Gigantyczne umorzenia w funduszach akcji rosyjskich
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Gigantyczne umorzenia w funduszach akcji rosyjskich

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

W ofercie krajowych towarzystw funduszy inwestycyjnych znajdują się obecnie trzy fundusze akcji rosyjskich. Problem w tym, że wartość aktywów w zarządzaniu w ich przypadku od października 2013 roku do października 2014 roku spadła o 59 % - do 22 mln zł. Jest to spowodowane ucieczką inwestorów od rosyjskich aktywów, która zaczęła się w związku z zagrożeniem konfliktem zbrojnym na Ukrainie.

Kłopot tkwi w tym, że fundusze polskich TFI mają wyniki o wiele gorsze niż indeksy rosyjskiej giełdy. MICEX od początku roku stracił 8 %, tymczasem każdy z funduszy akcji rosyjskich jest na dwucyfrowym minusie.

Tab. 1. Stopy zwrotu funduszy akcji rosyjskich na tle indeksu MICEX


Na tak gwałtownej reakcji inwestorów najbardziej ucierpiał Quercus Rosja – jego aktywa zmalały w ciągu 12 miesięcy o 70 %, do 7,25 mln zł. Jeszcze przed rokiem w Investor Rosja znajdowało się około 24 mln zł, dziś jest to około 10,6 mln zł. W przypadku funduszu Arka Prestiż Akcji Rosyjskich spadek był najmniejszy – sięgnął 20 % (do 4,1 mln zł).

Co ciekawe, w przypadku funduszu Arki i Quercus Rosja największe ujemne salda – czyli największe umorzenia jednostek przez klientów – odnotowano w lipcu i sierpniu, a nie w marcu-kwietniu, gdy konflikt na Ukrainie wybuchł i był najbardziej „medialny”. Tylko fundusz Investor Rosja zanotował największe umorzenia właśnie w początkowych miesiącach konfliktu. Można to tłumaczyć tym, że fundusze Quercus TFI kupują zazwyczaj doświadczeni już inwestorzy, którzy nie reagowali panicznie na rozpoczęcie konfliktu, a z kolei fundusze Arki są sprzedawane głównie poprzez powiązany z TFI bank, więc mało doświadczeni inwestorzy po prostu nawet nie zdążyli zareagować na zawirowania zbrojne.

Przypomnijmy, że jeszcze rok temu na polskim rynku działały jeszcze dwa inne fundusze akcji rosyjskich. W kwietniu tego roku zarząd Caspar TFI podjął decyzję o włączeniu funduszu Caspar Akcji Rosyjskich do Caspar Akcji Środkowej i Wschodniej Europy. Powód? - „Konflikt między Rosją a Ukrainą, choć właściwie należałoby dzisiaj powiedzieć między Rosją a Zachodem, poddaje pod wątpliwość, że w najbliższych latach polscy inwestorzy zapałają miłością do moskiewskiej giełdy. Jesteśmy przekonani, że w ciągu kilku najbliższych lat będą oni szerokim łukiem omijać rosyjski rynek” – tłumaczył tą decyzję Leszek Kasperski, prezes Zarządu Caspar TFI. Kilka tygodni później bliźniaczą decyzję podjęło ING TFI, włączając ING Rosja do funduszu ING Akcji Środkowoeuropejskich.

Na koniec – by sprawiedliwości stało się zadość – napomnieć trzeba, że dostępne na polskim rynku zagraniczne fundusze, które mają ekspozycję na akcje rosyjskich firm, wcale nie spisują się lepiej od polskich. Jeśli chodzi o stopy zwrotu - od początku stycznia do początku października, również są na dwucyfrowych minusach. Najgorzej w tym okresie spisał się fundusz JPMorgan Russia denominowany w USD (spadek o 27 %). Najlepiej – Raiffeisen Rosja Akcje EUR (stracił „tylko” 18,6 %), który jest zresztą najlepiej spisującym się w długim terminie funduszem akcji rosyjskich dostępnym na naszym rynku (w ciągu ostatnich 60 miesięcy zarobił 4,9 %, a więc zachował się lepiej, niż indeks MICEX, który w tym samym okresie urósł o 4,8 %).


Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
TFI powinny być jak drukarki 3D?