E-deklaracje 2019 – o czym należy pamiętać,...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

E-deklaracje 2019 – o czym należy pamiętać, składając PIT przez internet?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

2019 to rok, w którym z pewnością będzie ich jeszcze więcej! Chciałbyś rozliczyć się przez internet, ale nie jesteś pewien, o czym trzeba wtedy pamiętać? Poznaj nasze wskazówki – z ich pomocą na pewno z łatwością się rozliczysz.

E-deklaracje muszą być opatrzone podpisem

Potwierdzenie tożsamości podatników jest niezbędne, by można było wysyłać e-deklaracje 2019. Na szczęście można to zrobić w łatwy sposób, podając tzw. dane autoryzujące, czyli:

  • swój numer PESEL (lub NIP),
  • imię i nazwisko,
  • datę urodzenia,
  • kwotę przychodu wskazaną w zeszłorocznej deklaracji PIT.

Informacja o tym, jaki przychód osiągnąłeś w poprzednim roku podatkowym, znajduje się nie tylko na formularzu podatkowym, ale również na PIT-11. Jeśli w 2017 roku nie uzyskałeś żadnego przychodu, w danej rubryce powinieneś wpisać wartość „0”.

Bez dokumentów ani rusz!

Mając pod ręką niezbędne dokumenty, szybko wypełnisz e-deklaracje 2019. Poza informacją, jaki przychód uzyskałeś w poprzednim roku, będą Ci potrzebne również inne dane.

Dokumenty z wykazem przychodów

Podstawą rozliczenia w przypadku większości podatników będzie PIT-11. Jeżeli wypełniasz np. PIT-37, ten dokument jest kluczowy, byś mógł wypełnić swoją deklarację. Miej na uwadze, że jeśli otrzymywałeś dochód z kilku źródeł, w deklaracji PIT musisz ująć dane ze wszystkich formularzy PIT-11. Płatnicy mają obowiązek dostarczyć Ci je do końca lutego.

Osoby, które otrzymywały przychody z innych źródeł również powinny zadbać o to, by mieć pod ręką dokumenty wykazujące, jakie kwoty uzyskały. Są one niezbędne do tego, by móc wypełnić e-deklaracje 2019.

Dowody uprawniające do ulg i odliczeń

Przekazywałeś w ostatnim roku podatkowym jakąś kwotę na organizację charytatywną? A może opiekujesz się dziećmi w wieku szkolnym? Pamiętaj, że jeśli masz prawo do jakichkolwiek ulg i odliczeń od podatku lub dochodu, potrzebne Ci będą różne dane, które należy wpisać do deklaracji PIT lub załącznika. W tym celu należy przygotować m.in. dowody wpłat, rachunki świadczące o poniesionych kosztach lub dowód przekazania krwi (dot. krwiodawców).

Jakie dane mogą być potrzebne? Przykładowo, w przypadku ulgi na dziecko potrzebujesz jego danych, takich jak PESEL czy data urodzenia. Natomiast skorzystanie z możliwości odliczenia darowizny wymaga podania jej wysokości oraz danych identyfikacyjnych obdarowanego. Zgromadź potrzebne dokumenty i wpisz je do programu, którego używasz, by wypełnić e-deklaracje. On dokona niezbędnych obliczeń.

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

e

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

Bezpieczeństwo to podstawa

Pamiętaj, że powinieneś zabezpieczyć swoje dane, wysyłając e-deklaracje. 2019 to kolejny rok, kiedy możliwe jest rozliczanie z pomocą programu do PIT z Certyfikatem Bezpieczeństwa SSL. To standard szyfrowania, który stanowi gwarancję poufności danych. Dzięki niemu nie będą one dostępne dla nieuprawnionych osób. Dlatego przy wybieraniu aplikacji do wypełniania PIT, upewnij się, że zapewnia ona całkowite bezpieczeństwo danych.

Dowód terminowego rozliczenia z fiskusem

Jeśli PIT został poprawnie wysłany na serwery Ministerstwa Finansów, podatnik otrzymuje potwierdzenie dostarczenia formularza, czyli UPO. Urzędowe Poświadczenie Odbioru stanowi dowód, że podatnicy dotrzymują terminu, przesyłając swoje e-deklaracje. 2019 to rok, w którym rozlicza się przychody za 2018 – podatnik ma obowiązek przechowywać UPO przez 5 lat, czyli do 2024 roku. Dzięki niemu udowodnisz, że złożyłeś swoje zeznanie PIT za 2018 na czas.

 

  Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Beata Michoń

 

Loading Comments
Gorące tematy
Jak długo czekasz na zwrot podatku?
Wyniki sondażu: sondaż 68 głosów
56%

dłużej niż miesiąc

38 głosów
35%

kilka tygodni

24 głosów
9%

tydzień

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Rozliczenie przychodów z zagranicy – PIT-36 w 2019 roku