Do kiedy otrzymasz zwrot podatku za PIT 2019 złożony...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Do kiedy otrzymasz zwrot podatku za PIT 2019 złożony online?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Metody składania deklaracji

W Polsce zeznania podatkowe PIT można złożyć na dwa sposoby:

  • wypełniając i składając PIT online 2019, czyli rozliczając się drogą elektroniczną,
  • składając formularz papierowy PIT, który można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą – najlepiej listem rejestrowanym (poleconym). Należy o tym pamiętać, bo dowód nadania jest potwierdzeniem złożenia deklaracji w odpowiednim terminie.

PIT online 2019 – kiedy otrzymam zwrot podatku?

Termin zwrotu podatku liczony jest od 16 lutego. To pierwszy dzień po dniu, który rozpoczyna okres składania zeznań w formie papierowej i jako PIT online 2019. Ma to szczególne znaczenie w świetle nowych przepisów dotyczących czasu oczekiwania na zwrot nadwyżki podatku.

Od 2019 roku w przypadku zeznania PIT online 2019 czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi maksymalnie 45 dni. Natomiast jeśli chodzi o PIT-y składane w formie papierowych arkuszy, ten czas to nawet 3 miesiące. Na zwrot wynikający z korekty PIT, podatnik poczeka 2 miesiące (czas całkowity może wynieść 3 miesiące – jest to okres na zwrot z pierwotnego zeznania plus czas na rozpatrzenie korekty).

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 – ile trzeba czekać na zwrot podatku przy tych deklaracjach?

Zmiany wprowadzone w 2019 roku sprawiają, że warto jak najszybciej złożyć zeznanie roczne. Który jednak sposób wybrać: klasyczny czy PIT online 2019? Oto przedziały czasowe zwrotów, jakie przewiduje urząd skarbowy dla składania deklaracji w 2019 roku:

  • papierowa deklaracja złożona od 1.01 do 15.02 – czas na zwrot do 1.04,
  • deklaracja złożona drogą elektroniczną, czyli jako PIT online 2019 – czas na zwrot to tylko 45 dni (licząc od następnego dnia po tym, w którym została złożona deklaracja),
  • papierowa deklaracja złożona od 16.02 do 30.04 – czas oczekiwania na zwrot to 3 miesiące (od dnia następnego po dniu złożenia tej deklaracji),
  • PIT-37 oraz PIT-38, które zostały automatycznie wypełnione i udostępnione przez Ministerstwo Finansów (nie zostały złożone przez podatnika) – w tym przypadku czas oczekiwania na zwrot to nawet 3 miesiące, liczone od 1 maja 2019. Oznacza to, że zwrot może nastąpić do 31.07.2019 r. W przypadku, gdy podatnik zaakceptuje taki formularz przed 30 kwietnia (od 15.02 do 30.04), zwrot podatku nastąpi w ciągu 45 dni.

Warto wysłać deklarację PIT online 2019 jak najszybciej, ponieważ już w momencie jej przekazania, jest ona weryfikowana wstępnie przez system. Zwrot podatku z tych deklaracji może zostać przekazany na wskazane konto bankowe lub w gotówce (gotówki nie otrzymają przedsiębiorcy, bo oni muszą mieć konto bankowe). Nie opłaca się decydować na odbieranie pieniędzy z nadpłaty podatku jako przekaz pocztowy, ponieważ wtedy doliczana jest opłata manipulacyjna – 1% wartości przekazu. Do tego dochodzi jeszcze cena usługi – około 5,20 zł. Mając to na uwadze można uznać, że najkorzystniejszą formą odebrania nadpłaconego podatku jest przelew bankowy.

Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Najlepsza faktura to:
Wyniki sondażu: sondaż 145 głosów
35%

tradycyjna

51 głosów
49%

elektroniczna bez podpisu

71 głosów
16%

elektroniczna z podpisem

23 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Klęska urodzaju, czyli jak rozliczyć kilka PIT-ów