E-papierosy nie zostaną objęte akcyzą
sxc.hu
Podatnik.info

E-papierosy nie zostaną objęte akcyzą

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Tak wynika z odpowiedz resortu na interpelację poselską nr 19792. Dodatkowo podkreślono, że obecnie nie trwają żadne prace w tym zakresie.

Papieros elektroniczny zyskuje na popularności

E-papierosy coraz częściej zastępują papierosy tradycyjne. Dodatkowo w Polsce papierosy elektroniczne nie podlegają regulacjom prawnym. Ich zakup nie przysparza więc żadnych trudności, dlatego dużo osób nabywa e-papierosy za pośrednictwem serwisu Allegro lub w sklepach tradycyjnych oferujących tylko tego typu produkty, których liczba systematycznie rośnie.

Elektroniczny papieros jest urządzeniem służącym do podawania nikotyny metodą inhalacji. Jedną z głównych zasad jego funkcjonowania jest podgrzewanie płynu (liquidu, najczęściej zawierającego nikotynę) do temperatury, w której przechodzi on w stan lotny i nadaje się do wdychania. W e-papierosie nie występuje proces spalania, ponieważ podgrzewany jest tylko liquid zawierający czystą nikotynę. Dzięki temu do organizmu dostaje się wyłącznie ona, bez pozostałych substancji smolistych znajdujących się w tradycyjnym dymie papierosowym.

E-papieros a zdrowie

Papieros elektroniczny często używany jest zamiennie z tradycyjnym. Ponadto palacze w wielu przypadkach traktują go jako narzędzie służące w walce z nałogiem tytoniowym. Nic więc dziwnego, że powstaje coraz więcej forów internetowych, na których szukamy informacji oraz wymieniamy opinie o e-papierosach. Należy jednak pamiętać, że większość płynów stosowanych w elektronicznych papierosach zawiera nikotynę. Jest ona substancją uzależniającą, co nie pozostaje bez wpływu na stan naszego zdrowia.

Dlatego Unia Europejska dąży do powstania uregulowań prawnych umożliwiających kontrolę produkcji, prezentowania oraz sprzedaży papierosów elektronicznych. Wkrótce Parlament Europejski rozpocznie debatę nad projektem, który zawiera propozycję podziału e-papierosów w zależności od stężenia w nich nikotyny. Oznacza to, że papierosy elektroniczne zawierające nikotynę do 2 mg w przeliczeniu na sztukę lub posiadające jej stężenie do 4 mg/ml płynu (liquidu) mogłyby być sprzedawane jako towary konsumpcyjne oznaczone ostrzeżeniami zdrowotnymi. Natomiast wyroby przekraczające ww. progi można by wprowadzać do obrotu po uzyskaniu stosownego pozwolenia jako produkty lecznicze. Tego typu regulacje obowiązywałyby we wszystkich krajach należących do UE.


Podatnik.info 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy przywrócenie odliczenia 50% kosztów uzyskania przychodu?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
14%

Jest sprawiedliwe, bo twórcy uzyskują niskie zarobki?

8 głosów
62%

Jest niesprawiedliwe w stosunku do pozostałych podatników?

36 głosów
24%

Powinno zostać rozszerzone o kolejne grupy zawodowe?

14 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dramatyczny spadek dochodów z akcyzy tytoniowej w sierpniu