Do kiedy PIT-36?
sxc.hu
Podatnik.info

Do kiedy PIT-36?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Do kiedy PIT-36 w 2017 roku?


Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, PIT 36 należy rozliczyć do 30 kwietnia. Jednak w 2017 roku będzie inaczej. W efekcie podatnicy zyskają 2 dni dłużej, aby złożyć w urzędzie skarbowym PIT36.


Dlatego, gdyż 30 kwietnia w 2017 roku wypada w niedzielę. Z kolei chociaż 1 maja jest poniedziałek, to jest to ustawowo dzień wolny dla pracowników urzędów skarbowych. W związku z tym, że wtedy trwa Święto Pracy. W efekcie podatnicy w tym roku mogą dostarczyć fiskusowi PIT 36 nawet 2 maja we wtorek.


Kto składa PIT-36?


Zgodnie z ustawą, deklaracja PIT36 przeznaczona jest dla podatników, którzy niezależnie od liczby źródeł przychodów, w 2016 roku:


1) prowadzili:

 • pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,
 • działy specjalne produkcji rolnej opodatkowane na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej,

2) uzyskali przychody:

 • z najmu, podnajmu, dzierżawy, poddzierżawy lub z innych umów o podobnym charakterze, opodatkowane na ogólnych zasadach,
 • z odpłatnego zbycia rzeczy określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. d ustawy, jeżeli odpłatne zbycie zostało dokonane przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie rzeczy,
 • od których byli obowiązani samodzielnie opłacać zaliczki na podatek,
 • ze źródeł przychodów położonych za granicą,
 • z innych źródeł, opodatkowanych na ogólnych zasadach przy zastosowaniu skali podatkowej, od których ani płatnik, ani podatnik w ciągu roku podatkowego nie miał obowiązku odprowadzania zaliczek,


3) korzystają ze zwolnienia na podstawie art. 44 ust. 7a ustawy (tzw. kredyt podatkowy),


4) są obowiązani dokonać doliczenia na podstawie art. 44 ust. 7f ustawy,


5) są obowiązani doliczyć do swoich dochodów dochody małoletnich dzieci,


6) obniżają dochód o straty z lat ubiegłych,


7) wykazują należny zryczałtowany podatek dochodowy, o którym mowa w art. 29, 30 i 30a ustawy, jeżeli podatek ten nie został pobrany przez płatnika.


Jak wypełnić PIT-36?


Najprościej jest wypełnić formularz PIT 36 za pomocą systemu e-Deklaracje. Jak przekonuje Ministerstwo Finansów, e-PIT-y złożone drogą elektroniczną poprzez portal podatkowy będą w pierwszej kolejności sprawdzane przez urzędników.


Dzięki temu podatnik może znacznie szybciej otrzymać zwrot nadpłaty podatku, niż w przypadku dostarczenia fiskusowi tradycyjnego papierowego zeznania. Jednocześnie wysyłka PIT36 przez internet pozwala zaoszczędzić czas, który stracilibyśmy stojąc w kolejce w urzędzie skarbowym lub placówce Poczty Polskiej.


W prosty sposób PIT 36 podatnik może wypełnić za pomocą całkowicie darmowego programu PIT pro 2016/2017 od Podatnik.info. Dzięki intuicyjnej aplikacji uniknie błędów rachunkowych w zeznaniu i wątpliwości, z których preferencji może skorzystać.


Program PIT pro 2016/2017 dostarczy PIT36 poprzez portal podatkowy bezpośrednio do urzędu skarbowego za pośrednictwem systemu e-Deklaracje obsługiwanego przez Ministerstwo Finansów.


Z aplikacji Podatnik.info skorzystało już 8 113 486 milionów zadowolonych Polaków. Nie zwlekaj i prześlij deklarację za 2016 rok do urzędu pobierając program PIT lub wypełniając PIT online. Ministerstwo Finansów zidentyfikuje tożsamość podatnika na podstawie 5 następujących danych:

 • imienia,
 • nazwiska,
 • daty urodzenia,
 • nr PESEL lub NIP,
 • kwoty przychodu za 2015 rok (w przypadku osób wypełniających PIT po raz pierwszy, w tym polu należy wpisać 0 – słownie „zero”).Podatnik.info

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Do kiedy PIT-39?