E-deklaracje 2019 – o czym należy wiedzieć wysyłając...
pixabay.com
Podatnik.Info

E-deklaracje 2019 – o czym należy wiedzieć wysyłając PIT online

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Historia projektu e-Deklaracje 

System e-Deklaracje stworzony został jako część planu informatyzacji, który ma na celu zmniejszenie wydatków na administrację publiczną.

System ten służy do przekazywania, przetwarzania i przechowywania deklaracji podatkowych w formie elektronicznej i pozwala na błyskawiczny dostęp do informacji podatkowych.
 Obsługuje on nie tylko deklaracje PIT, ale także CIT, VAT, NIP i PCC. Za jego pośrednictwem do urzędu można przekazywać też podania, sprawdzać status swoich spraw i bieżących rozliczeń, a także aktualizować dane na swój temat.

E-deklaracje funkcjonują od 2008 roku. To wtedy podatnicy po raz pierwszy mogli złożyć PIT przez internet. Początkowo dotyczyło to jedynie osób, które korzystały z podpisu elektrycznego, dlatego z możliwości skorzystało jedynie niecałe 400 osób. Już rok później, w kwietniu wprowadzono kolejną zmianę i podatnicy składający PIT-37 mogli zrobić to bez podpisu elektronicznego.

E-deklaracje 2019 – w jaki sposób podpisywany jest PIT online?  

Podatnicy, którzy składają deklarację PIT, powinni pamiętać o złożeniu na niej podpisu. Brak podpisu to zresztą jeden z najczęściej popełnianych błędów. To banalne niedopatrzenie sprawia, że PIT uważany jest za nieważny. W jaki sposób zatem podpisać PIT, który składany jest przez internet?

W 2019 roku możliwości są dwie. Podpisać można go za pomocą podpisu elektronicznego oraz uproszczonego podpisu elektronicznego, czyli danych autoryzacyjnych, na które składają się:

- identyfikator podatkowy (NIP lub PESEL),

- imię, nazwisko i data urodzenia,

- kwota przychodu, którą wskazano w deklaracji składanej za rok podatkowy dwa lata wcześniejszy niż obecny rok.

Jak najprościej skorzystać z systemu e-Deklaracje 2019?

e-Deklaracje 2019 dostępne są na stronach Ministerstwa Finansów. Jednak dużo prostszym sposobem na wysłanie PIT za jego pośrednictwem jest skorzystanie z programu do PIT, który łączy się z systemem e-Deklaracje w momencie wysyłki. Wcześniej należy podać wszystkie dane potrzebne do obliczeń, a program sam wskaże, który formularz do rozliczeń należy wybrać oraz obliczy kwoty zobowiązań lub podatku do zwrotu. Na koniec, kiedy PIT jest gotowy, program poprosi o wybór formy podpisu i prześle deklarację do urzędu skarbowego. Po skutecznym dostarczeniu użytkownik otrzyma Urzędowe Poświadczenie Odbioru, które jest odpowiednikiem potwierdzenia nadania listu poleconego lub zaświadczenia o złożeniu PIT otrzymywanego w urzędzie. Połączenie możliwości uproszczonego rozliczenia i wysyłki deklaracji sprawia, że coraz więcej osób korzysta z programu do PIT, rok w rok sięgając po tę formę dopełnienia obowiązku podatkowego.

Loading Comments
Gorące tematy
Najwygodniejszy sposób złożenia PIT-u to?
Wyniki sondażu: sondaż 1007 głosów
78%

elektroniczny

790 głosów
18%

osobiście w urzędzie skarbowym

180 głosów
4%

za pośrednictwem poczty

37 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Jak obliczyć ulgę mieszkaniową 2022? Ekspert odpowiada!