Do kiedy wysłać PIT w 2019 za 2018? Terminy dla...
pixabay.com
Podatnik.Info

Do kiedy wysłać PIT w 2019 za 2018? Terminy dla formularzy PIT

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Do kiedy wysłać PIT 37?

PIT-37 rozliczamy na podstawie otrzymanych od pracodawcy lub zleceniodawców formularzy PIT-11. Mają oni obowiązek ich dostarczenia do końca lutego w roku podatkowym następującym po tym, z którego się rozliczamy. Do kiedy wysłać PIT 37? W 2019 roku (rozliczenie za 2018) ten dzień przypada na wtorek, 30 kwietnia. To ostateczny termin złożenia deklaracji podatkowej zarówno osobiście w urzędzie skarbowym, jak i elektronicznie.

Do kiedy wysłać PIT – terminy dla pozostałych formularzy

Pracodawcy, którzy przekazują informacje o zarobkach swoich pracowników, również mają obowiązek dotrzymania terminów. Mają do wyboru dwie możliwości. Mogą złożyć PIT w formie papierowej i wtedy muszą to zrobić do 31 stycznia w urzędzie skarbowym. Do kiedy wysłać PIT, jeśli jesteś pracodawcą i chcesz zrobić to elektronicznie? Jeśli wybierzesz tę metodę, masz czas do końca lutego.

Jakie terminy złożenia deklaracji dotyczą pozostałych podatników? 31 upływa termin na złożenie pierwszej grupy deklaracji. Są to:

  • PIT-16A,
  • PIT-19A,
  • PIT-28.

Większa grupa podatników rozlicza się z urzędem skarbowym do końca kwietnia. W 2019 roku do 30 kwietnia obowiązek dostarczenia do urzędu zeznania mają osoby wypełniające:

  • PIT-36,
  • PIT-36L,
  • PIT-37,
  • PIT-38,
  • PIT-39.

Zostało kilka dni – jak najszybciej wysłać PIT?

Co roku zbliżający się termin złożenia zeznania przyciąga do urzędów skarbowych tłumy podatników, którzy czekali ze złożeniem formularzy do ostatniego dnia. Czasem urzędy pracują wtedy w wydłużonych godzinach, jednak to nie rozładowuje kolejek. Jak w takim razie zdążyć ze złożeniem PIT na czas, jeśli nie możemy pozwolić sobie na spędzenie kilku godzin w kolejce?

Z pomocą przychodzą e-deklaracje. To sposób na złożenie zeznania podatkowego w formie elektronicznej, od początku do końca przez internet. W takim przypadku wystarczy, że wypełnisz PIT 30 kwietnia – i tak dotrze on do Twojego urzędu skarbowego na czas. Termin składania deklaracji mija bowiem o północy. Jeśli przetwarzanie danych odbędzie się poprawnie, otrzymasz też Urzędowe Poświadczenie Odbioru, odpowiednik pieczątki potwierdzającej, że zeznanie dotarło do urzędu na czas.

Składanie PIT po terminie

Niezłożenie deklaracji w odpowiednim terminie może skutkować sankcjami – głównie finansowymi. Kara grzywny za wykroczenie skarbowe może wynosić od jednej dziesiątej do jednej dwudziestokrotnej wysokości minimalnego wynagrodzenia. Co ważne, urzędy każdą sprawę rozpatrują indywidualnie. Czy można uniknąć kary? Jeśli nie zdążyłeś dostarczyć zeznania, zrób to jak najszybciej. Dołącz do tego tzw. czynny żal, czyli wyjaśnienie, z czego wyniknęło opóźnienie. Jeśli to Twoje pierwsze tego typu przewinienie, istnieje duża szansa, że urząd nie nałoży na Ciebie kary.

Autor powstał przy współpracy z Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Z jakich środków powinno być finansowane leczenie Polaków?
Wyniki sondażu: sondaż 27 głosów
67%

W całości ze składki zdrowotnej

18 głosów
11%

W całości z prywatnych środków pacjenta

3 głosów
22%

Po połowie ze składki zdrowotnej i z prywatnych środków pacjenta

6 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy PIT-11 od Pracodawcy w 2021 za 2020?