Fiskus chętnie pobierze podatek od osób wynajmujących...
http://sxc.hu/

Fiskus chętnie pobierze podatek od osób wynajmujących mieszkania kibicom podczas Euro 2012

Tego typu oferty cieszą się dużą popularnością na portalach ogłoszeniowych głównie ze względu na atrakcyjne ceny. W miastach, w których będą rozgrywane mecze Euro 2012 kwoty za nocleg w hotelu wzrosły nawet o kilkaset procent. Jak podaje eSKY.pl, cena doby hotelowej w Polsce w trakcie trwania mistrzostw wzrosła od 389 proc. w Warszawie do 970 proc. we Wrocławiu. Dlatego wynajęcie mieszkania kibicom stało się znakomitą okazją dla właścicieli lokali do uzyskania dodatkowych dochodów. Należy jednak pamiętać, że z tych środków należy rozliczyć się z fiskusem.

Osoby wynajmujące mieszkania są potencjalnie podejrzanie o ukrywanie dochodów

Wielu podatników wynajmujących swoje mieszkania w czasie Euro 2012 może lekceważyć konieczność zapłacenia należnego podatku. Tymczasem w ostatnim okresie media donoszą o tajnej wewnętrznej instrukcji fiskusa dla urzędników mówiącej o tym, jakie osoby w pierwszej kolejności należy ścigać jako najbardziej podejrzane o zatajenie dochodu. Wśród nich znajdują się m. in. właściciele lokali mieszkalnych czerpiący zyski z ich najmu. Co prawda Ministerstwo Finansów oficjalnie dementuje fakt istnienia takiej listy, to nie da się ukryć, że monitorowanie dochodów pochodzących z nieujawnionych źródeł jest jednym z priorytetów dla pracowników urzędów skarbowych.

Ustalenie tożsamości podatników chcących wynająć mieszkanie kibicom wcale nie musi być trudne. Większość takich osób ogłasza się w internecie. Urzędnicy mogą więc dokładnie przyjrzeć się, co z takich zamiarów wyszło.

Jak rozliczyć się z fiskusem?

Osoby okazjonalnie wynajmujące mieszkanie (nie w ramach specjalnie prowadzonej w tym celu działalności gospodarczej) mogą opodatkować się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc. od uzyskanych dochodów) lub ryczałtu ewidencjonowanego (stawka 8,5 proc. od osiągniętych przychodów). Zwykle wybór ryczałtu jest o wiele prostszą i tańszą opcją. Należy jednak pamiętać, że decydując się na taką formę opodatkowania musimy poinformować o tym właściwy według naszego miejsca zamieszkania urząd skarbowy do 20. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym uzyskaliśmy pierwszy przychód z najmu. Nie musimy wykonywać tej czynności w przypadku, kiedy wybraliśmy rozliczenie skalę podatkową.

Wysokość osiągniętych przez nas przychodów powinna wynikać z umowy, którą podpiszemy z osobą wynajmującą od nas mieszkanie. Wtedy nie musimy prowadzić ewidencji. W celu rozliczenia się z fiskusem wystarczy wypełnić formularz PIT-28. Zeznanie należy dostarczyć do urzędu skarbowego do 31 stycznia roku następującego po roku podatkowym, czyli w przypadku najmu mieszkania w okresie Euro 2012, - do 31 stycznia 2013 r.

 

Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
W jaki sposób najczęściej wykonujecie Państwo przelewy?
sondaż 5 głosów
40%

przez telefon

2 głosów
40%

z komputera

2 głosów
20%

w oddziale w banku

1 głosów
0%

na poczcie lub w punktach opłat

0 głosów

GŁOSUJ

Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także