Dwa miesiące bez odsetek
http://sxc.hu/

Dwa miesiące bez odsetek

Karty kredytowe zazwyczaj zapewniają możliwość korzystania z nieoprocentowanego kredytu przez 54-56 dni. Bank z najlepszą pod tym względem ofertą wydłużył okres bezodsetkowy do 61 dni.

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Najważniejszą zaletą kart kredytowych jest możliwość cyklicznego zaciągania w banku krótkoterminowych, nieoprocentowanych kredytów. Jest to jednak obwarowane dodatkowymi warunkami. Bank nie naliczy odsetek tylko wtedy, gdy posiadacz karty wykonuje nią wyłącznie transakcje bezgotówkowe, a dodatkowo spłaca całość zadłużenia w terminie wskazanym na wyciągu. Naruszenie choćby jednej z tych dwóch reguł powoduje, że kredyt natychmiast staje się oprocentowany.

O tym, po ilu maksymalnie dniach od daty rozliczenia transakcji należy zwrócić pieniądze bankowi, mówi parametr karty zwany długością okresu bezodsetkowego (grace period). Zazwyczaj banki ustalają jego długość na 54-56 dni. Tak długie zwolnienie z odsetek dotyczy tylko transakcji zaksięgowanych pierwszego dnia danego okresu rozliczeniowego. Jeśli płatność zostanie wykonana w połowie miesięcznego cyklu, bank będzie ją kredytował za darmo już tylko przez około 40 dni. Duże wydatki kartą kredytową warto więc planować tak, by przypadły na pierwsze dni nowego okresu rozliczeniowego – wtedy korzyść z darmowego kredytu będzie największa.

Grace period niekiedy udaje się nieznacznie wydłużyć poza okres przewidziany przez bank. Jeśli posiadacz karty użyje jej np. przedostatniego czy ostatniego dnia cyklu rozliczeniowego, bardzo prawdopodobne jest, że bank zaksięguje tę transakcję dopiero pierwszego czy drugiego dnia kolejnego cyklu. Kredyt na tę płatność okaże się więc darmowy dzień lub dwa dni dłużej niż maksymalna przewidziana przez bank długość grace periodu.

Równie ważna jak długość okresu nieoprocentowanego jest możliwość dostosowania dnia spłaty do terminu otrzymywania wynagrodzenia. Karta kredytowa będzie wykorzystywana najefektywniej, jeśli dzień spłaty zadłużenia przypada tuż po terminie, gdy jej posiadacz otrzymuje na konto wynagrodzenie. Pracownik nie ma wielkiego wpływu na to, w jakim terminie otrzymuje od pracodawcy wypłatę, może natomiast uzgodnić z bankiem najwygodniejszy dla siebie dzień generowania wyciągu, a w efekcie – także dzień spłaty karty.

Powszechny Dom Kredytowy sprawdził, które banki oferują posiadaczom kart najdłuższy okres nieoprocentowanego kredytu. Na 58 dni bez odsetek mogą liczyć posiadacze kart kredytowych Alior Banku, Nordea Banku, Millennium oraz Raiffeisen Banku. To wystarcza do zajęcia trzeciego miejsca w zestawieniu.

59 dni grace periodu oferuje karta kredytowa Get wydawana przez Getin Online. Oprócz długiego okresu nieoprocentowanego jej mocną stroną jest brak opłaty rocznej niezależnie od tego, jak często użytkownik po nią sięga i jakie obroty generuje. Karta zajmuje drugie miejsce w rankingu.

61 dni darmowego kredytu to element oferty kartowej BNP Paribas. Tak długi okres bezodsetkowy zapewniają wydawane przez ten bank karty Visa i MasterCard – i to niezależnie od segmentu. Tak długo z darmowego kredytu korzystają posiadacze kart srebrnych, złotych i platynowych. Karty srebrne wyróżniają się dodatkowo umiarkowana opłatą roczną i liberalnymi kryteriami zwalniania z niej aktywnych klientów. Bank zajmuje więc zasłużone pierwsze miejsce w kolejnym rankingu Powszechnego Domu Kredytowego.

 

Piotr Ceregra
Powszechny Dom Kredytowy

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Karta kredytowa. Gdzie najtaniej?