych.

By uniknąć płacenia podatku ważny jest stopień pokrewieństwa pomiędzy stronami darowizny. Polski ustawodawca ustalił 3 grupy podatkowe:

I grupa - małżonkowie, zstępni, wstępni, pasierb, zięć, synowa, rodzeństwo, ojczym, macocha oraz             teściowie;

II grupa - zstępni rodzeństwa, rodzeństwo rodziców, zstępnych i małżonków pasierba, małżonków             rodzeństwa i ich rodzeństwo, małżonków rodzeństwa małżonków oraz małżonków innych zstępnych;

III grupa - inni nabywcy.

>>>Podatniku, rozlicz się z fiskusem za pomocą Programu PIT 2012-2013<<<

Dla każdej grupy podatkowej ustalone zostały kwoty darowizn, których nie trzeba zgłaszać do Urzędu Skarbowego, bo są wolne od podatku. Wynoszą one: 9 637 zł dla osób z I grupy podatkowej; 7 276 zł dla osób z II grupy podatkowej oraz 4 902 zł dla osób z III grupy podatkowej. Po przekroczeniu tych kwot choćby o złotówkę, trzeba zapłacić podatek.

Pamiętajmy jednak, że ze zwolnienia od konieczności zapłaty podatku od powyższych kwot możemy skorzystać raz na 5 lat (dotyczy to każdej grupy).

Bliscy krewni mają najlepiej

Najbliżsi krewni mogą skorzystać z jeszcze dalej idących przywilejów podatkowych! Małżonkowie; zstępni – tj. dzieci, wnuki; wstępni - rodzice, dziadkowie, pasierbowie; rodzeństwo; ojczym i macocha są bowiem przez ustawodawcę całkowicie zwolnieni od podatku i to bez względu na wartość darowizny.

Aby nie zapłacić fiskusowi, obdarowani muszą jednak spełnić pewne obowiązki. W przypadku ich niedochowania, od otrzymanej kwoty (nadwyżki nad kwotą 9637 zł) trzeba będzie zapłacić podatek.

Wizyta w Urzędzie Skarbowym

Darowizna pieniędzy w ramach najbliższej rodziny (w kwocie powyżej 9637 zł) musi zostać przelana na rachunek bankowy obdarowanego bądź przesłana przekazem pocztowym.

Nadto, aby skorzystać ze zwolnienia od podatku, osoba obdarowana musi zgłosić darowiznę w terminie 6 miesięcy od jej dokonania we właściwym dla siebie Urzędzie Skarbowym. W tym celu niezbędne jest złożenie formularza SD-Z2 (jest on dostępny w formie elektronicznej, na stronach internetowych urzędów, a także w formie papierowej w ich siedzibach).

Do formularza SD-Z2 obowiązkowo należy dołączyć dowód otrzymania środków pieniężnych. W tym celu niezbędne jest załączenie wydruku dowodu przelewu na rachunek bankowy nabywcy lub przekazu pocztowego.

Kancelaria Prawna Skarbiec

 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Polacy biją rekordy w dobroczynności! Owsiak czy Rydzyk – każdy ma wiernych darczyńców!