Gang z Pruszkowa bez odsiadki
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Gang z Pruszkowa bez odsiadki

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Sędzina prowadząca sprawę stwierdziła nawet, że „prokuratura poszła na skróty”, z czym zdecydowanie zgodziła się spora grupa polityków, media, a także wyjątkowo szerokie grono sfrustrowanych internautów.

Ława oskarżonych

Gang pruszkowski uznawany jest za największą dotychczas grupę przestępczą działającą w Polsce, której początków upatrywać należy jeszcze w latach siedemdziesiątych. Gang pałał się tak przemytem narkotyków, ich produkcją oraz sprzedażą, jak i wymuszeniami, porwaniami oraz rzekomo zabójstwami na zlecenie. Przełom w sprawie gangu pruszkowskiego nastąpił po około trzydziestu latach jego funkcjonowania, to jest w roku 2000, kiedy to Centralne Biuro Śledcze zdołało nakłonić do współpracy jednego z wyżej postawionych gangsterów – Jarosława S. o pseudonimie „Masa”. Jego zeznania obciążyły wielu członków gangu i były podstawą zorganizowania akcji jego rozpracowania, w której, poza kilkudziesięcioma członkami pruszkowskiej mafii, zatrzymano także jej liderów – „Parasola”, „Słowika” i „Bolo”.

Do zatrzymania „Słowika”, jednego z twórców gangu, doszło dopiero w rok po zorganizowaniu obławy na gang pruszkowski, co powiązane było z jego ucieczką z Polski. Andrzeja Z. finalnie zatrzymano w Hiszpanii, a następnie postawiono mu zarzut między innymi kierowania zorganizowaną grupą przestępczą oraz nakłaniania do zabójstwa Marka Papały. „Słowik”, za kierowanie pruszkowskim gangiem, jeszcze w 2004 roku skazany został przez warszawski sąd na sześć lat pozbawienia wolności. Jednym z ciekawszych wątków „kariery” Andrzeja Z. jest jego ułaskawienie przez prezydenta Lecha Wałęsę w 1993 roku.

Drugiego z liderów grupy, obciążonego zeznaniami „Masy” Janusza P., pseudonim „Parasol”, aresztowano jeszcze w roku 2000. Był on jednym z najważniejszych bossów pruszkowskiego gangu, a nawet czasowo kierował nim samodzielnie. Właśnie za kierowanie gangiem skazany został na siedem lat więzienia, które opuścił w 2008 roku. Identyczną sentencję - 7 lat pozbawienia wolności za kierowanie gangiem usłyszał także Zygmunt R, pseudonim „Bolo”, który został jednocześnie uniewinniony z zarzutu nielegalnego posiadania broni i udziału w strzelaninie.

Waga słowa byłego gangstera

Zakończony we wrześniu tego roku, kolejny proces dotyczący funkcjonowania gangu pruszkowskiego toczący się od 2006 roku, dotyczył przestępstw popełnionych w okresie 1995-2003. Na liście zarzutów stawianych licznej grupie oskarżonych, w tym „Słowikowi”, „Bolo” i „Parasolowi”, znajdowały się m.in.: handel bronią i narkotykami, pobicia, porwania, wymuszenia, kradzieże i oszustwa. Pikanterii całemu procesowi dodawał fakt, że oskarżenie opierało się głównie na zeznaniach świadków koronnych (w tym „Masy”), których prawdomówność była wielokrotnie podważana przez obrońców, ale i samych oskarżonych. Twierdzili oni, że akt oskarżenia oparty jest na kłamstwach i fałszywych zeznaniach, których przekazanie miało na celu wkupienie się w łaski prokuratury. Tej z kolei, jeszcze przed ogłoszeniem wyroku, zarzucano opieszałość oraz nieodpowiednie przygotowanie sprawy, co doprowadzić miało do wymierzenia oskarżonym zbyt łagodnej kary. „Oj tam, oj tam, wystarczy udzielić surowej nagany, wpisać uwagi w dzienniczkach i puścić wolno. To w gruncie rzeczy dobre chłopaki, nie tacy zwyrodnialcy jak np. podchmielony rowerzysta na polnej drodze, uczeń fałszujący ocenę w dzienniku lub wędkarz fałszujący datę w legitymacji wędkarskiej - tych to skazać na dożywocie i kamieniołomy. PS. Szkoda że "gang z Wiejskiej" wciąż działa bezkarnie.” – ironizował jeden ze sfrustrowanych internautów.

Blamaż nieudolności

Wyrok w procesie szefów i członków gangu pruszkowskiego dotyczył łącznie niespełna czterdziestu osób. Kilkanaście z nich zostało uniewinnionych, w tym m.in. Andrzej Z. – „Słowik” i Zygmunt R. – „Bolo”. „Parasol”, uniewinniony od części zarzutów, został skazany na karę roku wiezienia. Finalnie doszło więc do skazania 20 oskarżonych, jednak niewielu z nich ponownie trafi za kraty, ponieważ na poczet kar zaliczono okres ich wcześniejszego aresztu. Obrońca jednego z oskarżonych stwierdziła nawet publicznie, że „prokuratura w tej sprawie przegrała na całej linii”. Sędzina odczytując wyrok i uzasadniając go przekonywała, że „prokuratura poszła na skróty”, a „same zeznania świadka koronnego bez wsparcia innymi dowodami nie mogą stanowić podstawy do czynienia ustaleń". Wyrok w sprawie skomentowali zdaje się przedstawiciele wszystkich ugrupowań politycznych działających w Polsce. Najszerszym jednak echem, temat wyjątkowo pobłażliwego wyroku w sprawie pruszkowskiej mafii, odbił się jak zwykle w internecie, gdzie na jednym z forów internetowych czytamy: „Czy ktoś obserwujący tzw. wymiar (nie)sprawiedliwości miał jakieś złudzenia co do innego (sprawiedliwego) rozstrzygnięcia sprawy? Pianę bito przez wiele lat, angażując niemałe środki finansowe, a wyszło jak zwykle. Teraz tylko patrzeć jak bandziory wystąpią o "słuszne" odszkodowanie za bezpodstawny areszt” oraz wtórujące „Trochę się pogubiłem... To w końcu są  "mafijni bossowie", którzy dokonywali rozbojów, gwałtów, podpaleń, porwań... Czy niewinni faceci, których jakiś świadek koronny pomówił..? Jeżeli były to pomówienia, to tylko patrzeć, jak zażądają oni przeprosin i zadośćuczynienia za zniesławienie, uszczerbek na zdrowiu itp. Kto zapłaci za tę hecę? Halo! Czy Rzeczpospolita Polska jeszcze istnieje? Kogo broni państwo? Przed kim? Wygląda na to, że lepiej wychodzi nam obrona Polaków przed terrorystami z Afganistanu, niż przed bandziorami z Pruszkowa.” 

Portal Skarbiec.Biz

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jedna osoba – diametralnie różne zeznania