Gorące tematy
W jaki sposób rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 276 głosów
72%

używam programu do PITów

198 głosów
22%

samodzielnie

62 głosów
2%

z pomocą rodziny lub znajomych

6 głosów
4%

zlecam to księgowemu lub doradcy podatkowemu

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Ile Polacy wydadzą w tym roku na Sylwestra?
http://sxc.hu/

Ile Polacy wydadzą w tym roku na Sylwestra?

Jak wynika z najnowszego badania KPMG, Polacy wydadzą w tym roku na zabawy sylwestrowe nawet 7,9 mld złotych. Aż 60% Polaków planuje spędzić Sylwestra w domu i w gronie najbliższych osób, co dziesiąta osoba będzie się bawić na zorganizowanej imprezie lub eleganckim balu, a 9% Polaków decyzję o miejscu świętowania Nowego Roku zostawia na ostatnią chwilę. W porównaniu z ubiegłym rokiem wydatki sylwestrowe powinny utrzymać się na podobnym poziomie.

Dorosły Polak wyda na Sylwestra ponad 250 zł

Łączne wydatki Polaków na Sylwestra mogą wynieść w 2011 roku 7,9 mld zł, z czego najwięcej (42%) zostanie przeznaczone na żywność oraz napoje bezalkoholowe (ponad 3,3 mld zł), 11% na alkohol (blisko 0,9 mld zł) oraz 10% na wstęp na zorganizowaną imprezę lub bal (ponad 0,8 mld zł).
Przeciętny dorosły Polak wyda na Sylwestra nieco ponad 250 zł: blisko 110 zł na żywność i napoje bezalkoholowe, prawie 30 zł na alkohol, ponad 25 zł na wstęp na zorganizowaną imprezę lub bal i 13 zł na fajerwerki.

11-740

Źródło: opracowanie własne KPMG w Polsce

Największe średnie wydatki na Sylwestra, bo aż 635 zł na gospodarstwo domowe, odnotowaliśmy
w miastach liczących do 50 tys. mieszkańców. Dla porównania, w największych aglomeracjach, liczących powyżej 500 tys. mieszkańców, średnie wydatki na gospodarstwo domowe wyniosły 587 zł. Dla osób z mniejszych miast Sylwester może być jedną z najważniejszych imprez w roku, natomiast dla osób z większych aglomeracji jest to tylko jedna z wielu imprez. W mniejszych miastach rzadziej także organizowane są ogólnodostępne plenerowe imprezy – mówi Andrzej Bernatek, Partner w KPMG.

Najzamożniejsze gospodarstwa domowe (dochód powyżej 7,5 tys. zł netto miesięcznie) wydadzą na Sylwestra średnio nieco ponad 1,3 tys. zł. Z kolei najmniej zamożne niecałe 300 zł.

Im wyższe średnie dochody netto na gospodarstwo domowe, tym wyższe średnie wydatki sylwestrowe. Na uwagę zasługuje fakt, że najbiedniejsze gospodarstwa domowe mogą wydać na Sylwestra nawet 30% swoich miesięcznych dochodów netto. W przypadku najbogatszych odsetek ten spada poniżej 15% – dodaje Andrzej Bernatek, Partner w KPMG.

12-667

Źródło: opracowanie własne KPMG w Polsce

13-708

Źródło: opracowanie własne KPMG w Polsce
*Z analizy wykluczono osoby, które odmówiły podania poziomu dochodów

Najchętniej spędzamy Sylwestra w domu i w gronie najbliższych

Prawie 60% Polaków spędzi Sylwestra w domu i w gronie najbliższych, 13% będzie się bawić na prywatnych imprezach z rodziną i przyjaciółmi, a 9% Polaków wybierze się na zorganizowaną imprezę lub bal sylwestrowy. 4% respondentów badania przyznało, że Sylwestra spędzi w pracy.

9% Polaków stwierdziło, że decyzję na temat sposobu obchodzenia Sylwestra podejmie w ostatniej chwili. Jednocześnie zadeklarowali wydatki sięgające blisko 900 milionów złotych. Działania wszystkich podmiotów gospodarczych funkcjonujących na rynku, które mają jakikolwiek związek ze świętowaniem Sylwestra, powinny być teraz głównie skoncentrowane właśnie na tych osobach –zauważa Andrzej Bernatek, Partner w KPMG

14-637

Źródło: opracowanie własne KPMG w Polsce

Poza domem Sylwestra spędzają najczęściej osoby najmłodsze, w wieku od 18 do 24 lat. Osoby młode są też w największym stopniu jeszcze niezdecydowane, a decyzję na temat sposobu spędzenia Sylwestra podejmą w ostatniej chwili. Wśród emerytów jedynie nieco ponad 10% decyduje się na imprezę poza domem. Na bal lub zorganizowaną zabawę sylwestrową w lokalu bądź hotelu najczęściej decydują się osoby o dochodach netto na gospodarstwo domowe od 2,5 do 5 tys. (14%) oraz te o najwyższych dochodach , bo powyżej 7,5 tys. zł (13%).

Zbliżony poziom wydatków sylwestrowych do ubiegłego roku

Prawie 40% Polaków planuje wydać na Sylwestra w 2011 roku mniej więcej tyle samo, ile wydało
w ubiegłym roku.

Biorąc pod uwagę strukturę odpowiedzi, wydatki na Sylwestra 2011 mogą zmniejszyć się w porównaniu z ubiegłym rokiem o 2%. Ze względu na fakt, że część osób wciąż jeszcze nie sprecyzowała swoich planów i podejmie decyzję w ostatniej chwili, można przyjąć, że wydatki pozostaną na zbliżonym poziomie do ubiegłego roku – zauważa Andrzej Bernatek, Partner w KPMG.

Najczęściej redukcję wydatków związanych z Sylwestrem planują osoby mieszkające na wsi (39%) oraz osoby z wykształceniem podstawowym (39%).

15-480

Źródło: opracowanie własne KPMG w Polsce

 

O badaniu:

Badanie KPMG „Wydatki sylwestrowe Polaków 2011” zostało przeprowadzone w dniach 17-20.12.2011 r. metodą wywiadu telefonicznego CATI na reprezentatywnej próbie 1016 dorosłych Polaków. Respondentami badania były osoby mające wpływ na budżet domowy. Dobór do próby zapewniła firma badawcza Norstat. Badanie miało na celu oszacowanie ekonomicznych aspektów obchodzenia Sylwestra przez Polaków oraz ukazanie struktury wydatków. W oszacowaniach posługiwano się prognozami ludności publikowanymi przez Główny Urząd Statystyczny.

 

Źródło: KPMG

Loading Comments
Zainteresuje cię także