Gorące tematy
Jaka jest najkorzystniejsza forma opodatkowania?
Wyniki sondażu: sondaż 2 głosów
50%

skala podatkowa

1 głosów
0%

podatek liniowy

0 głosów
50%

ryczałt

1 głosów
0%

karta podatkowa

0 głosów
Kalendarz podatnika
Do kiedy należy rozliczyć deklaracje podatkowe za 2018?
FreeImages
Podatnik.Info

Do kiedy należy rozliczyć deklaracje podatkowe za 2018?

Trwający od początku stycznia do końca kwietnia okres rozliczeń z fiskusem dotyczy każdego mieszkańca Polski, który jest objęty obowiązkiem podatkowym. Szykując się do wypełnienia corocznego zeznania fiskalnego dla urzędu skarbowego. 

 

Należy pamiętać o złożeniu jego poprawnego wariantu, a niewłaściwie dobrane deklaracje podatkowe mogą skutkować zbędnymi nieprzyjemnościami. Jaki PIT należy wybrać, by obowiązek fiskalny został spełniony bez zastrzeżeń?

  

Które deklaracje podatkowe należy złożyć do końca stycznia?

Styczeń jest miesiącem, w którym deklaracje podatkowe muszą uzupełnić zarówno płatnicy, jak i podatnicy. Pracodawcy są zobligowani do dostarczenia swym pracownikom niezbędnych formularzy PIT-11, a część podatników musi przekazać fiskusowi kompletne deklaracje podatkowe. O ile większość wymaganych zeznań fiskalnych dotyczy głównie przedsiębiorców, należy pamiętać jednak o pewnych grupach zawodowych, które obowiązującą je dokumentację muszą uzupełnić już w pierwszym miesiącu roku.

  

Najliczniejszą grupą osób, zobowiązanych do rozliczenia podatkowego do 31 stycznia są podatnicy korzystający z tzw. opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Dochody rozliczane w ten sposób mogą być bardzo zróżnicowane, gdyż stosuje się go zarówno przy prowadzeniu poszczególnych działalności gospodarczych, jak i do opłacania opodatkowania, powstałego w wyniku najmu czy dzierżawy. Podatnicy rozliczający się ryczałtem są zobowiązani do uzupełnienia druku PIT-28.

  

31 stycznia jest również wiążącym terminem złożenia zeznania dla innych grup podatników. Odpowiedni druk muszą wypełnić osoby deklarujące korzystanie z karty podatkowej (PIT-16A),spółdzielnie i kasy mieszkaniowe (PIT-14) oraz osoby duchowne (PIT-19A). Należy również pamiętać o wprowadzonych zmianach, dotyczących składania przez płatników poszczególnych druków PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R oraz informacji IFT. Zmianie uległy zarówno terminy przekazania deklaracji do urzędów skarbowych, jak również dowolność wyboru metody jej przesłania – firmy, które posiadały powyżej pięciu etatów, są zobowiązane dokonać przesłania danych elektronicznie.

  

Deklaracje podatkowe, które należy rozliczyć do 30 kwietnia

Deklaracje podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 w dalszym ciągu mogą być składane do 30 kwietnia. Termin ten jest kluczowy przede wszystkim dla podatników PIT-37, którzy muszą czekać z wypełnieniem zeznania do momentu otrzymania PIT-11. Deklaracja ta musi trafić w ich ręce do końca lutego, dzięki czemu na prawidłowo dopełnienie formalności mają oni okres dwóch miesięcy.

  

Prócz osób, rozliczających przychody, które uzyskały i rozliczyły poprzez płatników (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie – PIT-37), termin ten jest wiążący również dla przedsiębiorców korzystających ze skali podatkowej w wysokości 18% lub 32% (PIT-36) oraz rozliczenia liniowego 19% (PIT-36L). Do nieco rzadziej spotykanych deklaracji, które muszą być rozliczone do tego terminu, należy też PIT-38, przeznaczony do ujęcia handlu papierami wartościowymi i udziałów w spółkach, oraz PIT-39, w którym umieścić należy przychody od odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, które zostały nabyte po 31 grudnia 2008 roku.

  

Najczęściej wymagane deklaracje podatkowe mogą być rozliczone za pomocą paru kliknięć w programie PIT. Aplikacja oferuje aktualne arkusze podatkowe wraz z załącznikami, dzięki czemu dopełnienie obowiązku podatkowego może zająć jedynie parę minut. Program PIT pomoże wyliczyć wszystkie niezbędne kwoty oraz błyskawicznie przesłać deklarację wprost na serwery Ministerstwa Finansów.

Loading Comments