Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika
Informacje o dochodach pracowników – zmiany w PIT 2019...
FreeImages
Podatnik.Info

Informacje o dochodach pracowników – zmiany w PIT 2019 dla pracodawców

Podziel się tym artykułem:   

Początek 2019 roku upływa pod znakiem zmian w rozliczeniu PIT przez podatników. Warto jednak wspomnieć, że nowości dotknęły także płatników, czyli najczęściej pracodawców.

 

PIT 2019 - Zmiany terminów na dostarczenie dokumentów

Do tej pory pracodawcy mieli tyle samo czasu na przekazanie dokumentów pracownikom i Urzędowi Skarbowemu. Mogli to zrobić do 28 lutego w formie papierowej lub elektronicznej. Od tego roku informacje o wynagrodzeniach, które umieszcza się na drukach PIT-8C(9), PIT-11(24), PIT-R(19), pracodawcy mogą złożyć wyłącznie elektronicznie do 31 stycznia 2019 roku. Zmiana tego terminu związana jest z wprowadzeniem usługi „Twój e-PIT”, w ramach której Krajowa Administracja Skarbowa przygotowuje wstępne rozliczenie podatku dla podatników będących osobami fizycznymi. Deklaracje PIT-11 nadal należy przekazać pracownikom do końca lutego.

 

Elektroniczne formularze – podobnie jak PIT-y składane przez internet – można potwierdzić za pomocą podpisu kwalifikowanego lub danych autoryzacyjnych (imienia, nazwiska, numeru PESEL, kwoty przychodu z roku ubiegłego) w przypadku osób fizycznych.

 

Pracodawca nie dotrzymał terminu – jakie są konsekwencje?

Nowe terminy przysporzyły przedsiębiorcom wielu stresów. Informacja o tej zmianie dla PIT 2019 pojawiła się dopiero w listopadzie ubiegłego roku, nie pozostawiono więc zbyt wiele czasu na właściwe przygotowanie. Mimo tej okoliczności, terminy są obowiązujące, a za ich niedotrzymanie płatnikowi grożą kary finansowe (grzywny).

  

Może się także zdarzyć, że pracodawca nie dostarczy na czas druku PIT-11 swoim pracownikom. Nawet w takiej sytuacji podatnik musi złożyć swoje deklaracje w terminie, czyli do końca kwietnia, ponieważ i jemu grożą kary za niedotrzymanie terminu. Co w takiej sytuacji? Najczęściej wystarczy poinformować pracodawcę, że nie otrzymało się PIT. Pracodawca powinien wówczas do dostarczyć lub przygotować duplikat. Jeśli jednak nie przyniesie to skutku, podatnik ma prawo zgłosić się do Urzędu Skarbowego lub Państwowej Inspekcji Pracy z informacją, że pracodawca nie wypełnił swojego obowiązku.

  

Rozliczenie pracownika przez pracodawcę – zmiany w PIT 2019

Jeszcze dwa lata temu o rozliczenie PIT pracownik mógł poprosić pracodawcę i nie musiał samodzielnie rozliczać swojego podatku. Jeśli w odpowiednim terminie złożył w miejscu pracy PIT-12, ten obowiązek spoczywał na pracodawcy. Z tego rozwiązania zrezygnowano przy nowelizacji ustawy o podatku od osób fizycznych w 2018 r., przenosząc rozliczanie deklaracji na Urząd Skarbowy. Podatnik, który nie chciał wypełniać swojej deklaracji samodzielnie i wolał, by zrobił to właściwy urząd, musiał złożyć wniosek PIT-WZ, a następnie zaakceptować lub odrzucić przygotowany PIT

 

Jak najlepiej rozliczyć PIT za 2018? Najszybszą i najbezpieczniejszą formą jest bez wątpienia rozliczenie przez Program PIT Pro 2018/2019 pobierając go na dysk komputera lub rozliczając online. Zajmie to nam jedynie kilka minut.

 

Podziel się tym artykułem: