e-Deklaracje – dekada cyfryzacji rozliczeń podatkowych
pixabay.com
Podatnik.Info

e-Deklaracje – dekada cyfryzacji rozliczeń podatkowych

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Jak działają e-Deklaracje?

Usługa e-Deklaracji związana jest z uruchomieniem bezpośredniego połączenia pomiędzy komputerem użytkownika  a serwerami Ministerstwa Finansów. Dzięki programowi PIT, podatnik może wypełnić deklarację wraz z załącznikami, a kompletny druk przesłać zdalnie bez wychodzenia z domu. Transfer danych, dokonanych za pomocą systemu e-Deklaracje, znacznie skraca drogę, którą musi pokonać PIT.

  

Usługa e-Deklaracje jest fundamentem działania programu PIT. Uzupełnione za pomocą programu formularze, wraz z załącznikami, są weryfikowane przez e-Deklaracje zarówno pod względem wypełnienia treści deklaracji, jak również autentyczności nadawcy. Aby sprawdzić tożsamość podatnika, musi on dysponować tzw. kwalifikowanym podpisem elektronicznym lub kwotą przychodu, wskazaną w ubiegłorocznym obliczeniu podatku (jeśli w danym roku nie wykazano dochodów, w wymagane pole należy wpisać “0”).

  

Korzyści systemu e-Deklaracje

Korzyści, wynikłe z wdrożenia programu e-Deklaracje, mają wpływ zarówno na podatnika, administrację skarbową, jak i całe państwo.

  

Usługa e-Deklaracje stała się krokiem w stronę uczynienia z Polaków tzw. społeczeństwa informacyjnego, którego jednym z fundamentów jest rozwinięte “3P” – przesyłanie, przetwarzanie i przechowywanie informacji. Informatyzacja ta była również niezbędna w celu dostosowania administracji skarbowej do standardów przyjętych w krajach Unii Europejskiej, jak również integracji Centralnego Rejestru Podmiotów z pozostałymi prowadzonymi przez państwo rejestrami.

  

Wdrożenie systemu informatycznego sprawiło również, że informacje dotyczące podatników z różnych źródeł zostały skupione w jednym, bezpiecznym miejscu, do którego dostęp ma m. in. administracja skarbowa. e-Deklaracje zaczęły stanowić jedno z narzędzi, które umożliwiły podatnikowi skorzystanie z pomocy dowolnego urzędu skarbowego. Dokumenty papierowe i elektroniczne, wdrożone w obieg cyfrowy, stanowiły również istotny krok w kierunku usprawnienia przepływu pracy (ang. workflow) przyczyniając się ku przyspieszeniu obiegu dokumentacji.

  

Na dodatek podatnik uzyskał wyższą jakość obsługi klienta – procesy związane ze składaniem deklaracji zostały uproszczone, skrócił się również czas oczekiwania na załatwienie spraw związanych z podatkami. Petent nie musi również borykać się z oczekiwaniem w urzędach, gdyż coraz więcej usług świadczonych jest zdalnie, a informacje dostępne on-line na bieżąco przekazują mu dane np. o stanie konta rozliczeniowego albo o aktualnym etapie rozwiązania zgłoszonych problemów. Niebagatelne znaczenie ma również możliwość korzystania z narzędzi takich jak program PIT, które znaczenie ułatwiły uzupełnienie corocznego zeznania podatkowego.

  

Wdrożony przez Ministerstwo Finansów system e-Deklaracje jest fundamentem bezpieczeństwa działania programu PIT. Po uzupełnieniu wszystkich niezbędnych pól formularza, łącznie z ulgami i załącznikami, program PIT łączy się z usługą e-Deklaracji. Po przesłaniu formularza, e-Deklaracje wysyłają komentarz zwrotny w postaci tzw. Urzędowego Poświadczenia Odbioru, stanowiący bezpośrednie potwierdzenie złożenia deklaracji. 

  

 Autor artykułu: Justyna Nowak 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy elastyczny czas pracy pomoże w skutecznej walce z bezrobociem?
Wyniki sondażu: sondaż 81 głosów
20%

Tak

16 głosów
74%

Nie

60 głosów
6%

Pozostanie bez wpływu na wskaźnik bezrobocia

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
E-deklaracje PIT 2019 - odejście od papierowych deklaracji jest coraz wyraźniejsze