Ile pieniędzy przekazujemy na OPP?
Fundacja Rosa

Ile pieniędzy przekazujemy na OPP?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Prawem rozdysponowania 1% podatku należnego dysponujemy od 1 stycznia 2004 roku, czyli od dnia, kiedy w życie weszły zapisy ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie. Na przestrzeni dziesięciolecia ich obowiązywania liczba podatników przekazujących 1% wzrosła niemal 150-krotnie, a kwota środków ofiarowanych OPP – aż 50-krotnie.

 

W 2004 roku działania statutowe organizacji pożytku publicznego za pomocą mechanizmu jednego procenta wsparło ponad 80 tys. osób do tego uprawnionych. Cztery lata później, po uproszczeniu przepisów (od tego czasu podatnik nie musi sam dokonywać wpłaty na konto OPP, wykonuje to za niego urząd skarbowy), takich osób było  już  5,13 mln. Podczas rozliczeń za 2013 rok z prawa przeznaczenia jednego procenta podatku na działalność wybranej OPP skorzystało aż 12 milionów Polaków, co stanowiło 45% wszystkich podatników.

 

Rośnie także suma pieniędzy przeznaczanych na rzecz organizacji pozarządowych. W pierwszym roku obowiązywania ustawy z 1% podatku przekazaliśmy OPP 10,4 mln złotych, by już zaledwie rok później czterokrotnie zwiększyć tę kwotę. Łączna suma powierzona organizacjom pożytku publicznego z rozliczenia podatku dochodowego za miniony 2013 rok wyniosła już 506 mln zł, czyli była niemal 50-krotnie wyższa niż w 2004 roku.

 

Wzrost świadomości społecznej Polaków może satysfakcjonować, oznacza bowiem, że coraz chętniej korzystamy z przysługujących nam praw i – decydując,  na jaki cel zostaną przeznaczone pieniądze publiczne – bezpośrednio przyczyniamy się do budowania demokratycznego państwa.

 

 

Fundacja Rosa powstała w 2004 roku. Od tego czasu aktywnie działa w Polsce jako organizacja pożytku publicznego. Fundusze, które otrzymuje w ramach corocznej akcji przekazywania 1% podatków na cele charytatywne, przeznacza na wspomaganie dzieci i młodzieży w obszarach zdrowia i edukacji. Funkcjonowanie Fundacji Rosa opiera się na działaniach systemowych, w ramach których prowadzone są m.in. projekty: „Lekki Tornister”, „Kartka ze Szpitala”, „Twoja Szkoła”, „Rakoobrona” oraz zajęcia w Świetlicy Terapeutycznej Fundacji Rosa. Swoją siedzibę ma we Wrocławiu.

Więcej informacji o działaniach organizacji: www.fundacjarosa.pl oraz www.rakoobrona.pl.

 

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Uwaga: zmiany w CIT 2022. Sprawdź!