Do kiedy należy rozliczyć deklaracje podatkowe za 2018?
FreeImages
Podatnik.Info

Do kiedy należy rozliczyć deklaracje podatkowe za 2018?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

 

Należy pamiętać o złożeniu jego poprawnego wariantu, a niewłaściwie dobrane deklaracje podatkowe mogą skutkować zbędnymi nieprzyjemnościami. Jaki PIT należy wybrać, by obowiązek fiskalny został spełniony bez zastrzeżeń?

  

Które deklaracje podatkowe należy złożyć do końca stycznia?

Styczeń jest miesiącem, w którym deklaracje podatkowe muszą uzupełnić zarówno płatnicy, jak i podatnicy. Pracodawcy są zobligowani do dostarczenia swym pracownikom niezbędnych formularzy PIT-11, a część podatników musi przekazać fiskusowi kompletne deklaracje podatkowe. O ile większość wymaganych zeznań fiskalnych dotyczy głównie przedsiębiorców, należy pamiętać jednak o pewnych grupach zawodowych, które obowiązującą je dokumentację muszą uzupełnić już w pierwszym miesiącu roku.

  

Najliczniejszą grupą osób, zobowiązanych do rozliczenia podatkowego do 31 stycznia są podatnicy korzystający z tzw. opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym. Dochody rozliczane w ten sposób mogą być bardzo zróżnicowane, gdyż stosuje się go zarówno przy prowadzeniu poszczególnych działalności gospodarczych, jak i do opłacania opodatkowania, powstałego w wyniku najmu czy dzierżawy. Podatnicy rozliczający się ryczałtem są zobowiązani do uzupełnienia druku PIT-28.

  

31 stycznia jest również wiążącym terminem złożenia zeznania dla innych grup podatników. Odpowiedni druk muszą wypełnić osoby deklarujące korzystanie z karty podatkowej (PIT-16A),spółdzielnie i kasy mieszkaniowe (PIT-14) oraz osoby duchowne (PIT-19A). Należy również pamiętać o wprowadzonych zmianach, dotyczących składania przez płatników poszczególnych druków PIT-11, PIT-8C, PIT-R, PIT-4R oraz informacji IFT. Zmianie uległy zarówno terminy przekazania deklaracji do urzędów skarbowych, jak również dowolność wyboru metody jej przesłania – firmy, które posiadały powyżej pięciu etatów, są zobowiązane dokonać przesłania danych elektronicznie.

  

Deklaracje podatkowe, które należy rozliczyć do 30 kwietnia

Deklaracje podatkowe PIT-37, PIT-36, PIT-36L, PIT-38 i PIT-39 w dalszym ciągu mogą być składane do 30 kwietnia. Termin ten jest kluczowy przede wszystkim dla podatników PIT-37, którzy muszą czekać z wypełnieniem zeznania do momentu otrzymania PIT-11. Deklaracja ta musi trafić w ich ręce do końca lutego, dzięki czemu na prawidłowo dopełnienie formalności mają oni okres dwóch miesięcy.

  

Prócz osób, rozliczających przychody, które uzyskały i rozliczyły poprzez płatników (umowa o pracę, umowa o dzieło, umowa zlecenie – PIT-37), termin ten jest wiążący również dla przedsiębiorców korzystających ze skali podatkowej w wysokości 18% lub 32% (PIT-36) oraz rozliczenia liniowego 19% (PIT-36L). Do nieco rzadziej spotykanych deklaracji, które muszą być rozliczone do tego terminu, należy też PIT-38, przeznaczony do ujęcia handlu papierami wartościowymi i udziałów w spółkach, oraz PIT-39, w którym umieścić należy przychody od odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, które zostały nabyte po 31 grudnia 2008 roku.

  

Najczęściej wymagane deklaracje podatkowe mogą być rozliczone za pomocą paru kliknięć w programie PIT. Aplikacja oferuje aktualne arkusze podatkowe wraz z załącznikami, dzięki czemu dopełnienie obowiązku podatkowego może zająć jedynie parę minut. Program PIT pomoże wyliczyć wszystkie niezbędne kwoty oraz błyskawicznie przesłać deklarację wprost na serwery Ministerstwa Finansów.

Loading Comments
Gorące tematy
Czy podatnicy dojeżdżający do pracy służbowym autem powinni płacić podatek?
Wyniki sondażu: sondaż 414 głosów
63%

Tak

260 głosów
35%

Nie

144 głosów
2%

Nie mam zdania

10 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
PIT 2018/2019 - do kiedy i jak rozliczyć? Kiedy zwrot podatku? Jaka kwota wolna od podatku?