ICE Kraków na równi z Wieżą Eiffla
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

ICE Kraków na równi z Wieżą Eiffla

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Ten słynny magazyn postrzega atrakcyjność centrum kongresowego ICE Kraków głównie poprzez jego wartość dla polskiej kultury – widzi w nim symbol odrodzenia się po „ciemnych wiekach” II Wojny Światowej i realnego socjalizmu. „Wspaniałe centra kultury powstają w miastach, które do tej pory nie były znane ze scen artystycznych. Mowa o Orlando na Florydzie, czy o Krakowie w Polsce. Za kilka lat być może będziemy wymieniać te miasta jednym tchem wraz z Nowym Jorkiem i Paryżem. Przesada? Odwiedźcie najpierw Dr. Phillips Center for the Performing Arts w Orlando oraz ICE Kraków Congress Centre, potem porozmawiamy” – napisał magazyn "Travel + Leisure”.

Co ciekawe, na liście największych atrakcji turystycznych ICE Kraków znalazło się w gronie takich sławnych miejsc i lokacji, jak Wieża Eiffla (Paryż), czy londyński Tower Bridge. Nie jest jednak jedyną nową lokalizacją, która wpadła w oko dziennikarzom z "Travel + Leisure”. Innymi są m.in. Biblioteka Narodowa w Rydze (Łotwa), paryska siedziba Fondation Louis Vuitton, zadaszony plac targowy Markthal w Rotterdamie czy kanadyjskie Muzeum Praw Człowieka w Winnipeg.

Projekt ICE Kraków został wyłoniony w międzynarodowym konkursie architektonicznym. Wygrał go zespół złożony z różnych pracowni, ale główną rolę odgrywała firma Ingarden & Ewý Architekci, a głównym konsultantem była Arata Isozaki & Associates.

Kamień węgielny pod budowę ICE Kraków został wmurowany 28 października 2010 roku. Do budowy jego elewacji zostały wykorzystane głównie szkło i blacha tytanowo-cynkowa oraz płyty ceramiczne i kamienne (granitowe, piaskowe, wapienne). Dobór tych materiałów nie jest przypadkowy – w zamyśle twórców ICE Kraków ma nawiązywać do budulców tworzących historię architektury Wzgórza Wawelskiego. Koszt budowy zamknął się w 350 mln zł. Większość środków przekazała Gmina Miejska Kraków, ale ponad 80 mln zł pochodziło z UE (a dokładnie – z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2007-2013).

Centrum zostało otwarte w październiku 2014 roku. Ma ponad 36 tys. m.kw. powierzchni konferencyjnej. W obiekcie mogą odbywać się wszelkiego rodzaju kongresy, konferencje, koncerty, spektakle teatralne, wystawy i inne wydarzenia kulturalne oraz społeczne. Centrum dysponuje 3 salami głównymi: Audytoryjną, Teatralną oraz Kameralną (mieszczą one – odpowiednio - 2100, 600 i 300 osób).

Jeśli kogoś interesuje wynajęcie powierzchni konferencyjnej, powinien zajrzeć na stronę internetową ICE Kraków (www.icekrakow.pl), która jest klarowna, przejrzysta, działa płynnie, a wszelkie zalety centrum i różnorakie warianty wykorzystania jego możliwości są doskonale opisane.

Jedną z wielkich zalet ICE Kraków jest lokalizacja – przeszklone foyer oferuje widok na Wawel. „Zaprojektowane przez nas Centrum Kongresowe tworzy nowy architektoniczny punkt odniesienia dla fragmentu miasta w rejonie bulwarów wiślanych, a jednocześnie podporządkowuje się prestiżowemu, historycznemu i współczesnemu kontekstowi – począwszy od wawelskiego wzgórza, przez panoramę starego Krakowa, Kazimierza i Podgórza” – napisał Krzysztof Ingarden, jeden z architektów, którzy zaprojektowali krakowskie centrum.

O ICE Kraków napisał nie tylko magazyn "Travel + Leisure”, ale również takie słynne gazety, jak „The New York Times” oraz „The Huffington Post". Ten pierwszy tytuł opublikował obszerną relację z otwarcia obiektu, podkreślając, że specjalnie na tą okazję światowej sławy kompozytor – Zbigniew Preisner – stworzył koncert „Tu i Teraz".

ICE Kraków najlepiej odwiedzić przy okazji jakiegoś ciekawego wydarzenia. Szczególnie miłośnicy muzyki mają w czym wybierać. W najbliższym czasie interesująco zapowiadają się koncerty: popularnego piosenkarza Garou (28 marca) oraz gwiazdy tzw. rocka progresywnego, Stevena Wilsona (7 kwietnia). Pod koniec roku – dokładnie 30 października – wystąpi tam nazywany najseksowniejszym jazzmanem planety Chris Botti.


Portal Skarbiec.Biz,

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Przewodnik Ekonomiczny#5 Skąd się bierze inflacja?