Dlaczego rząd dąży do całkowitej likwidacji ulgi...
http://sxc.hu/
Podatnik.info

Dlaczego rząd dąży do całkowitej likwidacji ulgi internetowej?

Darmowy program do rozliczania PIT

Windows, MacOS, Linux, iOS oraz Android

Rozlicz PIT online

lub pobierz za darmo

Resort przypomniał, że ulga została wprowadzona w 2004 r. w celu zrekompensowania podatnikom wzrostu cen za usługi internetowe spowodowane podwyższeniem stawki podatku VAT z 7 proc. do 22 proc. na usługi dostępu do sieci dla wszystkich odbiorców indywidualnych, do czego Polska została zobowiązana przez Komisję Europejską.

>>>Rozlicz się z fiskusem za pomocą darmowego programu PIT PRo 2012<<<

Spadek cen dostępu do internetu = likwidacja ulgi internetowej

Ministerstwo Finansów tłumaczy, że główną przyczyną likwidacji ulgi jest malejące społeczne znaczenie tej preferencji podatkowej w związku z dynamicznym rozwojem rynku usług internetowych i powszechnością korzystania z sieci. Ponadto za usunięciem wyżej wymienionego odliczenia przemawia relatywny spadek cen usług internetowych w ostatnich latach ze względu na rosnącą konkurencję pomiędzy dostawcami mediów elektronicznych. W latach 2005–2011 ceny dostępu do internetu spadły o 70 proc. (w 2005 r. cena za łącze o prędkości 1 Mb/s wynosiła 140 zł miesięcznie, w grudniu 2010 r. – 44 zł, a rok później 39 zł – przy umowach 24-miesięcznych).

Osoby potrzebujące dostępu do internetu bez problemu z niego korzystają

Resort powołuje się na badania Głównego Urzędu Statystycznego „Społeczeństwo informacyjne w Polsce. Wyniki badań statystycznych 2007–2011” oraz raport przygotowany przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji „Społeczeństwo informacyjne w liczbach” z których wynika, że od lat najważniejszą przyczyną braku dostępu do internetu w domu jest brak potrzeby korzystania z sieci. W 2010 r. deklarowało tak 2,4 mln (19 proc.) gospodarstw domowych, co stanowi 53 proc. gospodarstw bez dostępu do internetu.

Ponadto  autorzy raportu wskazują, że w 2011 r. w Polsce było ponad 6,2 mln stałych  łączy szerokopasmowych oraz niecałe 3,5 mln bezprzewodowych łączy szerokopasmowych. Około 2/3 gospodarstw domowych posiadało komputer i dostęp do internetu, z czego ponad 80 proc. dostęp szerokopasmowy. Oprócz ego liczba szerokopasmowych łączy bezprzewodowych w Polsce w przeliczeniu na 100 mieszkańców stale rośnie.

Rolnicy nie korzystają z ulgi internetowej

Z danych GUS wynika, że zwiększenie liczby gospodarstw domowych przyłączających się do sieci na obszarach wiejskich postępuje szybciej niż w przypadku miast. Wśród tych gospodarstw należy wyróżnić przede wszystkim gospodarstwa rolnicze, a rolnicy nie są podatnikami podatku PIT i nie mogą  korzystać z powyższej ulgi. W konsekwencji omawiana preferencja podatkowa nie determinuje potrzeby posiadania dostępu do sieci i nie ma znaczenia dla rozwoju internetu w Polsce.


Podatnik.info

 

 

Loading Comments
Gorące tematy
Czy umowy o dzieło należy oskładkować składkami ZUS?
Wyniki sondażu: sondaż 480 głosów
34%

Tak

162 głosów
58%

Nie

276 głosów
8%

Zależy od wysokości zarobków

37 głosów
1%

Nie mam zdania

5 głosów
Kalendarz podatnika

Formularze PIT

Formularze PIT do druku

Zainteresuje cię także
Kto przeszkodził rządowi w całkowitej likwidacji ulgi internetowej?