GPS na pewno legalny?
http://sxc.hu/
flotis.pl

GPS na pewno legalny?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Jednak czy taki monitoring jest jednak całkowicie legalny?

Po co monitoring?

Coraz więcej pracodawców, zwłaszcza tych działających w branży transportowej lub zatrudniających wielu przedstawicieli handlowych, decyduje się na montaż monitoringu pojazdów. Przede wszystkim wpływa na to chęć zmniejszenia kosztów związanych z użytkowaniem aut, w tym wydatków na paliwo czy naprawy. Jest to możliwe m. in. na podstawie analizy wygenerowanych raportów. Z perspektywy przedsiębiorcy istotne znaczenie ma również fakt, że dzięki taki systemom możliwa jest optymalizacja tras, a co za tym idzie realne korzyści dla firmy. Operatorzy i dostawcy programów do zarządzania flotą pojazdów do dyspozycji oddają wiele wariantów usług, dzięki którym są w stanie na bieżąco nie tylko kontrolować, ale również optymalizować pracę kierowców.

– Dodatkowo rozwiązania takie jak monitoring pojazdu pozwalają na kontrolę czasu pracowników, jego efektywnego wykorzystywania czy weryfikowania wykonania zadań – mówi Małgorzata Słodownik manager działu handlowego Flotis.pl. – Systemy monitoringu posiadają wiele możliwości kontroli oraz analizy ponoszonych wydatków. Użytkownicy do dyspozycji mają przydatne funkcjonalności, mogą sprawdzać m. in. aktualne położenie pojazdów floty, ich wykorzystanie w celach prywatnych, częstotliwość postojów, prędkości z jakimi poruszają się kierowcy – dodaje M. Słodownik.

Co na to prawo?

Z jednej strony urządzenie GPS zabezpiecza mienie pracodawcy (np. przed kradzieżą), z drugiej pozwala na kontrolowanie działań pracownika – czy wykonuje on pracę w sposób należyty. Powstaje pytanie czy sprawowany przez pracodawcę nadzór nad pracownikiem za pomocą systemu GPS jest dopuszczalny w świetle obowiązujących przepisów prawa?

Pracodawca jako właściciel auta, ma prawo kontrolować w jaki sposób jest ono wykorzystywane. Zainstalowanie urządzenia GPS w służbowym samochodzie jest dopuszczalne, jeśli zostaną spełnione dwa warunki. – Pracodawca powinien przede wszystkim poinformować pracownika o tym, że w pojeździe znajduje się urządzenie lokalizacyjne np. poprzez odpowiednie zapisy w umowie o pracę, regulaminie pracy lub polityce użytkowania pojazdu służbowego (tzw. car policy) – wyjaśnia adwokat Anna Brykczyńska z Kancelarii Adwokackiej Brykczyński i Partnerzy. Co ważne, powinien to zrobić jeszcze przed rozpoczęciem użytkowania auta. Kolejną ważną kwestią jest konieczność zapewnienia odpowiedniego bezpieczeństwa wszystkim przetwarzanym w ramach monitoringu danym osobowym. Również w tym przypadku pracownik powinien wcześniej zostać poinformowany kto i w jaki sposób będzie przetwarzał dotyczące go dane.

Z punktu widzenia pracodawcy ważna jest prosta informacja. Stosowanie systemu GPS jest dopuszczalne. Należy jednak pamiętać o uprzednim poinformowaniu o tym pracownika. 

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak założyć firmę transportową?