Gorące tematy
Do kiedy z reguły rozliczasz się z fiskusem?
Wyniki sondażu: sondaż 979 głosów
4%

do 31 stycznia

39 głosów
17%

do 15 lutego

167 głosów
27%

do 31 marca

269 głosów
51%

do 30 kwietnia

504 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Fiskus może uderzyć w spóźnialskich właścicieli...
KellyB./http://skroc.pl/46c7f/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/2d146
Podatnik.info

Fiskus może uderzyć w spóźnialskich właścicieli mieszkań! Jak w porę nie wypełnisz PIT

Wynajmujesz mieszkanie, to płać


Właściciel odprowadzający daninę na rzecz urzędu skarbowego w formie skali podatkowej, musi złożyć zeznanie PIT za 2015 rok do 30 kwietnia 2016 roku. Z kolei ryczałtowiec z tego samego obowiązku na rzecz fiskusa musi na formularzu PIT-28 wywiązać się do końca stycznia. Jednak w tym roku obowiązuje wyjątek od tej reguły – deklarację podatkową można złożyć do 1 lutego 2016 roku.


Przypomnijmy, że podatnicy uzyskujący przychody z najmu lub dzierżawy opodatkowanego ryczałtem płacą jedną stawkę w wysokości 8,5 proc. Nie mają obowiązku prowadzenia ewidencji przychodów, jeżeli ich wysokość wynika z umowy zawartej z osoby wynajmującej od nich nieruchomość w formie pisemnej.


PIT-28 może rozliczyć podatnik, który wcześniej dopełnił odpowiednich formalności względem urzędu skarbowego. Należą do nich:

  • zawiadomienie urzędu skarbowego do 20 dnia miesiąca następnego po miesiącu uzyskania pierwszego przychodu z tytułu najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy oraz umów o podobnym charakterze; w przypadku pierwszego przychodu w grudniu, oświadczenie należy złożyć do końca roku.


Jak uniknąć kłopotów ze skarbówką. Wystarczy rozliczyć PIT za 2015 rok za pośrednictwem systemu e-Deklaracje. Jak to zrobić przez internet? Przecież to najszybszy sposób!


PIT online za 2015 rok przez portal podatkowy


Wystarczy skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2015/2016 od Podatnik.info, który w pełni współpracuje z systemem e-Deklaracje Ministerstwa Finansów. Takie rozwiązanie pozwala zaoszczędzić czas, którego nie musimy tracić na wypełnianie i drukowanie papierowej wersji zeznania podatkowego, a także na jego wysyłkę pocztą czy osobiste dostarczenie do urzędu skarbowego.


Co więcej, użytkownik może zdecydować, czy chce zainstalować aplikację na swoim komputerze lub wypełnić PIT online – bez konieczności jej pobierania na dysk. Ponadto kreator pomoże podatnikowi dokonać odpowiednich odliczeń, dzięki czemu minimalizuje on ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w deklaracji podatkowej. Jeśli wypełnienie PIT za 2015 rok ma zająć zaledwie 5 minut bez wychodzenia z domu, to nie warto się zastanawiać.Podatnik.info

Loading Comments
Zainteresuje cię także