Ile zarabia Święty Mikołaj?
sxc.hu
wynagrodzenia.pl

Ile zarabia Święty Mikołaj?

6 grudnia zbliża się wielkimi krokami, czas więc pomyśleć nie tylko o prezentach, ale również o tych, którzy je przynoszą. Zgodnie z tradycją podarki rozdawać powinien Święty Mikołaj. Kiedyś podobno robił to za darmo. Teraz kiedy zamienił renifery na konie mechaniczne, za swoje wizyty pobiera opłatę.

Wynagrodzenie Mikołaja uzależnione jest od wielu czynników. Wpływa na nie przede wszystkim dzień, w który ma odbyć się wizyta, dodatkowe atrakcje w postaci Pani Mikołajowej, Śnieżynki czy reniferów, czas wizyty, miejsce (prywatny dom/instytucja), a nawet ilość osób, którym prezenty trzeba wręczyć. Zarobki Mikołaja są także zróżnicowane geograficznie.

Średnia stawka za półgodzinną wizytę domową w dniu 6 grudnia waha się od 75 PLN w Lublinie do 160 PLN w Łodzi. We Wrocławiu i Łodzi za wizytę Mikołaja zapłacić trzeba nawet 200 PLN. Najniższe stawki za wizytę obdarowującego proponowane są w Krakowie (od 30 PLN), Lublinie (od 35 PLN) i Warszawie (od 40 PLN).

Mikołaj zanim zacznie odwiedzać dzieci i dorosłych musi zainwestować w kupno odpowiedniego ubrania. Profesjonalny strój, który obejmuje czerwoną kurtkę, podkoszulek, spodnie i czapkę, brodę wraz z peruką i klejem, buty, pas rękawice, okulary, sztuczny brzuch oraz worek kosztuje około 700 PLN. Ile półgodzinnych wizyt musiałby złożyć Mikołaj, aby zrekompensować sobie wydatek poniesiony na odzienie?

Jak obliczyli specjaliści z portalu wynagrodzenia.pl, najdłużej na zakup profesjonalnego stroju pracują Mikołaje z Lublina - muszą oni złożyć ponad 9 półgodzinnych wizyt. Nieco mniej spotkań z dziećmi muszą odbyć Mikołaje z Krakowa (8,7 spotkania) i Kielc (8,2 spotkania). Najkrócej na czerwoną kurtkę, spodnie i dodatki pracują Mikołaje z Łodzi (4,4 spotkania z dziećmi) i Gdańska (5,2 spotkania).

W ofercie Mikołajów oprócz towarzystwa Śnieżynek i Elfów znajduje się wynajem prawdziwych reniferów czy dojazd saniami na miejsce spotkania. Na jednej ze stron internetowych pojawiła się nawet możliwość wjazdu do domu przez komin. – Podczas zgłębiania tematu okazało się, iż usługa jest jedynie „świąteczną formą reklamową”.  Mikołaj jednak zapewniał, iż jeśli posiadamy na tyle duży komin by zmieścił się do niego 120 kg Święty, jest otwarty na negocjacje – mówi Magdalena Witek z Sedlak & Sedlak. Według cenników dodatkowe atrakcje kosztują od 300 PLN do 1 000 PLN. 

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także