Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Futbol rzadko daje zarobić
http://sxc.hu/
Skarbiec.biz

Futbol rzadko daje zarobić

Większość europejskich klubów piłkarskich jest zadłużona. Pod koniec kwietnia br. Krajowa Rada Sportu w Hiszpanii poinformowała, że drużyny z Półwyspu Iberyjskiego winne są państwu 670 mln euro. Zadłużenie wynika z zaległości podatkowych. Czy Real Madryt i FC Barcelona pójdą śladami Glasgow Rangers i Polonii Warszawa? W połowie 2012 r. słynny szkocki klub został relegowany na niższy poziom rozgrywek z uwagi na zadłużenie względem fiskusa. Po sezonie 2012/2013 z polskiej Ekstraklasy do IV Ligi spadła warszawska Polonia – powód był taki sam jak w przypadku Rangers.

Na futbolu niezwykle ciężko jest zarobić także obracając akcjami klubów notowanych na giełdach. Przeanalizowaliśmy historię notowań papierów 14 znanych europejskich klubów. Od czasu IPO, czyli debiutu ich akcji na giełdzie, do początku czerwca br., wzrosła wartość ledwie dwóch klubów: Manchesteru United i Borussii Dortmund. Uwaga: w przypadku, aż połowy klubów cena akcji od chwili debiutu spadła o więcej niż 90 %!

Tym inwestorom, którzy zakupili feralne futbolowe akcje po cenie emisyjnej lub tuż po debiucie i trzymają je do tej pory na pocieszenie można pokazać wykres Ajaxu Amsterdam. Co prawda nie odrobił on jeszcze poniesionych od początku notowań strat, ale w ciągu 10 lat jego wycena wzrosła o 100 %. W marcu 2003 r. za jeden walor tego klubu dawano 3,25 euro. Teraz cena oscyluje w okolicach 7,15 euro.

Źródło: Google Finance

Niesamowite okazje inwestycyjne na akcjach piłkarskich klubów pojawiają się również w krótszym terminie. W ciągu ostatniego roku – licząc od początku czerwca br. – największą stopę zwrotu przyniosły akcje Sportingu Lizbona: wzrosły aż o blisko 120 %. Niewiele mniej można było zarobić na papierach klubu z tego samego miasta – wycena Benfiki poszła w górę o 100 %. Walory FC Porto podrożały w tym okresie o 64 %.

Na polskiej giełdzie notowany jest jeden klub piłkarski: Ruch Chorzów. Niestety, inwestorzy nie mogą być zadowoleni z tej spółki. Cena jej akcji z okolic 2 zł (początek 2010 r.) zanurkowała w ostatnich miesiącach w pobliże 0,30 gr.

Analiza zachowania się cen akcji klubów piłkarskich pokazuje więc fascynującą, okrutną i zarazem – a może przede wszystkim - paradoksalną prawdę o futbolu: mimo że oglądają go miliony i miliony kupują gadżety z nim związane, niezwykle ciężko na nim zarobić.


Portal Skarbiec.Biz 

 

Loading Comments
Zainteresuje cię także