Eksploatacja statków na Wyspie Man bez podwójnego opodatkowania - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Eksploatacja statków na Wyspie Man bez podwójnego...
KS
http://sxc.hu/

Eksploatacja statków na Wyspie Man bez podwójnego opodatkowania

Podziel się tym artykułem:   

Ministerstwo Finansów informuje, że z dniem 28 października 2011 r. weszła w życie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w odniesieniu do przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne w transporcie międzynarodowym.

Wejdzie w życie także Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man w sprawie unikania podwójnego opodatkowania niektórych kategorii dochodów osób fizycznych.

Z dniem 27 listopada 2011 r. wejdzie w życie Umowa między Rzecząpospolitą Polską a Wyspą Man o wymianie informacji w sprawach podatkowych.

Wymiana informacji pomiędzy bankami

Umowa o wymianie informacji została zawarta w oparciu o Modelową Umowę OECD w sprawie wymiany informacji w sprawach podatkowych. Spełnia ona aktualne standardy OECD w zakresie wymiany informacji podatkowych i stanowi m.in. podstawę do obustronnej wymiany informacji znajdującej się w posiadaniu banków.

Opodatkowanie firm eksploatujących statki

Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania przedsiębiorstw operujących w transporcie międzynarodowym rozdziela prawa do opodatkowania dochodów przedsiębiorstw eksploatujących statki morskie lub statki powietrzne między Polskę a Wyspę Man. Wprowadza ona generalną zasadę opodatkowania zysków takich przedsiębiorstw wyłącznie w państwie, na terytorium którego znajduje się miejsce faktycznego zarządu przedsiębiorstwa. Umowa jest również podstawą do prowadzenia przez administracje obu jurysdykcji procedury wzajemnego porozumiewania się w celu eliminowania przypadków podwójnego opodatkowania w ww. zakresie.

Opodatkowanie osób fizycznych

Umowa w sprawie unikania podwójnego opodatkowania osób fizycznych ma zastosowanie do następujących kategorii dochodów: z pracy najemnej, wynagrodzeń dyrektorów, dochodów artystów i sportowców, emerytur i rent, dochodów osób pełniących funkcje publiczne oraz studentów. W umowie przyjęto jako metodę unikania podwójnego opodatkowania metodę odliczenia proporcjonalnego.

Teksty umów są dostępne TUTAJ oraz TUTAJ.

 

Źródło: Ministersto Finansów

Podziel się tym artykułem: