Gigantyczny rekord złożonych e-PIT-ów  i… klapa...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Gigantyczny rekord złożonych e-PIT-ów i… klapa serwerów systemu e-Deklaracje

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Akcja urzędników = reakcja podatników!

Ministerstwo Finansów przez cały okres trwania okresu rozliczeniowego (od stycznia do kwietnia 2013 r.) prowadziło już piątą edycję ogólnopolskiej akcji o nazwie „Szybki PIT”, której celem było złożenie zeznania rocznego drogą elektroniczną przez jak największą liczbę podatników. Z danych opublikowanych przez resort wynika, że w tym roku została przekroczona kolejna granica (wydawałoby się nieosiągalna) rocznych deklaracji podatkowych przesłanych do urzędu przez internet. Wynik to 3 557 207 elektronicznych PIT-ów, 75 proc. więcej niż w 2012 r. Organizatorzy kampanii prowadzili codzienne odliczanie mające na celu złożenie 3 333 333 e-PIT-a. Ostateczny wynik zaskoczył urzędników fiskusa, ponieważ ponad 220 tys. Polaków więcej niż zakładały szacunki fiskusa postanowiło złożyć zeznanie roczne za pośrednictwem internetu.

Tłumaczenia Ministerstwa = furia e-podatników

Duży wzrost liczby osób chcących rozliczyć się drogą elektroniczną jest naturalnym następstwem rozwoju internetu oraz dostępu do nowych technologii coraz większego grona Polaków. Niestety jak na razie nie nadąża za tym rozwój e-administracji w Polsce.

Jak wynika z komunikatu opublikowanego przez Ministerstwo Finansów 26 kwietnia, w 2013 bardzo wzrosło zainteresowanie usługami systemu e-Deklaracje. W praktyce wskaźnik podatników korzystających z tego kanału komunikacji z administracją podatkową wzrósł z kilkunastu proc. w 2012 r. do ok. 30 proc. tylko w I kwartale 2013 r. Oznacza to, że system resortu w praktyce nie był dostosowany do tak ogromnego zainteresowania Polaków możliwością skorzystania z tej formy rozliczenia.

Przestarzały system = kłopoty z funkcjonowaniem serwerów

Ministerstwo Finansów w wyżej wymienionym komunikacie podkreśla, że aktualnie funkcjonujący mechanizm e-Deklaracje powstał w latach 2006-2008 i był przystosowany dla mniejszej liczby przesyłanych dokumentów niż ma to miejsce w chwili obecnej. Ponadto resort w latach 2014-2017 planuje stopniowo zastępować obecny centralny system podatkowy programem e-Podatki. Dzięki temu obecny system e-Deklaracje będzie sukcesywnie zastępowany rozwiązaniami przewidzianymi w projekcie e-Deklaracje2, który przewiduje znaczne unowocześnienie całej e-administracji w naszym kraju.

Od słów do czynów!

Miliony podatników w Polsce oczekują, że zalety wymieniane w akcji „Szybki PIT” przez przedstawicieli Ministerstwa Finansów staną się rzeczywistością. Dlatego obywatele oczekują, że naprawdę będą mogli rozliczyć się z fiskusem bez wychodzenia z domu i w ciągu kilki dni otrzymają zwrot nadpłaty podatku. Przypomnijmy główne argumenty, którymi urzędnicy zachęcają podatników do złożenia e-PIT:

  • oszczędność czasu,
  • niższe koszty złożenia deklaracji podatkowej,
  • łatwość wypełnienia,
  • bezpieczeństwo przesyłanych danych,
  • gwarancja poprawności składanej deklaracji,
  • szybszy zwrot nadpłaty,
  • ochrona środowiska,
  • otrzymanie potwierdzenia złożenia deklaracji bez wychodzenia z domu.Podatnik.infoLoading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Fiskus łaskawy dla podatników z powodu kłopotów z funkcjonowaniem systemu e-Deklaracje