Internauci: Opes naciągają na dotacje
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Internauci: Opes naciągają na dotacje

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Nieco odmienne zdanie na ten temat mają jednak użytkownicy serwisu, którzy narzekają na wiatr wiejący w oczy, nie żagle, zaś stracone pieniądze, wydane na ogólnodostępne informacje i bezużyteczne publikacje przedsiębiorstwa Opes z Tych.

Zakres usług i powiązanych z nimi problemów

Serwis internetowy przedsiębiorstwa Opes Sp. z o.o. z Tych prezentuje się całkiem nieźle. Jest przejrzysty, utrzymany w ciepłych barwach, a i jego zawartość merytoryczna przedstawia się zadowalająco. Firma zgodnie z deklaracjami zajmuje się pomocą podmiotom gospodarczym w zdobywaniu, jakże popularnych od paru dobrych już lat, środków dedykowanych Polsce w ramach jej członkostwa w strukturach Unii Europejskiej. Opes przekonuje, co zresztą nie odbiega od prawdy, że ich pozyskanie powiązane jest z szansą na rozwój każdego przedsiębiorstwa oraz proponuje swoje wsparcie w ramach pozyskania funduszy. Mają w tym pomóc doświadczeni specjaliści, którzy w sposób kompleksowy będą współrealizowali tego rodzaju projekty, tak, by zainteresowany współpracą przedsiębiorca nie musiał tracić swojego cennego czasu na administrowanie spraw powiązanych ze skomplikowaną, unijną biurokracją. W innej części strony czytamy, że zespół konsultantów, którzy nieodpłatnie udzielą każdej porady, znajduje się do dyspozycji klientów, którzy nabyli produkty wydawnicze lub skorzystali z oferty usługowej Opes. W czym więc problem?

Zdaniem rozżalonych internautów, którzy zetknęli się z działalnością przedsiębiorstwa, problemem są właśnie wspomniane produkty wydawnicze, które dystrybuowane są poprzez grono telemarketerów tyskiej firmy.

- „Witam, szukam osób oszukanych przez firmę Opes z Tych. Dałam się nabrać na ich "pomoc". Dzwonią z ofertą pomocy w pozyskaniu dotacji unijnych, oferują materiały i konsultacje. Gwarantują, że jeśli nie skorzystam z ich usług, mogę odesłać materiały i zwracają koszta - 179 zł. Materiałami okazały się jakieś informacje i wzory gotowych wniosków, ogólnodostępne w internecie. Odesłałam w stanie nienaruszonym, oczywiście bez ich folii, bo otworzyłam przesyłkę. Mój zwrot nie został przyjęty, bo przesyłka była...naruszona..., czyli odpakowana. Przyjmują tylko materiały nienaruszone.. a pani wyraźnie zachęcała do zapoznania się z zawartością i ewentualnie do odesłania. Nikt mnie nie informował, że przesyłki nie wolno otwierać, bo to absurd, ani nie przedstawił regulaminu... ostrzegam przed tą firmą. A zapomniałam dodać, ze miał się skontaktować ze mną konsultant, co oczywiście nigdy nie nastąpiło. To zwyczajni naciągacze. Ostrzegam przed tą firmą raz jeszcze!” – pisze jedna z użytkowniczek portalu www.dodajoszusta.pl, gdzie sprawa Opes znajduje się na trzecim miejscu najczęściej komentowanych zagadnień serwisu.  

I zaczynają się schody…

Wtóruje jej inna internautka, która zarzuca: „(…) W zamian za obietnicę pozyskania funduszy unijnych przesyła publikacje, o której zawartości potencjalny nabywca nie ma żadnego pojęcia. Koszt takich materiałów to 170 zł. Materiał jest zabezpieczony opakowaniem foliowym, które trzeba uszkodzić, żeby móc sprawdzić zawartość. Regulamin jest tak sprytnie skonstruowany, że po uszkodzeniu opakowania foliowego nie istnieje możliwość zwrotu zawartości, a tym samym odzyskania pieniędzy.” Faktycznie konstrukcja regulaminu powoduje, że takie zwroty nie muszą zostać uznane. Choć wspomina on o ustawowym terminie odstąpienia od umowy, zgodnie z ustawą o ochronie praw konsumentów, to zaznacza jednocześnie, że jego jakość nie może zostać naruszona, co jest zapisem na tyle ogólnym, że powoduje możliwość właściwie dowolnej jego interpretacji. Postanowienia regulaminu zaznaczają także, że w przypadku skutecznego odstąpienia od umowy pieniądze kupującego zostaną mu zwrócone natychmiast, jednak nie później niż w terminie 14 dni od momentu odstąpienia. Mimo wszystko, zapis ten, jak się okazuje, nie daje pewności terminowego zwrotu uregulowanych środków: „Poinformowano mnie również, że niczym nie ryzykuję, bowiem jeśli przysłany do mnie pakiet nie spodoba mi się, wystarczy, że zostanie on przeze mnie odesłany z powrotem do firmy OPES Sp. z o. o. i odzyskam poniesione koszty w kwocie 179,00 zł. Jak do tej pory minęły 2 miesiące i nie odzyskałem pieniędzy. Mimo tego, iż zgłaszałem kilkukrotnie zażalenie. I nawet miła obsługa stwierdziła, że pieniądze zostaną przesłane na konto w ciągu 2 dni. Minęły kolejne 2 tygodnie i nic. Wydaje mi się, że jedynym rozwiązaniem na tak nieuczciwe firmy są jedynie POZWY ZBIOROWE!” –pisze jeden z klientów.

Co ciekawe, świadomych swoich praw i chętnych do organizacji zbiorowego pozwu przeciwko Opes nie brakuje, czego najlepszym przykładem jest umieszczony na dodajoszusta.pl post: „Widzę, że są chętni do pozwu zbiorowego. Nic tak nie irytuje jak cyniczne wykorzystywanie ludzkiej naiwności (zastanówmy się - która poważna firma prosi kogokolwiek o pieniądze przed podpisaniem zlecenia?). Tym bardziej i chętniej przystąpię do takiego pozwu, jeśli tylko znajdzie się parę osób gotowych mnie wesprzeć. Niestety nie mam zielonego pojęcia jak to się robi, ale może szacowne grono nabitych w butelkę wie więcej. Spróbujmy, nie bądźmy skończonymi frajerami. Wiadomo, że przeżyjemy bez 200 zł, ale właśnie tak to zostało wymyślone. Komu będzie się chciało zawracać głowę o jakieś drobne? Widzę 17 osób poszkodowanych x 200 zł = 3400zł. A ile osób machnęło ręką i nie trafili na tę stronę? Proponuję walczyć o swoje i dopaść spryciarza. W grupie siła. Kto chętny?” 

Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wciąż możesz otrzymać 100 000 zł na badania i rozwój