Gorące tematy
Zwrot darowizny
Wyniki sondażu: sondaż 4 głosów
0%

tydzień

0 głosów
50%

2 tygodnie

2 głosów
50%

3 tygodnie

2 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Inflacja w kwietniu – wzrost o 0,5 proc.
Redakcja
http://sxc.hu/

Inflacja w kwietniu – wzrost o 0,5 proc.

Podziel się tym artykułem:   

W ciągu ostatniego miesiąca wzrosły ceny żywności, a także opłaty związane z mieszkaniem oraz transportem. Za to mniejsze wydatki ponosiliśmy na odzież i obuwie.

W porównaniu do poprzedniego miesiąca, ceny towarów i usług wzrosły w kwietniu 2011 r. o 0,5%, a w porównaniu z kwietniem 2010 r. – o 4,5%. Zgodnie z przewidywaniami Ministerstwa Gospodarki rosły ceny żywności oraz towarów i usług związanych z transportem. Stanowiło to główne czynniki powodujące wzrost inflacji.

Na wzrost wskaźników cen, odnotowany w poszczególnych grupach towarów, największy wpływ miały podwyżki cen żywności (o 0,9%), a także towarów i usług związanych z transportem (o 1,7%). W odniesieniu do tego wskaźnik podniósł się odpowiednio 0,20 pp. (pkt. proc.) i 0,15 pp.

Jak podaje Główny Urząd Statystyczny w okresie od stycznia do kwietnia tego roku ceny towarów i usług konsumpcyjnych wzrosły o 2,9%. Ceny żywności wzrosły ogółem o 5,8% a opłaty związane z transportem o 4,3%. Więcej także płaciliśmy za mieszkanie – o 3,1%.  Natomiast za odzież i obuwie zapłaciliśmy mniej o 1,3%. Również wydatki w zakresie łączności spadły o 0,4%.

Ministerstwo Gospodarki przewiduje, iż w kolejnych miesiącach nastąpi stabilizacja cen odzieży i obuwia. Także tempo wzrostu cen żywności oraz usług i towarów związanych z transportem będzie mniejsze. Ma to być rezultatem ostatnich spadków cen ropy na rynkach światowych.

Podziel się tym artykułem: