Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Faktoring pozwala firmom płacić na czas
http://sxc.hu/
Tax Care

Faktoring pozwala firmom płacić na czas

Co jednak, gdy przedsiębiorca chce, ale nie może płacić na czas, bo sam nie otrzymuje swoich należności w odpowiednim terminie? Ten problem pomaga rozwiązać faktoring.

Przedsiębiorcy, którzy płacą faktury w terminie, zyskują na wielu polach. W poprzednich artykułach z cyklu „Płacę w terminie”  Tax Care opisywał korzyści z terminowej zapłaty rachunków. Po pierwsze, przedsiębiorcy płacący na czas swoje zobowiązania są postrzegani przez inne firmy jako solidni partnerzy biznesowi, z którymi warto współpracować - tym samym mają szansę na umocnienie  swojej rynkowej pozycji i rozwinięcie biznesu. W artykułach wskazywaliśmy też, że terminowa zapłata faktur to również duży plus w przypadku banków, które solidnym płatnikom chętniej dają kredyty, opisywaliśmy też wymierne z tego powodu korzyści w podatku dochodowym i VAT.

Pieniądze dostępne niemal od razu po wystawieniu faktury

Co jednak w sytuacji, gdy przedsiębiorca chciałby, ale nie może realizować swoich zobowiązań w terminie, ponieważ nie płacą mu na czas jego kontrahenci lub gdy zmuszony jest wystawiać faktury z długim terminem płatności? W takiej sytuacji rozwiązaniem może być faktoring, czyli usługa polegająca na wykupieniu wierzytelności firmy, dzięki czemu przedsiębiorca ma dostęp do pieniędzy niedługo po wystawieniu faktury, niezależnie od tego, kiedy jego kontrahent faktycznie zapłaci. Firma faktoringowa finansuje zazwyczaj w 80%-90% wartości wierzytelności, a środki przekazuje przedsiębiorcy niezwłocznie po wystawieniu przez niego faktury. Pozostała kwota, pomniejszona o prowizję, trafia na konto przedsiębiorcy w momencie spłaty należności przez kontrahenta. W ten sposób przedsiębiorcy  mogą na czas uiścić swoje zobowiązania. Usługi faktoringowe świadczą nie tylko wyspecjalizowane przede wszystkim w tej dziedzinie firmy, ale także coraz częściej banki, w tym między innymi Bank BGŻ, Bank BPS, Bank Millennium, Getin Noble Bank i Idea Bank.

- Z naszych doświadczeń  wynika, że większość kontrahentów przedsiębiorców korzystających z faktoringu traktują zapłatę wykupionych przez nas wierzytelności priorytetowo – mówi Monika Woźniak, manager zespołu faktoringu w Grupie Idea Banku. - Tym samym regulują zobowiązania w terminie, a nawet sporo przed terminem wymagalności. W efekcie faktoring skutecznie odblokowuje zatory płatnicze, a korzystający z niego przedsiębiorca ma stały dopływ gotówki, który może zostać wykorzystany zgodnie z aktualnymi potrzebami.

Jak szybko pieniądze mogą trafić na konto przedsiębiorcy? Przykładowo Idea Bank deklaruje, że zaledwie w pół godziny, Bank Millennium mówi o wypłacie środków w godzinę, Bank BGŻ – w dwie godziny, natomiast Getin Noble Bank założył widełki od 15 min. do 24 godzin po potwierdzeniu wierzytelności.

Zatory płatnicze hamują inwestycje

Według raportu „Portfel należności polskich przedsiębiorstw”, opracowanego przez Krajowy Rejestr Długów i Konferencję Przedsiębiorstw Finansowych, w III kwartale 2012 r. tylko co dziesiąte polskie przedsiębiorstwo nie miało problemów z terminowych uzyskaniem zapłaty od kontrahentów. Rośnie grupa firm, które, choć bardzo chcą, nie są w stanie inwestować z powodu narastających zatorów płatniczych. Już co piąta z nich ma „50% i więcej” nieuregulowanych należności w swoim portfelu. Równocześnie spadł średni czas oczekiwania na zapłatę z 4 miesięcy i 12 dni w II kw. 2012 r. do 3 miesięcy i 24 dni obecnie.


Agata Szymborska-Sutton, Tax Care
Współpraca: Izabela Andrejczyk
Taxcare.pl

 

Loading Comments
Zainteresuje cię także