Internetowa waluta ryzykownym aktywem
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Internetowa waluta ryzykownym aktywem

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Od początku marca do 10 kwietnia br. kurs internetowej waluty bitcoin wyrażony w amerykańskich dolarach wzrósł o blisko 700 %, mianowicie do 266 USD. W relacji do polskiego złotego wzrósł o około 610 % - do 722 zł, nastąpiło załamanie – w relacji do złotego bitcoin do 16 kwietnia potaniał o 70 % - do 212 zł, a w relacji do USD o 82 %, do 46 USD. W kolejnych dniach wzrósł z poziomu 50 USD do 166 USD - czyli o ponad 200 %. – To co dzieje się na rynku bitcoin przypomina gorączkę złota. Wszyscy są podekscytowani nowym odkryciem – skomentował te wydarzenia Sebastien Galy, analityk walutowy Societe Generale i dodał, że według niego ten środek płatniczy jeszcze długo będzie podlegał dużym wahaniom popytu, a więc i jego kurs będzie bardzo niestabilny.

Bitcoin nie istnieje w świecie realnym. Jest to całkowicie wirtualny środek płatniczy. Powstał w 2008 r.  z inicjatywy japońskiego entuzjasty technik komputerowych Satoshiego Nakamoto. Jeden bitcoin składa się ze 100 mln jednostek satoshi. Rynek decyduje o tym, ile jest w sieci waluty bitcoin - czyli internauci, gdyż jest ona kreowana przez serwery na podstawie zgłaszanego popytu. Bitcoin można używać z pominięciem wszelkich instytucji finansowych. Obecnie co 10 minut kreowane jest około 25 bitcoinów. Według szacunków entuzjastów internetowej waluty, w 2017 roku w obiegu będzie 12,5 mln bitcoin.

Bitcoin jest walutą akceptowaną przez szerokie gremium internautów oraz wiele sklepów internetowych. Głównymi zaletami tego środka płatniczego są: szybkość dokonywania transakcji, anonimowość, brak pośredników przy przelewach, brak możliwości zablokowania pieniędzy i konta przez jakąkolwiek instytucję. Oryginalną cechą tej waluty jest też niemożność cofnięcia przelewu, co może być zaletą, ale również i wadą. Aby zwiększyć bezpieczeństwo transakcji można skorzystać z pośredników. – Na przykład w USA istnieje firma Bitpay, która za 1 % prowizji przejmuje na siebie całe ryzyko kursowe transakcji rozliczanej w Bitcoinach. Przykładowo, jeśli sprzedawana jest złota moneta za 600 zł to firma, która ją sprzedaje otrzyma 594 zł. Bitpay przyjmuje bitcoiny, potrąca prowizję i przekazuje pieniądze na konto sprzedawcy – tłumaczy Maciej Ziółkowski, ekspert od waluty bitcoin, autor bloga satoshi.pl.

Eksperci zajmujący się bitcoin przestrzegają jednak przed kupowaniem  internetowego środka płatniczego w celach inwestycyjnych. – Jest to raczej środek płatniczy, usługa płatności. Nie można i nie powinno się traktować bitcoin jako typowego aktywa inwestycyjnego – uważa Ziółkowski.

Z kolei Dan Newman, bloger aktywny na portalu The Motley Fool, przypomina, że jedna wirtualna waluta – uruchomiona przez Facebook – już zniknęła z rynku. Newman podkreśla więc, że o ile bitcoin może dać duże spekulacyjne zyski w krótkim terminie, o tyle zupełnie nie nadaje się jako aktywo do długoterminowego inwestowania.

Prawdopodobnie jednak ostrzeżenia ekspertów na nic się zdadzą. Obroty na bitcoin po kwietniowym załamaniu kursu wcale nie zmalały, a do końca miesiąca wzrósł on o około 100 %. Ten fakt pokazuje, że chętnych do inwestowania w internetowy środek płatniczy wciąż nie brakuje.


Portal Skarbiec.Biz  

Loading Comments
Gorące tematy
Co spowoduje obniżenie wysokich kosztów funkcjonowania administracji publicznej?
Wyniki sondażu: sondaż 236 głosów
34%

Zmniejszenie liczby urzędników

80 głosów
1%

Zatrudnianie części urzędników na umowach cywilnoprawnych

2 głosów
6%

Rozwój e-administracji

14 głosów
59%

Uproszczenie przepisów prawnych

140 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Bitcoin -moc wirtualnej waluty