Fiskus znajduje dużo błędów w PIT osób...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Fiskus znajduje dużo błędów w PIT osób niepełnosprawnych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Najczęstsze błędy podatników

Osoby niepełnosprawne najczęściej mylą się przy odliczaniu wydatków poniesionych na użytkowanie samochodu osobowego, przewodników osób niewidomych i utrzymanie psa przewodnika przez osoby niewidome. Podatnicy często zapominają, że ulgę rehabilitacyjną na formularzu PIT-O dołączonego do zeznania rocznego odlicza się do wysokości limitu wskazanego przez ustawodawcę. Jednak aby odpisać maksymalną możliwą kwotę, należy faktycznie wydać taką sumę na określone cele rehabilitacyjne.

Przepisy podatkowe nie wymagają posiadania dokumentów potwierdzających zapłatę określonych kwot. Dlatego wielu podatników ulega pokusie odliczenia w zeznaniu rocznym możliwie największej kwoty - myśląc, że podane przez nich informacje nie będą nigdy weryfikowane.

Uprawnienia organów podatkowych

Urzędnicy mogą jednak sprawdzić prawdziwość danych podanych przez podatników, przeprowadzając np. konfrontację osoby niewidomej i jej przewodnika, gdzie podczas składania wyjaśnień przez obie strony, zostanie ustalony faktyczny koszt usług rehabilitacyjnych poniesionych przez podatnika. Ponadto urząd skarbowy wcale nie musi prosić nas o przedstawienie rachunków lub faktur, ale zażądać np. dokumentu potwierdzającego korzystanie z zabiegów rehabilitacyjnych, skierowania na zabiegi wypisanie przez lekarza czy też wydruku z konta bankowego, potwierdzającego zapłatę określonej sumy przewodnikowi. Podatnicy często nie mają pojęcia o uprawnieniach organów podatkowych i dlatego ponoszą potem przykre konsekwencje swojej niewiedzy. Najczęściej jest to konieczność poprawienia deklaracji podatkowej i zapłacenia zaległych odsetek.

Jakie wydatki na cele rehabilitacyjne objęte są limitem

Objęte limitem w kwocie nieprzekraczającej 2280 złotych w roku podatkowym są następujące świadczenia:

- opłacenie przewodników osób niewidomych I lub II grupy inwalidztwa oraz osób z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczonych do I grupy inwalidztwa,
- utrzymanie psa przewodnika przez osoby niewidome I lub II grupy inwalidztwa oraz osoby z niepełnosprawnością narządu ruchu zaliczone do I grupy inwalidztwa,
- używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16. roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.

Leki podlegają odliczeniu w wysokości stanowiącej różnicę pomiędzy faktycznie poniesionymi wydatkami w danym miesiącu a kwotą 100 zł, jeżeli lekarz specjalista stwierdzi , że są one konieczne do stosowania przez pacjenta (stale lub czasowo).

Ponadto ulga rehabilitacyjna przysługuje podatnikom, na których utrzymaniu pozostają następujące osoby niepełnosprawne:

- współmałżonek,
- dzieci własne i przysposobione,
- dzieci obce przyjęte na wychowanie,
- pasierbowie,
- rodzice,
- rodzice współmałżonka,
- rodzeństwo,
- ojczym,
- macocha,
- zięciowie i synowie,

pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody wymienionych wyżej osób niepełnosprawnych nie przekroczą kwoty 9120 zł.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć wynagrodzenie krok po kroku 2022? Zapytaj eksperta!