Do kiedy PIT w 2019? Rozliczenie PIT za 2018? Terminy - Prosta strona podatków
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika
Zainteresuje cię także
Do kiedy PIT w 2019? Rozliczenie PIT za 2018? Terminy
Redakcja
pixabay.xom
podatnik.info

Do kiedy PIT w 2019? Rozliczenie PIT za 2018? Terminy

Podziel się tym artykułem:   

Każdego roku podatnicy mają obowiązek złożenia zeznania o wysokości dochodu osiągniętego w roku podatkowym. Jeśli tylko osiągnęli w 2018 przychody podlegające opodatkowaniu, muszą przekazać do Urzędu Skarbowego deklarację na jednym z formularzy PIT. 

To, który z nich należy wybrać, zależy od rodzaju osiągniętych przychodów i ich źródła. Nie wszystkie formularze składamy jednak w tym samym terminie. Sprawdź jakie terminy obowiązują w 2019 roku.

 

Do kiedy PIT 2019 za 2018

Pierwsza grupa podatników ma czas na rozliczenie do końca stycznia. 

31 stycznia w czwartek upływa czas na przesłanie:

Większość Polaków rozlicza się z fiskusem do końca kwietnia. 30 kwietnia, we wtorek będzie ostatni dzień na przekazanie do Urzędu następujących formularzy:

W latach, kiedy ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę lub niedzielę, termin złożenia PIT przesuwany jest na następny dzień roboczy. Taka sytuacja zdarzy się ponownie w 2022 roku, kiedy to czas na złożenie PIT będzie do 2 maja.Do kiedy pracodawca musi przekazać PIT w 2019 roku

 Pracodawcy zobowiązani się do złożenia PIT do Urzędu Skarbowego w formie elektronicznej do 31 stycznia 2019 roku.

 

Pracodawcy, którzy wybierają elektroniczną formę rozliczeń, mają czas na złożenie deklaracji do 28 lutego, który w 2019 roku wypada w czwartek.

 

Koniec lutego to również czas na przekazanie PIT-11 pracownikowi.

 

Termin złożenia PIT 2019 – nadanie pocztą a złożenie przez Internet

PIT można przekazać do urzędu na kilka sposobów. Wiele osób nadal udaje się do urzędu osobiście, gdzie otrzymuje kopię zeznania z pieczątką, że zostało ono przyjęte. Niektóre urzędy skarbowe wprowadziły także automaty, do których należy wrzucić zeznanie, po czym również otrzymuje się potwierdzenie. W ostatnich dniach kwietnia godziny otwarcia urzędów często zostają wydłużone, tak by każdy miał szansę na terminowe rozliczenie.

 

Osoby, które zechcą wysłać PIT pocztą, powinny wybrać list polecony, ponieważ tylko taka forma gwarantuje uzyskanie potwierdzenia nadania. W przypadku tej formy wysyłki PIT-u, liczy się data stempla pocztowego na przesyłce. Podatnicy, którzy wyślą PIT 30 kwietnia dotrzymają więc terminu, niezależnie od tego, kiedy rzeczywiście list wpłynie do urzędu. Jeśli jednak ktoś zdecyduje się na wysłanie zeznania kurierem, decydująca będzie data wpłynięcia przesyłki do urzędu. W tym przypadku warto zamówić kuriera nieco wcześniej.

 

Jedną z najwygodniejszych i najszybszych form rozliczenia, jest wysyłka PIT przez Internet. Dzięki specjalnym programom do PIT lub systemowi na stronach Ministerstwa Finansów można wypełnić i nadać deklarację online, bez konieczności wychodzenia z domu.

 

Jeśli w 2019 roku ktoś zostawi rozliczenie na ostatnią chwilę, pozostaje mu nadanie przesyłki w całodobowej poczcie, albo wysłanie zeznania przez Internet. Ostateczny termin na przekazanie PIT mija bowiem o północy.

Podziel się tym artykułem: