Gorące tematy
W jaki sposób rozliczysz się w 2019 r. z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 432 głosów
86%

przez internet przy użyciu programu do rozliczenia PIT-ów

371 głosów
9%

samodzielnie wypełnię papierowy formularz PIT

41 głosów
2%

skorzystam z usług księgowego lub doradcy podatkowego

9 głosów
3%

zrobię to w inny sposób

11 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Forma opodatkowania a informowanie urzędu skarbowego
sxc.hu
Podatnik.info

Forma opodatkowania a informowanie urzędu skarbowego

Przedsiębiorcy mają do wyboru 4 formy opodatkowania. Jeżeli podatnik chce wybrać konkretną z nich, musi o tym osobiście poinformować urząd skarbowy. Inaczej fiskus automatycznie zakwalifikuje go do skali podatkowej. 

Osoby prowadzące działalność gospodarczą mają do wyboru kilka form opodatkowania. Kiedy przedsiębiorca decyduje się na konkretną z nich, musi powiadomić o tym urząd skarbowy.


Przedsiębiorca, którego działalność nie podlega opodatkowaniu VAT-em, może odprowadzać podatek na jeden z kliku sposobów: według skali podatkowej, liniowo, jako ryczałt od dochodów ewidencjonowanych lub według karty podatkowej.
 

Podstawową formą opodatkowania jest skala podatkowa, według której podatek wynosi, w zależności od dochodów, 18 lub 32 %. Przedsiębiorca, który zakładając działalność gospodarczą, nie poinformuje urzędu skarbowego o wyborze innej formy, zostaje automatycznie przypisany do opodatkowania według skali.


Chcąc odprowadzać podatek w innej formie, podatnik musi poinformować o tym urząd skarbowy w terminie do dnia poprzedzającego rozpoczęcie działalności gospodarczej, nie później niż do dnia uzyskania pierwszego przychodu. Swoją decyzję będzie mógł zmienić dopiero na początku kolejnego roku podatkowego, do 20 stycznia roku następującego po roku, w którym rozpoczął działalność. Jeśli nie poinformuje urzędu o chęci zmiany sposobu opodatkowania, będzie zobowiązany przez kolejny rok podatkowy do odprowadzania podatku w wybranej uprzednio formie.

Przykład

Przedsiębiorca założył działalność gospodarczą 20 listopada 2016 roku i poinformował urząd skarbowy, że chce odprowadzać podatek liniowy. Po przemyśleniu swojej decyzji i oszacowaniu dochodów doszedł jednak do wniosku, że bardziej opłaca mu się zastosowanie skali podatkowej. Zmianę będzie mógł wprowadzić dopiero od początku nowego roku podatkowego, składając stosowną informację w urzędzie skarbowym do 20 stycznia 2017 roku.


Podatnik.info

Loading Comments