Do kiedy otrzymasz zwrot podatku za PIT 2019 złożony...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Do kiedy otrzymasz zwrot podatku za PIT 2019 złożony online?

Metody składania deklaracji

W Polsce zeznania podatkowe PIT można złożyć na dwa sposoby:

  • wypełniając i składając PIT online 2019, czyli rozliczając się drogą elektroniczną,
  • składając formularz papierowy PIT, który można złożyć osobiście w urzędzie lub wysłać pocztą – najlepiej listem rejestrowanym (poleconym). Należy o tym pamiętać, bo dowód nadania jest potwierdzeniem złożenia deklaracji w odpowiednim terminie.

PIT online 2019 – kiedy otrzymam zwrot podatku?

Termin zwrotu podatku liczony jest od 16 lutego. To pierwszy dzień po dniu, który rozpoczyna okres składania zeznań w formie papierowej i jako PIT online 2019. Ma to szczególne znaczenie w świetle nowych przepisów dotyczących czasu oczekiwania na zwrot nadwyżki podatku.

Od 2019 roku w przypadku zeznania PIT online 2019 czas oczekiwania na zwrot podatku wynosi maksymalnie 45 dni. Natomiast jeśli chodzi o PIT-y składane w formie papierowych arkuszy, ten czas to nawet 3 miesiące. Na zwrot wynikający z korekty PIT, podatnik poczeka 2 miesiące (czas całkowity może wynieść 3 miesiące – jest to okres na zwrot z pierwotnego zeznania plus czas na rozpatrzenie korekty).

Jak rozliczyć PIT-37 za 2018?  To nic prostszego! Sprawdź nasz krótki film instruktażowy o wypełnianiu deklaracji PIT-37 w roku podatkowym 2019: 

  

Rozlicz PIT za 2018 Programem PIT lub Online już dziś

PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 – ile trzeba czekać na zwrot podatku przy tych deklaracjach?

Zmiany wprowadzone w 2019 roku sprawiają, że warto jak najszybciej złożyć zeznanie roczne. Który jednak sposób wybrać: klasyczny czy PIT online 2019? Oto przedziały czasowe zwrotów, jakie przewiduje urząd skarbowy dla składania deklaracji w 2019 roku:

  • papierowa deklaracja złożona od 1.01 do 15.02 – czas na zwrot do 1.04,
  • deklaracja złożona drogą elektroniczną, czyli jako PIT online 2019 – czas na zwrot to tylko 45 dni (licząc od następnego dnia po tym, w którym została złożona deklaracja),
  • papierowa deklaracja złożona od 16.02 do 30.04 – czas oczekiwania na zwrot to 3 miesiące (od dnia następnego po dniu złożenia tej deklaracji),
  • PIT-37 oraz PIT-38, które zostały automatycznie wypełnione i udostępnione przez Ministerstwo Finansów (nie zostały złożone przez podatnika) – w tym przypadku czas oczekiwania na zwrot to nawet 3 miesiące, liczone od 1 maja 2019. Oznacza to, że zwrot może nastąpić do 31.07.2019 r. W przypadku, gdy podatnik zaakceptuje taki formularz przed 30 kwietnia (od 15.02 do 30.04), zwrot podatku nastąpi w ciągu 45 dni.

Warto wysłać deklarację PIT online 2019 jak najszybciej, ponieważ już w momencie jej przekazania, jest ona weryfikowana wstępnie przez system. Zwrot podatku z tych deklaracji może zostać przekazany na wskazane konto bankowe lub w gotówce (gotówki nie otrzymają przedsiębiorcy, bo oni muszą mieć konto bankowe). Nie opłaca się decydować na odbieranie pieniędzy z nadpłaty podatku jako przekaz pocztowy, ponieważ wtedy doliczana jest opłata manipulacyjna – 1% wartości przekazu. Do tego dochodzi jeszcze cena usługi – około 5,20 zł. Mając to na uwadze można uznać, że najkorzystniejszą formą odebrania nadpłaconego podatku jest przelew bankowy.

Autor artykułu: Specjalista ds. Finansów Beata Michoń

Loading Comments
Gorące tematy
Czy w przypadku złej obsługi ze strony urzędnika skarbówki złożysz na niego skargę?
Wyniki sondażu: sondaż 58 głosów
38%

Tak, skorzystam ze swojego prawa.

22 głosów
59%

Nie, bo i tak nie przyniesie to żadnego skutku.

34 głosów
3%

Nie wiem jak to zrobić.

2 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także