Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularz PIT-40 przez internet. Kto może go złożyć?
pexels.com
Podatnik.Info

Formularz PIT-40 przez internet. Kto może go złożyć?

Jeszcze do niedawna pracownicy, którzy mieli tylko jedno źródło dochodu, opodatkowane na zasadach ogólnych, nie musieli przesyłać do urzędu skarbowego zeznania podatkowego. Jeśli przed 10 stycznia złożyli do kadr wniosek PIT-12, robił  to za nich pracodawca. Korzystał w tym celu z formularza PIT-40. 

Wpisawaliśmy tam przychody, koszty i dochody, składki ZUS i zdrowotne oraz doliczał wskazane przez podatnika kwoty. Na sporządzenie zeznania w dwóch egzemplarzach (po jednym dla podatnika i dla urzędu skarbowego) miał czas do 28 lutego.

 

W 2019 roku nie jest już możliwe, żeby to płatnik rozliczał podatnika. Druk PIT-40 został wycofany w 2018 roku. Nadal jednak funkcjonuje formularz PIT-40A, na którym emerytów i rencistów rozlicza ZUS lub KRUS (pod warunkiem, że świadczenia te są dla nich jedynym źródłem dochodu).

 

Jaki formularz zamiast PIT-40?

Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych i korzystały wcześniej z rozliczenia ich dochodów przez pracodawcę, mają obecnie dwie możliwości. Mogą złożyć samodzielnie PIT-37 Programem PIT Pro 2018/2019 lub za pomocą programu Twój e-PIT.

 

W przypadku pierwszej opcji, druk PIT-37 należy wypełnić w oparciu o dane z formularza PIT-11. Pracodawca ma obowiązek przekazać go podatnikowi do 28 lutego. Ponieważ PIT-37 2019 to jeden z najpopularniejszych deklaracji składanych przez Polaków, nie powinno być problemu z jego wypełnieniem.

 

PIT przez internet 2019 – Twój e-PIT czy program do PIT?

Druga z opcji to skorzystanie z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT. Jest to nowy sposób na rozliczenie PIT przez internet. 2019 to pierwszy rok, w którym podatnicy mogą pobierać i wysyłać przygotowane przez urząd skarbowy deklaracje podatkowe. Wcześniej jego odpowiednikami był wniosek o sporządzenie zeznania za podatnika - PIT-WZ oraz PIT-PFR, czyli wstępnie wypełniony PIT do samodzielnego uzupełnienia. 

  

Rozliczenie przez Twój e-PIT ma również swoje wady - nie uwzględnia wszystkich ulg i odliczeń, dodatkowych dochodów, a jak pokazało wiele przykładów, może zawierać również błędne koszty uzyskania przychodu. Dlatego zanim zdecydujemy się przesłać do urzędu pochodzącą stamtąd deklarację, lepiej ją sprawdzić. Zawsze można też skorzystać przy rozliczeniu z programu do PIT, ktróy pozwoli nam na wypełnieniu PIT za 2018 w kilka minut 


Loading Comments