Formularz PIT-40 przez internet. Kto może go złożyć?
pexels.com
Podatnik.Info

Formularz PIT-40 przez internet. Kto może go złożyć?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Wpisawaliśmy tam przychody, koszty i dochody, składki ZUS i zdrowotne oraz doliczał wskazane przez podatnika kwoty. Na sporządzenie zeznania w dwóch egzemplarzach (po jednym dla podatnika i dla urzędu skarbowego) miał czas do 28 lutego.

 

W 2019 roku nie jest już możliwe, żeby to płatnik rozliczał podatnika. Druk PIT-40 został wycofany w 2018 roku. Nadal jednak funkcjonuje formularz PIT-40A, na którym emerytów i rencistów rozlicza ZUS lub KRUS (pod warunkiem, że świadczenia te są dla nich jedynym źródłem dochodu).

 

Jaki formularz zamiast PIT-40?

Osoby, które rozliczają się na zasadach ogólnych i korzystały wcześniej z rozliczenia ich dochodów przez pracodawcę, mają obecnie dwie możliwości. Mogą złożyć samodzielnie PIT-37 Programem PIT Pro 2018/2019 lub za pomocą programu Twój e-PIT.

 

W przypadku pierwszej opcji, druk PIT-37 należy wypełnić w oparciu o dane z formularza PIT-11. Pracodawca ma obowiązek przekazać go podatnikowi do 28 lutego. Ponieważ PIT-37 2019 to jeden z najpopularniejszych deklaracji składanych przez Polaków, nie powinno być problemu z jego wypełnieniem.

 

PIT przez internet 2019 – Twój e-PIT czy program do PIT?

Druga z opcji to skorzystanie z przygotowanej przez Ministerstwo Finansów usługi Twój e-PIT. Jest to nowy sposób na rozliczenie PIT przez internet. 2019 to pierwszy rok, w którym podatnicy mogą pobierać i wysyłać przygotowane przez urząd skarbowy deklaracje podatkowe. Wcześniej jego odpowiednikami był wniosek o sporządzenie zeznania za podatnika - PIT-WZ oraz PIT-PFR, czyli wstępnie wypełniony PIT do samodzielnego uzupełnienia. 

  

Rozliczenie przez Twój e-PIT ma również swoje wady - nie uwzględnia wszystkich ulg i odliczeń, dodatkowych dochodów, a jak pokazało wiele przykładów, może zawierać również błędne koszty uzyskania przychodu. Dlatego zanim zdecydujemy się przesłać do urzędu pochodzącą stamtąd deklarację, lepiej ją sprawdzić. Zawsze można też skorzystać przy rozliczeniu z programu do PIT, ktróy pozwoli nam na wypełnieniu PIT za 2018 w kilka minut 

 

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
Wyniki sondażu: sondaż 264 głosów
40%

przez telefon

105 głosów
56%

z komputera

149 głosów
1%

w oddziale w banku

3 głosów
3%

na poczcie lub w punktach opłat

7 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jaki PIT wypełnić? Rodzaje PIT 2020 − który PIT dla kogo?