Do kiedy rozliczyć PIT w 2017 roku?
Dafne Cholet/http://skroc.pl/5438a/flickr.com CC-BY/http://skroc.pl/ef08e
Podatnik.info

Do kiedy rozliczyć PIT w 2017 roku?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Masz 1 dzień dłużej na złożenie PIT


Przypomnijmy, że zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, podatnik w zależności od źródła uzyskanych dochodów, musi złożyć w urzędzie skarbowym PIT w terminie:

 • do 31 stycznia deklarację PIT-28, jeżeli rozlicza zarobki osiągnięte m. in. z działalności gospodarczej, najmu czy dzierżawy,
 • do 30 kwietnia, jeśli rozlicza się według skali podatkowej (stawki 18 i 32 proc.) w deklaracji PIT-36 lub PIT-37,
 • do 30 kwietnia, jeśli prowadzi działalność gospodarczą obciążoną podatkiem liniowym (19 proc.) w deklaracji PIT-36L,
 • do 30 kwietnia, jeśli uzyskał dochody m. in. z kapitałów pieniężnych (np. sprzedaż akcji giełdowych) w deklaracji PIT-38,
 • do 30 kwietnia, jeśli podatnik uzyskał przychody ze sprzedaży nieruchomości przed upływem okresu 5 lat od jego nabycia w deklaracji PIT-39.


Jednak poza ryczałtowcami, pozostali podatnicy w 2017 roku w rozliczeniu za 2016 rok mogą przesłać zeznanie roczne do urzędu skarbowego dzień później. Jak to możliwe? Otóż 30 kwietnia wypada w niedzielę. Dzięki temu w ustawowym terminie można złożyć deklaracje PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 oraz PIT-39 do północy do wtorku 2 maja, ponieważ 1 maja w poniedziałek wypada dzień  Święto Pracy, czyli ustawowo dzień wolny.


Papierowy PIT w urzędzie skarbowym?


Szczególnie podatnicy starszej daty wciąż składają roczny PIT w tradycyjnej, papierowej formie. Mogą to zrobić według 3 następujących metod:

 • osobiście w urzędzie skarbowym,
 • nadać osobiście listem poleconym w placówce Poczty Polskiej,
 • wrzucić do „urzędomatu” (jest to specjalne urządzenie do przyjmowania dokumentów podatkowych, wydające potwierdzenie ich przyjęcia), które mogą być umieszczone nie tylko w urzędzie skarbowym, ale także w innych miejscach, np. w urzędzie gminy.


Tylko po co tracić czas, gdy PIT za 2016 rok można wysłać do urzędu skarbowego w zaledwie 5 minut?! Bez wychodzenia z domu!


e-Deklaracje w 5 minut z PIT Pro 2016/2017


Podatnik zamiast tracić czas na wizyty w urzędzie skarbowym czy poczcie, może skorzystać z całkowicie darmowego programu PIT Pro 2016/2017 od Podatnik.info. Aplikacja za pośrednictwem portalu podatkowego dostarczy zeznanie roczne do urzędu skarbowego przy współpracy z systemem e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów. Wypełnienie i wysyłka deklaracji zwykle zajmuje mniej niż 5 minut!


Intuicyjny interfejs oraz system podpowiedzi pomoże szybko i łatwo przebrnąć przez wszystkie etapy rozliczenia rocznego, a także na podstawie odpowiedzi udzielanych przez użytkownika – wybrać odpowiedna deklarację podatkową. Ponadto program PIT pro 2016/2017 zminimalizuje ryzyko popełnienia błędów rachunkowych w rozliczeniu za 2016 rok. Aby rozliczyć e-PIT bez wychodzenia z domu, wystarczy, że podatnik poda 5 następujących danych identyfikacyjnych:
 

 • imię,
 • nazwisko,
 • datę urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwotę przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Kto powinien płacić odszkodowania przyznane przez sąd ofiarom urzędniczych pomyłek?
Wyniki sondażu: sondaż 352 głosów
75%

Urzędnik który popełnił błąd

265 głosów
4%

Skarb Państwa

14 głosów
20%

Po połowie winny urzędnik i Skarb Państwa

69 głosów
1%

Odszkodowania nie powinny być zasądzane w czasie kryzysu

4 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Wakacje a ulga na pełnoletnie dziecko. Kiedy rodzic może ją odliczyć?