Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Fiskus chętnie pobierze podatek od osób wynajmujących...
http://sxc.hu/

Fiskus chętnie pobierze podatek od osób wynajmujących mieszkania kibicom podczas Euro 2012

Organizowane wspólnie przez Polskę i Ukrainę piłkarskie mistrzostwa Europy to nie tylko sportowe święto, ale także świetna okazja do dodatkowego zarobku. Dlatego wiele osób decyduje się wynająć swoje mieszkania kibicom na czas trwania turnieju.

Tego typu oferty cieszą się dużą popularnością na portalach ogłoszeniowych głównie ze względu na atrakcyjne ceny. W miastach, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012 kwoty za nocleg w hotelu wzrosły nawet o kilkaset procent. Jak podaje eSKY.pl, cena doby hotelowej w Polsce w trakcie trwania mistrzostw wzrosła od 389 proc. w Warszawie do 970 proc. we Wrocławiu. Dlatego wynajęcie mieszkania kibicom stało się znakomitą okazją dla właścicieli lokali do uzyskania dodatkowych dochodów. Należy jednak pamiętać, że z tych środków należy rozliczyć się z fiskusem.

Osoby wynajmujące mieszkania są potencjalnie podejrzanie o ukrywanie dochodów

Wielu podatników wynajmujących swoje mieszkania w czasie Euro 2012 może lekceważyć konieczność zapłacenia należnego podatku. Tymczasem w ostatnim okresie media donoszą o tajnej wewnętrznej instrukcji fiskusa dla urzędników mówiącej o tym, jakie osoby w pierwszej kolejności należy ścigać jako najbardziej podejrzane o zatajenie dochodu. Wśród nich znajdują się m. in. właściciele lokali mieszkalnych czerpiący zyski z ich najmu. Co prawda Ministerstwo Finansów oficjalnie dementuje fakt istnienia takiej listy, to nie da się ukryć, że monitorowanie dochodów pochodzących z nieujawnionych źródeł jest jednym z priorytetów dla pracowników urzędów skarbowych.

Ustalenie tożsamości podatników chcących wynająć mieszkanie kibicom wcale nie musi być trudne. Większość takich osób ogłasza się w internecie. Urzędnicy mogą więc dokładnie przyjrzeć się, co z takich zamiarów wyszło.

Jak rozliczyć się z fiskusem?

Osoby okazjonalnie wynajmujące mieszkanie (nie w ramach specjalnie prowadzonej w tym celu działalności gospodarczej) mogą opodatkować się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc. od uzyskanych dochodów) lub ryczałtu ewidencjonowanego (stawka 8,5 proc. od osiągniętych przychodów). Zwykle wybór ryczałtu jest o wiele prostszą i tańszą opcją. Należy jednak pamiętać, że decydując się na taką formę opodatkowania musimy poinformować o tym właściwy według naszego miejsca zamieszkania urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu. Nie musimy wykonywać tej czynności w przypadku, kiedy wybraliśmy rozliczenie skalę podatkową.

Wysokość osiągniętych przez nas przychodów powinna wynikać z umowy, którą podpiszemy z osobą wynajmującą od nas mieszkanie. Wtedy nie musimy prowadzić ewidencji. W celu rozliczenia się z fiskusem wystarczy wypełnić formularz PIT-28. Zeznanie należy dostarczyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli w przypadku najmu mieszkania w okresie Euro 2012, - do 31 stycznia 2013 r.

 

Podatnik.info

Loading Comments