Dzięki uchwale Sądu Najwyższego może przestaną spadać...
http://sxc.hu/
ISP Modzelewski i Wspólnicy

Dzięki uchwale Sądu Najwyższego może przestaną spadać dochody budżetowe z podatku VAT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Władza już oficjalnie przyznała, że dochody budżetowe, w tym zwłaszcza z VAT-u, były w 2013 r. wyjątkowo wręcz niskie oraz zwrócono około 80 mld zł, co samo w sobie wystarczy za wskaźnik postępującej katastrofy.

Łatwo policzyć: suma zakupów, które dają prawo do zwrotu, związanych z eksportem towarów, WDT i usług świadczonych poza granicami kraju oraz inwestycjami musiałyby mieć wartość wyższą od połowy polskiego PKB, aby legalnie należało się podatnikom tyle pieniędzy: najbardziej optymistyczny dla podmiotów uprawnionych szacunek tych kwot ledwo przekracza 50 mld zł, więc z wyłudzania zwrotów oraz uchylania się od podatków przyjęły u nas zastraszająco wysoki, „europejski poziom”.

Od lat nikt nie dbał o system fiskalny, podatki „upraszczano i obniżano”, wyłudzenia i szwindle były ekonomicznym sukcesem, bo „więcej pieniędzy zostało w kieszeni podatników”. Biznes wyłudzeniowo-optymalizacyjny opanował część mediów, politykę i częściowo nawet świadomość obywateli. Najgorzej, że zawitał również do resortu finansów, który ma dziwne dla postronnego obserwatora kontakty z ośrodkami tego biznesu. Wysocy urzędnicy z dnia na dzień przechodzili do różnych „postandersenowskich” firm, a pozostali jeszcze tam urzędnicy mają na co dzień zupełnie jawne „robocze kontakty” z jego przedstawicielami: przykładowo - nowelizacje ustaw dotyczących podatku dochodowego, VAT-u i akcyzy pisze faktycznie korporacyjny biznes doradczy.

Czy można się potem dziwić, że spadają dochody budżetowe? Przyznam się, że szczęka opada, bo na coś takiego mogli się zdobyć tylko ludzie mający całkowite poczucie bezkarności i brak poszanowania dla interesu publicznego: jak widać, organ władzy publicznej to swoista zdobycz, gdzie trzeba posiedzieć tylko po to, aby pójść do innej pracy za dużo lepsze pieniądze. Legendy opowiada się o pewnej pani przedstawiającej się jako „społeczny doradca ministra finansów”, która była wieloletnim pracownikiem owych „andersenów”. Tego rodzaju fakty szokują stopniem „prywatyzacji państwa polskiego”, bo chyba większość z nas naiwnie wierzy w potrzebę ochrony interesu publicznego.

Szczęśliwie Sąd Najwyższy w grudniowej uchwale upomniał się o interes publiczny i dziś tego rodzaju powiązania tworzące parasol dla „agresywnego planowania podatkowego” zajmują się właściwe organy. I dzięki temu może przestaną spadać dochody budżetowe. I tu pewne wyjaśnienie: w styczniu i lutym tego roku nastąpi sztuczny wzrost dochodów budżetowych z podatku od towarów i usług. Będzie on wynikiem tzw. podwójnego VAT-u, który powstał w związku z nową koncepcją obowiązku podatkowego w tym podatku. Wie to każda księgowa. Wzrost ten nie będzie więc – jak sądzą niektórzy komentatorzy – wynikiem poprawy koniunktury. Dlatego też na realne skutki fiskalne uchwały Sądu Najwyższego trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. Teraz wyjątkowo dużo zależy od działań władz skarbowych i organów ścigania.


Witold Modzelewski
Profesor Uniwersytetu Warszawskiego
Instytut Studiów Podatkowych 

Loading Comments
Gorące tematy

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Dochody z VAT-u w przyszłym roku mogą być jeszcze niższe niż dziś